Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všetky novinky

Festival európskeho divadla Eurokontext.sk

Na operný prehliadku Medzinárodného divadelného festivalu Slovenského národného divadla v Bratislave "Eurokontext" přivezev nedeľu 17.júna pražskej Národné divadlo operu Julesa Masseneta "Werther".

Do repertoáru pražského Národního divadla se Werther vrátil 7. a 9. června 2018 po bezmála osmdesáti letech od inscenace uváděné v letech 1927-1939, aby znovu připomněl, proč patří k nejúspěšnějším dílům francouzské operní literatury. Současná inscenace vynikajícího evropského operního režiséra Willyho Deckera měla svoji premiéru 14. ledna 1996 v Het Muziektheater (Nederlandse Opera) v Amsterdamu. Následně byla nastudována v divadlech v Oper Frankfurt, Opéra Lyon, Teatro dell'Opera v Římě a Gran Teatre del Liceu v Barceloně. Hudebního nastudování se ujal umělecký ředitel Opery Národního divadla Petr Kofroň, režie pražského nastudování se chopil Stefan Heinrichs. Scénu a kostýmy navrhl Wolfgang Gussmann.

V rolích ústřední dvojice se na Eurokontextu představí Peter Berger v roli Werthera a v roli Charlotty vystoupí Štěpánka Pučálková, jako Albert vystoupí Jiří Brückler a v roli Sophie Slávka Zámečníková.

Opera sama je vrcholným dílem romantismu a její předloha Utrpení mladého Werthera, román o nešťastné lásce ve formě dopisů z roku 1774, se stala záhy po svém vydání kultovní knihou, v níž její mladí čtenáři nacházeli sami sebe, a řada z nich následovala hlavního hrdinu až k sebevraždě. Libreto zdůrazňuje Charlottin vnitřní konflikt mezi vědomím odpovědnosti a pocitem lásky. S podporou abstraktní scény Wolfganga Gussmanna inscenace Willyho Deckera líčí dynamiku rozporu mezi touhami jedince a nátlakem konvencí, mezi svobodou a společenskými tabu, mezi nadějí a rezignací.

Hudba pak upoutá pozornost především bohatou melodičností a barevnou orchestrací, v níž byl autorovi vzorem i Richard Wagner. Svojí sugestivní hudební řečí podtrhuje příběh plný vášní, které není hlavním hrdinům dopřáno uspokojit. Dílo obsahuje i jednu z nejznámějších tenorových árií Pourquoi me réveiller. Ta se počítá k prubířským kamenům každého tenoristy, který se s danou rolí potká. 

Fotoset ke stažení zde:

https://www.narodni-divadlo.cz/cs/press/foto-z-inscenaci

Vstupenky online zde:

http://www.eurokontext.sk/sk/aktuality/2018-06-12-prv-svetov-hosovanie-werthera-len-na-festivale-eurokonetxtsk/

 Zdroj: TZ_Pražské ND na Eurokontextu Werther