Mezinárodní den žen a dívek ve vědě

Na Mezinárodní den žen a dívek ve vědě si připomínáme dvě součást české vědkyně, jejichž objevy najdete v naší putovní výstavě Czech Innovation Expo.

Zuzana Holubcová (*1982) se narodila ve Vsetíně. Od roku 2011 pracovala jako postdoktorandka v Medical Research Council v Laboratoři molekulární biologie v anglické Cambridge. Od roku 2015 působí v Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy Univerzity v Brně a je odbornou poradkyní na klinice reprodukční medicíny Reprofit International s.r.o.

Jako první na světě nafilmovala na video, co se děje uvnitř lidského vajíčka před oplodněním. Bližší poznání tohoto procesu může přispět k větší úspěšnosti umělého oplodnění. Výsledky z jejího výzkumu zveřejnily vědecké časopisy Science a Nature Cell Biology.


Kateřina Falk (*1984) supervýkonným laserom generovala svazek neutronů, vytvořila antihmotu a prokázala nový koncept ohřívání hmoty pomocí elektronů. Po studiu na Imperial College v Londýně a na Oxfordské univerzitě, kde obhájila doktorát z laserové a atomové fyziky, dostala nabídku z Národní laboratoře v Los Alamos v USA.  

Mohlo by vás zajímat

23. 2. Články
Divadelní hra napsána umělou inteligencí

Divadelní hra napsána umělou inteligencí

Hlavními hosty Ranného ladění na rádiu Devín, Tomášem Studeníkem a Davidem Kostakem, se moderátor Tomáš Bartoněk bude...

15. 2. Články
V češtině jako doma

V češtině jako doma

Všichni na Slovensku vědí česky. Pokud se však najdou i tací, kteří si to chtějí oficiálně ověřit, přesně pro ně orga...

5. 2. Články
Newsletter: únor 2021

Newsletter: únor 2021

Už tradičně vám představuje naše únorové akce.