Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.5.2016 - 20.5.2016

České výstavy na festivalu Zázračný oříšek v Piešťanech

Po deváté se v Piešťanech uskuteční jedna z nejvýznamnějších celoslovenských akcí pro děti, festival rozhlasových pohádek „Zázračný oříšek. Kniha v rozhlase – rozhlas v knize“. České centrum je tradičně partnerem tohoto festivalu a přispívá prostřednictvím dvou výstav: Literáti z naší čtvrti a Zlatá stuha.

Hlavním organizátorem tohoto celoslovenského projektu je Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) a  Městská knihovna v Piešťanech. Piešťany tak budou mít čest přivítat ty, které zajímají pohádky, kteří je tvoří, realizují, hrají, předčítají, ale také ty, pro něž jsou určeny, což jsou především děti.

Festival je svým záměrem a rozsahem významnou kulturní událostí ce, v Piešťanech se koná již od roku 2001. Od svého třetího ročníku se realizuje každé dva roky. Pátý ročník (2008) byl významným mezníkem v historii festivalu, protože festival získal rozměr česko-slovenského projektu. Proto organizátory těší, že i devátý ročník festivalu Zázračný oříšek se bude konat pod záštitou velvyslankyně České republiky na Slovensku paní Livie Klausové.

Součástí letošního ročníku festivalu bude množství doprovodných akcí: setkání s tvůrci rozhlasových a animovaných pohádek a jejich literárních předloh, tvořivé dílny s předními slovenskými ilustrátory, divadelní představení, vystoupení televizních trpaslíků v Domě umění, výstavy, jejich vernisáže, poslech soutěžních titulů, celoslovenská výtvarná soutěž při příležitosti 90. výročí rozhlasové pohádky a další. Mezi výstavami jsou jaké dvě, které zprostředkovalo České centrum Bratislava.

Literáti z naší čtvrti

Výstava představuje české spisovatele podle specifického klíče, a tím je  adresa jejich pobytu. Jaroslava Foglara, Vítězslava Nezvala, Jaroslava Seiferta nebo Stanislava Kostku Neumanna spojuje v jistém období jejich života stejná pražská čtvrť, ve které v jistém období svého života pobývali, a tou je Praha 3. Literární festival Praha město literatury mapuje každý rok jinou pražskou část a vyhledává její slavné rodáky nebo také pozdější obyvatele, kteří se proslavili jako literáti. Životní příběhy a jednotlivá díla známých, méně známých nebo i zapomenutých českých umělců pera podrobně opisují texty jednotlivých výstavních panelů.  

Město: Piešťany

Datum: 9. 5. – 15. 6. 2016

Organizátoři: Knihova města Piešťany a České centrum

Autoři výstavy: Památník národního písemnictví, občanské sdružení Porte

 

Zlatá stuha

Každoroční cena Zlatá stuha oceňuje počiny v oblasti knižní tvorby pro děti a mládež. Jejím posláním je upoutat pozornost na tvořivé přístupy v několika kategoriích a vyjádřit tak kulturní a společenskou prestiž knih pro děti a mládež, které si to zaslouží.

Cena se jako jediná specializuje na dětskou a mládežnickou literaturu a uděluje se už dvacet let. Knihy vybírá pečlivě zvolená porota odborníků na dané téma. Cena je garantem kvality a pomáhá rodičům, pedagogům nebo knihovníkům lépe se orientovat na současném pestrém knižním trhu.

Součástí udílení cen je putovní výstava ilustrací nominovaných tvůrců a její úlohou je rozvíjet čtenářskou gramotnost a pozitivní vztah ke knihám.

Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, ve spolupráci s Klubem ilustrátorů dětské knihy, Obcí překladatelů, Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského, dále také Památníkem národního písemnictví. 

Město:Piešťany

Datum: 9. 5. – 15. 6. 2016

Organizuje: Knihovna města Piešťany, České centrum

Autor výstavy: Společnost přátel knihy pro mládež

 

Místo konání:
Piešťany, Mestská knižnica Piešťany, Školská 19
Datum:

Od: 17.5.2016
Do: 20.5.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce