Dana Kyndrová: Žena mezi vdechnutím a vydechnutím

04. 03. 2021 11. 04. 2021 Námestie T. G. Masaryka

Po úspěšných výstavách Města bez nás, První společné roky či Labyrint světa na Komenského náměstí přichází České centrum s další kolekcí, která oživí veřejný prostor od 4. března do 11. dubna.

Výstavu Žena mezi vdechnutím a vydechnutím české fotografky Dany Kyndrové najdete na nábřeží Dunaje v blízkosti sochy T. G. Masaryka a lavičky V. Havla a můžete si ji prohlédnout i v případě, že galerie zůstanou zavřené kvůli špatné pandemické situaci. Přístupná bude do 11. 4. 2021. 


Výstava je věnovaná ženě, jejímu údělu, postavení ve společnosti, jejímu mystériu a oblouku jejího života od narození po smrt.
Její název je inspirovaný veršem Františka Hrubína, který viděl mezi prvními a posledními věcmi nesmírný krásný život,
vysvětluje autorka Dana Kyndrová. Snímky byly nafocené v sedmdesátých až devadesátých letech v různých zemích včetně Slovenska. Celý cyklus obsahuje sto fotografií a byl pod názvem Žena publikovaný knižně. Výstava se už prezentovala v mnoha světových metropolích – jako je New York, Madrid, Istanbul, Moskva, Varšava, Mnichov. Česká fotografka Dana Kyndrová se proslavila svými fotkami ze srpna 1968 a listopadu 1989.

 

  „Výstavu Žena mezi vdechnutím a vydechnutím Dany Kyndrové jsme se rozhodli uvést v březnu, kdy si připomínáme mezinárodní den žen, kterým upozorňujeme na důležitost tématu rovnoprávného postavení žen v naší společnosti. Zároveň se opět snažíme jít naproti našim návštěvníkům a realizovat výstavy ve veřejném prostoru,

komentuje výstavní záměr ředitelka Českého centra Monika Koblerová. 


Starostka městské časti Staré Město Zuzana Aufrichtová  vidí přesah výstavního tématu do naší doby: Tuto výstavu považuji za velmi důležitou. Ač jde o fotografie ze 70. až 90. let minulého století, jsou nanejvýš aktuální i v současnosti, protože ženy jsou hrdinkami dnešních dní. Ženy jsou v čase pandemie pod ohromným tlakem. Lockdown na ně klade obrovské nároky, jsou matkami, učitelkami, zároveň mají svou práci, mnohé působí v první linii a mnohé, naopak, o práci přišly. Faktem je i nárůst domácího násilí a jeho oběťmi jsou opět hlavně ženy, 

upozorňuje starostka Zuzana Aufrichtová.


Výstava na nábřeží Dunaje je realizována díky podpoře místního úřadu Bratislava-Staré Město.


Tisková zpráva


Dana Kyndrová


  • Po uvolnění krizových opatření bude výstava putovat po Slovenská městech. Místo konání události

Informace o události

  • Název události: Dana Kyndrová: Žena mezi vdechnutím a vydechnutím
  • Datum: 04. 03. 2021 11. 04. 2021
  • Místo konání: Námestie T. G. Masaryka
  • Adresa: Vajanského nábrežie 5, 811 02 Bratislava-Staré Mesto, Slovensko

Podobné události