AI: Když robot píše hru

26. 02. 2021 19:00 Online událost

Švandovo divadlo v spolupráci s Českými centry při příležitosti stoletého výročí premiéry hry R.U.R Karla Čapka uvádí prezentaci unikátního projektu, který zkoumá, zda umělá inteligence dokáže napsat divadelní hru. V pátek 26. února bude mít on-line premiéru první česká hra napsaná umělou inteligencí. Dílo o strastech a radostech robotího života na základě textu připravil režisér Daniel Hrbek s týmem vědců a divadelníků.

  •  Režisér:  Daniel Hrbek 
  • Hrají:  Jacob Erftemeijer, Denisa Barešová, Andrea Buršová, Petr Buchta, Oskar Hes/Marek Frňka, Tomáš Petřík 
  • Datum premiéry:  26. 2. 2021
  • Úvodní slovo Daniel Hrbek - ředitel Švandova divadlo
  • Živá debata (tlumočená do angličtiny) 

On-line premiéra zde.


Inovátor Tomáš Studeník přišel v roce 2019 s nápadem oslavit sto let od prvního uvedení Čapkovy hry R. U. R. (která přinesla světu mj. slovo „robot“) netradičním způsobem – a to divadelním kusem, jehož autorem by nebyl člověk, ale chytrý software – tzv. umělá inteligence (Artificial Intelligence – AI). Na základě této myšlenky vznikl tým složený z informatiků Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (v čele s počítačovým lingvistou Rudolfem Rosou) a divadelníků ze Švandova divadla a studentů DAMU (vedený ředitelem Švandova divadla, režisérem a pedagogem Danielem Hrbkem). Ve vzájemné kooperaci a debatě se rozhodli odpovědět na otázku, zdali je umělá inteligence schopna napsat divadelní hru a jak se při zpracování takového úkolu bude chovat.  


Inscenace AI: Když robot píše hru je završením první fáze projektu THEaiTRE, který si v následujících měsících klade za cíl dále zdokonalovat systém generování, a pokusit se zjistit, zdali si AI (a do jaké míry) poradí nejen s dialogy, ale též se stavbou celé divadelní hry. Že se nejedná o záležitost, která by zaujala jen úzký okruh „zasvěcených“, svědčí fakt, že již v současné době projevují o událost zájem nejen média a širší veřejnost doma i v zahraničí, ale též fakt, že projekt THEaiTRE získal i výraznou podporu v rámci grantu TAČRu a záštitu Ministerstva zahraničí České republiky.  Informace o události

  • Název události: AI: Když robot píše hru
  • Datum: 26. 02. 2021
  • Čas: 19:00
  • Adresa: Online událost

Podobné události