Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.12.2017 19:00

Česká mše vánoční v Dóme sv. Martina

V čase adventu už tradične, v spolupráci s Veľvyslanectvom ČR v Bratislave a Mestskou časťou Bratislava - Staré Mesto, pripravujeme uvedenie skladby Hej, mistře! Jakuba Jana Rybu v Dóme sv. Martina. Tento rok v podaní Hodonínskeho symfonického orchestra a Zmeišaného peveckého zboru pod taktovkou Davida Herzána. Hudbu i text k tejto obľúbenej českej vianočnej omši napísal Jakub Jan Ryba v roku 1796. Vstup voľný.

Smíšený pěvecký sbor města Hodonína

Počátky sborového zpěvu v Hodoníně zasahují do druhé poloviny 19. století.V květnu 1930 přišel do Hodonína nový varhaník a ředitel kůru - prof. Stanislav Svoboda, absolvent brněnské konzervatoře, jeden z posledních žáků Leoše Janáčka.Dne 25. listopadu 1946 bylo zaregistrováno hudebně – pěvecké sdružení „Vítězslav Novák“, pojmenované po hudebním skladateli a čestném občanu města Hodonína. Dále následoval pěvecký útlum a nezájem mladé generace o sborový zpěv z důvodu potřeb jiného hudebního a pěveckého projevu.

Pěvecký sbor v Hodoníně byl nejspíše založen v roce 1976. V historii jeho vedení se vystřídali výborní sbormistři: Jindřich Launer, Pavel Janeček (pod jehož vedením se z ženského sboru stal sbor smíšený), František Duda a Marie Snopková.Jeho současným sbormistrem je Mgr. Josef Ilčík, absolvent brněnské konzervatoře v oboru trubka a magisterského studia v oboru sbormistrovství, dirigování a hudební výchova pro střední školy na univerzitě v Ostravě a současný ředitel ZUŠ v Hodoníně. Repertoár sboru zahrnuje klasickou vokální hudbu z období renesance až do současnosti. Věnuje se také různým stylům: lidová píseň, muzikálové melodie, světská a duchovní tvorba aj. Ve spolupráci s Hodonínským symfonickým orchestrem nastudovali velká díla (např. W. A. Mozart: Korunovační mše C dur, F. X. Brixi: Missa Pastoralis, A. Dvořák: Mše D dur, J. Pavlica: Missa Brevis, P. Staněk: Missa Lyrica, L. Fišer: Vánoční, A. Vivaldi: Gloria, B. Smetana: Píseň česká a publikem velmi oblíbená Česká mše vánoční od J. J. Ryby).Sbor se také úspěšně zúčastňuje mnoha soutěžních a festivalových akcí v České republice (Olomouc - Svátek písní, Pardubice - IFAS, Vrbno pod Pradědem, aj.) a zahraničí (Polsko, Rakousko, Itálie).

Místo konání:

Rudnayovo námestie 1, 811 01 Bratislava

Datum:

10.12.2017 19:00

Organizátor:

České centrum