Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tlačové správy

Mladí a úspešní v galérii Satelit.

Tlačová správa k výstave mladého českého dizajnu v galérii Satelit.

Mladí a úspěšní / Young and Successful
Příběhy mladého českého designu / The story of young Czech design

a

Nový (z)boží 15!
Národní cena za studentský design 2015

11. 2. - 11. 3. 2016
Galerie Satelit
Hurbanove kasárne, Kollárovo nám. 10, Bratislava
www.scd.sk

 

Mladí a úspěšní / Young and Successful
Příběhy mladého českého designu / The story of young Czech design

Vystavující umělci: Pavel Coufalík, Jan Čtvrtník, Jiří Hlušička, Viktor Chalepa, David Karásek + Radek Hegmon, Jan Kloss, Eliška Kuchtová, Anna Marešová, Kryštof Nosál, Filip Streit, Ladislav Škoda, Monika Šrolerová, René Šulc, Antonín Tomášek, Jan Tuček, Gabriel Vach, Jindřich Vodička, Roman Vrtiška + Vladimír Žák

Kurátorky výstavy: Lenka Kolářová, Lenka Žižková

Architektka výstavy: Veronika Pechmanová
Pořadatel: Design Cabinet CZ a Slovenské centrum dizajnu
Vernisáž výstavy: 10. února 2016.

Otevírací doba: úterý - neděle 13.00 - 18.00

Kontakt: Lenka Kolářová – kolarova.len@gmail.com, +420 728 230 430

 

Výstavou Mladí a úspěšní / Příběhy mladého českého designu se vracíme do počátku 90. let dvacátého století, kdy bylo v roce 1990 založeno Design centrum České republiky podobné posláním a fungováním obdobným institucím ve světě.

Hned v prvním roce existence Design centra ČR bylo rozhodnuto pořádat domácí soutěž designu s názvem Dobrý design, později přejmenovanou na Vynikající výrobek roku. Bok po boku soutěžili studenti s profesionálními designéry až do roku 2005, kdy se studentská soutěž osamostatnila pod názvem Studentský design, a tak se srovnávaly studentské práce jen mezi sebou. Zásadní zvrat nastal v roce 2007, kdy Ministerstvo průmyslu a obchodu zrušilo Design centrum ČR, a tím zanikly i všechny profesionální designérské soutěže. Soutěž studentského designu však zachránil Design Cabinet CZ, nadační program Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, který ji přejmenoval na Národní cenu za studentský design a pořádá ji dodnes.

Design Cabinet CZ si položil otázku, zda mají soutěže pro studenty nějaký význam, a zda má udělení nějaké ceny vliv na jejich další profesionální osud. Úkolu najít bývalé oceněné studenty se ujaly studentky kurátorských studií Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Lenka Kolářová a Zuzana Pištěková. Vyhledávání komplikoval jednak fakt, že na počátku 90. let minulého století u nás nebyl rozšířen internet, a také to, že kdysi úspěšné studentky designu se provdaly a změnily jména.

Nakonec bylo dohledáno více než 100 kontaktů, a z nich kurátorkami vybráno a osloveno asi 30 současných designérů, kteří v době studií získali nejvyšší ocenění v soutěžích pořádaných Design centrem a Design Cabinetem CZ.

Současné výstavy Mladí a úspěšní se účastní 20 autorů a designérů, kteří dnes mají svá vlastní studia, jsou členy významných designérských firemních týmů nebo působí jako pedagogové na univerzitách nebo na vyšších odborných školách. Zasahují svými návrhy všechny oblasti průmyslu i užitého umění a ovlivňují náš každodenní život.

Výstava byla součástí projektu Meet Czech Design.

 

Nový (z)boží 15!
Národní cena za studentský design 2015

Národní cena za studentský design oslavila loni pětadvacáté výročí! Dosavadní vývoj soutěže mapuje projekt Mladí a úspěšní / Příběhy mladého českého designu. V roce 2014 prošla velkou změnou, kdy se rozdělila na dvě části – na obory patřící pod oblast vizuální komunikace a oblast produktového designu. Obě disciplíny se budou střídat v bienálovém rytmu. Rok 2014 patřil pracím v široké škále vizuální komunikace, rok 2015 produktovému designu.

Do soutěže se přihlásilo 260 autorů s 227 pracemi z 15 univerzit a vysokých škol a 18 vyšších odborných škol a středních odborných škol z Čech i zahraničí. Studenti předkládali k hodnocení prototypy, modely, doprovodné plakáty a anotace prací. Jejich práce hodnotily tři nezávislé poroty: vysokoškolská porota, středoškolská porota a národní porota složená z kurátorů muzeí, nezávislých expertů a nejlepších profesionálních designérů ČR. Celkem hodnotilo studentské práce 57 profesionálních vysokoškolských a středoškolských pedagogů, designérů, architektů a kurátorů designu. 

Poroty nominovaly v několikakolovém hodnocení k ocenění 115 prací. Jedna získala Národní cenu za studentský design 2015, jedna získala Národní cenu za studentský design 2015 * JUNIOR, čtyři ocenění Excelentní studentský design 2015 a 15 cenu Dobrý studentský design 2015. Zvláštní ceny udělili i děkani vzdělávacích institucí, profesionálních sdružení, muzeí a odborných časopisů.

Vítězem Národní ceny za studentský design 2015 se stal Tomáš Rajmon z Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem se svými natahovacími autíčky Závoďáci.  Vítězka Národní ceny za studentský design 2015 * JUNIOR Liliana Pham z Vyšší odborné školy oděvního návrhářství a Střední průmyslové školy soutěžila s kolekcí inspirovanou životním příběhem japonské korunní princezny Masako.

Na aktuální výstavě Nový (z)boží si můžete prohlédnout vítězné a vybrané nominované práce, které sklidily velký úspěch u poroty, široké veřejnosti i médií. Ty práce, které nebylo možné pro jejich velikost nebo váhu přivézt, budou k vidění na plakátech. Soutěž je mezinárodní a jako každý rok se v ní dobře umístili slovenští nebo na Slovensku studující studenti, například Matúš Opálka, Nikoleta Čeligová, Eduard Herrmann, Petr Baďura ad.