Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.6.2017 - 27.7.2017

Výstava Šárky Koudelové v Zahorian & Van Espen Gallery

Výstava Šárky Koudelové, koncipovaná přímo pro prostor galerie Zahorian & van Espen, je postavená na řadě tradičních prvků, které umělkyně současně jemně vychyluje ze zajetých kolejí, na něž jsme zvyklí. Kurátorkou výstavy je Tereza Jindrová, pro kterou se jedná již o několikátou spolupráci s umělkyní.

Na první pohled klasická malířská výstava odhaluje další vrstvy a paradoxně ukazuje, že obrazy nemusí být středobodem a pointou diváckého zážitku, nýbrž nástrojem, kolečkem ve větším soukolí, jímž je sama výstava. Ikonografie děl, remediace, prostorové uspořádání prvků i přítomnost ostatních diváků – to vše nás má upozornit na nesamozřejmost a komplexitu procesů dívání a vnímání a na manipulaci, jíž jsme jako návštěvníci výstavy vždy vystaveni. 

Pro Šárku Koudelovou (*1987) je malba stěžejním výrazovým prostředkem, v němž dosáhla vysokého stupně suverenity a propracovanosti. To jí ale nebrání experimentovat a riskovat. Koudelová sice je v jistém smyslu „bytostnou malířkou“, vnímá ale toto médium v širším kontextu. Je si vědomá významu, který má konkrétní způsob instalace a adjustace, a tyto faktory se nebojí testovat, a dokonce porušovat „pravidla“. Její práce má intermediální přesahy nikoli proto, že by čelila nutkání vše vyzkoušet, ale protože citlivě vnímá, že ne všechno lze nejlépe vystihnout a obsáhnout právě malbou. 

 

Foto https://www.works.io/sarka-koudelova-1 

 

Místo konání:

Bratislava, Zahorian & Van Espen Gallery, Mierová 7

Datum:

Od: 7.6.2017
Do: 27.7.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce