Jazzman versus špioni: Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky

Datum události: 12. 1. 2021 - 8. 3. 2021 Umění a kultura jsou mocnou zbraní diplomacie – od jazzových turné Louise Armstronga po novou pobočku Louvru v Abu Dhabí. Svou roli hrají i v české zahraniční politice. Nový podcast Jazzman versus špioni. Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky v sérii pěti dílů odhalí klíčové momenty, kdy kultura změnila mezinárodní vztahy. Pozve exkluzivní hosty, kteří okomentují, jak je tomu dnes. Od 12. ledna 2021 bude přístupný na všech podcastů platformách. Na projektu se spolu s Českými centry podíleli Institut mezinárodních studií Univerzity Karlovy a Ústav mezinárodních vztahů.

Autorkou podcastu je Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra Brusel. Dlouhodobě se zabývá výzkumem kulturní diplomacie, především jejími současnými trendy a popularizací dané oblasti. Nový podcast tak rozhodně nevznikl náhodou. Měl by ukázat souvislosti mezi zahraniční politikou a uměním.

„Kulturní diplomacie nás obklopuje v běžném životě, jen si toho možná nejsme vědomi. Státy používají kulturu k tomu, aby vyprávěly svůj příběh zahraničnímu publiku. Historie kulturní diplomacie je barvitá, plná jazzu a konfliktů, setkávání ředitelů galerií a špionů. V podcastu chceme ukázat, kde se vzalo přesvědčení, že umění může výrazně ovlivnit mezinárodní vztahy, a proč je důležité o kultuře jako prostředku zahraniční politiky vědět i dnes.“

Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra Brusel

  • Série se dotkne mimo jiné angažmá americké CIA v propagaci abstraktního expresionismu, ambicí nastupujících velmocí typu Číny na poli kulturní diplomacie nebo inovativních trendů nastolovaných skandinávskými státy. Zaměří se ale i na českou kulturní diplomacii.
  • V pěti dílech, které budou od 12. 1. 2021 do 8. 3. 2021 postupně publikovány na všech podcastových platformách, se série bude věnovat původu kulturní diplomacie, jejímu praktickému fungování, novým trendům a v detailu i České republice. V každém díle vystoupí několik exkluzivních hostů – od diplomatů přes umělce po odborníky na vybraná témata.


Mohlo by vás zajímat

22. 1. Podcasty
Fenomény: 100 let R.U.R. Karla Čapka

Fenomény: 100 let R.U.R. Karla Čapka

Svou slavnou hru R.U.R. napsal v létě roku 1920. Její první uvedení na jevišti se konalo hned v roce 1921. Krátce na ...