Ruční výroba vánočních ozdob z Krkonoš se dostala na seznam UNESCO

Poznáte vianočné ozdoby vytvorené z ručne fúkaných sklenených perličiek? Poniklá je jediné miesto na svete, kde sa dodnes toto tradičné perlárske remeslo zachovalo. A táto ručná výroba vianočných ozdôb z Krkonoš sa práve dostala na zoznam UNESCO!

Nominace s názvem Ruční výroba ozdob z foukaných skleněných perlí pro vánoční stromek se týká specifického druhu sklářského řemesla spojeného s vánočními tradicemi. Jeho nositelem je rodinná dílna Rautis v Poniklé a venkovští foukači perlí a navlékači, kteří s dílnou spolupracují a společně vytvářejí tyto osobité vánoční ozdoby. Poniklá je tak jediným místem na světě, kde se dodnes toto tradiční perlařské řemeslo zachovalo.


První dílny na foukané perličky zde vznikaly už na konci 19. století a jejich výrobou se často živily celé rodiny. Způsob foukání perliček a výroby ozdob se od svého počátku příliš nezměnil.


Výrobce skleněných ozdob funguje na stejném místě od roku 1902. Sklárna nabízí přes 20 000 vzorů, některé pocházejí z počátku minulého století. Největší zájem je o tradiční vzory, zejména hvězdy.  


Mohlo by vás zajímat

13. 1. Články
Mezinárodní dětská výtvarná soutěž a výstava Lidice

Mezinárodní dětská výtvarná soutěž a výstava Lidice

Mezinárodní výtvarná soutěž pro děti od 4 do 16 let letos vyhlašuje už 49. ročník. Na počest stého výročí od prvního ...

22. 12. Články
Šťastný nový rok

Šťastný nový rok

Přejeme vám vše dobré v novém roce! Věříme, že se ve zdraví opět společně setkáme na našich akcích.

11. 12. Články
Newsletter: Vánoce s Českým centrem

Newsletter: Vánoce s Českým centrem

Speciální vánoční newsletter Českého centra, ve kterém najdete Zrcadlo v zrcadle - adventní koncert festivalu Konverg...