Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.12.2017 - 17.12.2017

Czech Press Photo v Piešťanoch

Výber ocenených záberov v dynamickej putovnej kolekcii Výstava prechádza všetky ročníky súťaže a predstavuje to najlepšie z každého z nich. Vďaka kolekcii päťdesiatich vybraných snímok si pripomenieme dôležité okamihy posledných dvadsiatich rokov, ako ich v obraze prinášali české printové médiá. Czech Press Photo je etablovaná medzinárodná súťaž novinárskej fotografie a každý rok v mnohých kategóriách ocení desiatky domácich aj zahraničných fotografov.

Soutěž Czech Press Photo se koná každoročně od roku 1995. Jejím cílem je přinášet nezávislé obrazové svědectví o životě tak, jak je vidí doma i ve světě profesionální žurnalisté žijící v České nebo Slovenské republice. A rovněž snaha podporovat zájem o vizuální žurnalismus jako prostředek mezilidského poznání a porozumění.

Dvacetiletá historie české novinářské soutěže Czech Press Photo má na svém kontě fotografie, které dokázaly pohnout veřejným míněním, lidskými city, svědomím, činy, ba někdy i politickým řešením. Jejich autory jsou členové redakčních týmů českých deníků, týdeníků, agentur, ale i volní fotografové spolupracující s médii a studenti odborných škol. Těm všem retrospektivní výstava „toho nejlepšího z Czech Press Photo“ vzdává poctu. Ale především je určena široké veřejnosti, která v ní může jak ve zpětném zrcadle sledovat svůj život a svět.

Fotografie předních českých a slovenských autorů tvoří obrazovou historii dramatických událostí v České republice i v zahraničí v posledních dvaceti let. Diváci mohou nad autentickými záběry například znovu prožít povodně na Moravě v roce 1997 a v Praze v roce 2002 nebo se opět mohou radovat z úspěchů českých sportovců na Paralympijských hrách v Aténách v r. 2004. Mohou sledovat vrcholné světové události, ale i příběhy z každodenního života obyčejných lidí, nahlédnout do tajů přírody i problémů životního prostředí.  Výstava přináší  snímky, které dokumentují lidské utrpení v místech jako je Rwanda, Kosovo nebo Beslan. ale i  „každodenní“ události jako přetahovaná rodičů o dítě, politická vyjednávání nebo soudy s vysokými představiteli. Z odstupu řady let mohou diváci také nahlédnout do soukromí bývalého prezidenta České republiky Václava Havla.

Retrospektivní výstava názorně dokládá i to, co kdysi tak výstižně formuloval íránský fotograf Abbas, člen legendární skupiny Magnum. Totiž že “fotožurnalistika není neutrální, ale vysoce politická záležitost.“

Připraveno ve spolupráci Českých center s Ministerstvem zahraničních věcí a Czech Press Photo.

FOTO: CPF 2015 - 1. cena – Jan Zátorský, Uprchlíci na maďarsko-srbské hranici

Místo konání:
Piešťany, Galéria Fontána, Beethovenova 1
Datum:

Od: 4.12.2017
Do: 17.12.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce