Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všetky novinky

Premiéra filmu Jiří Suchý - Ľahko s životom sa prať

Už 10. októbra môžete zhliadnuť snímku o tomto výnimočnom mužovi. Už v minulosti boli natočené filmy, ktoré sa zameriavali skôr na konkrétne medzníky jeho divadelnej tvorby. Film Jiří Suchý - Ľahko s životom sa prať sa viac venuje umelcovu životu. V celovečernom dokumente by nemali chýbať najslávnejšie hity z éry Jiřího Šlitra, pôvabné svojou nenapodobiteľnou estetikou a výbornú výtvarnú hodnotou a ďalšie pôvabné zábery, po ktorých režisérka pátrala v televíznych, filmových ale i súkromných archívoch.

 

 

"Suchého dílo je tak obsáhlé, že pro životopisný portrét jeho osobnosti je třeba zvolit přísný a subjektivní výběr jeho tvorby. Mým cílem je vytvořit film o životní cestě muže, který kromě toho, že svoje nadání zasvětil divadelní a písňové tvorbě, žil také svůj osobní a občanský život. Chci ho představit nejenom jako komika, ale i jako člověka, který se musel poprat s nepřízní režimu i osudu."

Málokterá osobnost české kultury ovlivnila svým všestranným talentem během šedesáti let své tvůrčí dráhy tolik generací, jako se to podařilo dnes už legendárnímu Jiřímu Suchému. Divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník, divadelní režisér, sběratel a vůbec muž devatera řemesel – to vše byl a stále je Jiří Suchý, jehož životní příběh zachytila ve svém dokumentu Olga Sommerová.

Jiří Suchý zanechal ojedinělou stopu v kulturním a společenském životě české společnosti. Během šedesáti let uvedl v Semaforu 97 her, napsal texty k 1 400 písním a hudbu k 500 písním, které od té doby zlidověly. Svými písňovými a divadelními texty úžasně obohatil český jazyk.

(C) Irena Zlámalová, ČT