České hrdinky: významné ženy české historie a současnosti

25. 01. 2021 26. 02. 2021 Mestská knižnica mesta Piešťany

Ilustrovaná mozaika příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt připravila Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni s Českými centry. Byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové.

Série České hrdinky: významné ženy české historie a současnosti oslavuje významné ženy, které ovlivnily společenské, politické a kulturní dění nejen v českých zemích, ale i v zahraničí. Věnuje se postavám, jako je habsburská panovnice Marie Terezie, první dáma Československa, Charlotta Garrigue-Masaryková, představitelka ženského emancipačního hnutí a obětí komunistických politických procesů, Milada Horáková, ministryně zahraničních věcí USA, Madeleine Albright, ale také představitelkám kultury, jako byla spisovatelka Božena Němcová, světově proslulá operní pěvkyně Ema Destinnová, která účinkovala i v newyorské Metropolitní opeře, představitelka surrealismu a umělecké avantgardy, Toyen, až po sportovkyně, jako byla gymnastka Věra Čáslavská a tenistka Martina Navrátilová.


  • Projekt, který byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920, také spadá na výročí ratifikace 19. dodatku k ústavě Spojených států amerických, který byl oficiálně přijat všemi 50 státy federace 26. srpna 1920. Dodatek zaručil americkým občankám volební právo, ale boj za univerzální volební právo nebyl zdaleka u konce. 


  • Série přináší portréty 23 významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorů a ilustrátorek, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková, která taktéž projekt kurátorsky zaštítila, včetně výběru ženských osobností. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt navazuje na stejnojmennou knižní publikaci, která vyjde na podzim 2020.

 Místo konání události

Informace o události

  • Název události: České hrdinky: významné ženy české historie a současnosti
  • Datum: 25. 01. 2021 26. 02. 2021
  • Místo konání: Mestská knižnica mesta Piešťany
  • Adresa: Školská 4761/19, 921 01 Piešťany, Slovensko

Podobné události