Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.2.2018 - 15.3.2018

Miroslava Večeřová: Bones and neighbors

Plusmínusnula galéria v Žiline aktuálne predstavuje výstavu „BONES AND NEIGHBORS“ Miroslavi Večeřovej. Projekt je venovaný jej súčasnému záujmu o kriedu. Zameriava sa na kriedu ako materiál – belostnú horninu, ktorá vznikla rozpadom schránok morských mikroorganizmov.

V nejužším místě lamanšského kanálu, pouhých třicet pět kilometrů od francouzského přístavu Calais, leží jeden z největších symbolů Británie – Bílé útesy doverské. Zářivě bílé skály jsou prvním a posledním místem, které člověk spatří, když připlouvá nebo odplouvá z ostrova. Jsou nedílnou součástí britské historie a identity, ochrannou hradbou před vnějším světem i spojení s ním.

Křídové útesy jsou i tématem výstavy „Bones and neighbors“ české umělkyně Miroslavy Večeřové. Zvolila si ho nejenom na základě osobní zkušenosti, kdy se přestěhovala do Londýna, ale navazuje i na svůj dlouholetý zájem o zkoumání vztahu krajiny, lidského těla a materiálu.

Večeřová je v Británii cizinkou, útesy pro ni nejsou nositelem patriotizmu nebo sentimentu. Nesoustředí se na jejich reprezentativní hodnotu, ale zajímá se o jejich samotnou podstatu, materiál. Tím je křída – měkká, pórovitá hornina, vzniklá přibližně před 70 milióny lety z rozpadlých vápencových schránek druhohorních řas a jiných mořských mikroorganismů.

Večeřová křídu vnímá celým tělem a smyslovým poznáním materiálu rozpracovává řetěz imaginativních procesů a asociací, které poskytují místo pro nové situace a vztahy. Křída je nástrojem vzájemné komunikace, mapou vnitřní krajiny složené z rytmických střihů vlastní představivosti. Tu dále podporují autorčiny hravé zásahy a manipulace, které podtrhávají dynamickou povahu horniny.

Miroslava Večeřová (*1985) žije a pracuje střídavě v Londýně a Praze. Studovala fotografii na Camberwell College of Arts (Londýn) a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Pravidelně vystavuje samostatně i na skupinových výstavách v Čechách i zahraničí (Národní galerie v Praze, Autoitalia South East v Londýně, České centrum v Berlíně, Büro für kulturelle Übersetzungen v Lipsku, Galerie AMU, etc) ). V roce 2014 obdržela na Přehlídce animovaného filmu Olomouc zvláštní uznání poroty v soutěži Jiné vize a absolvovala samostatný rezidenční pobyt v ESAC v Českém Krumlově. V roce 2015 vystavovala na bruselském Popposition Off-Fair. Je spoluzakladatelkou družstva Baba Toure.

 

Místo konání:
J. M. Hurbana 11, Žilina
Datum:

Od: 9.2.2018
Do: 15.3.2018

Organizátor: