Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.8.2013 20:00 - 27.8.2013 0:00

VLAK LUSTIG

Symbolická připomínka nacistických transportů do koncentračních táborů smrti Vlak Lustig přiveze na 6 slovenských nádraží divadelní představení podle literární předlohy A. Lustiga Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou v režii P. Kracíka v podání souboru Divadla pod Palmovkou. Plán trasy Vlaku Lustig po Slovenské republice: 20. 8. Žilina / 21. 8. Poprad / 22. 8. Prešov / 23. 8. Košice / 24. 8. Banská Bystrica / 25. 8. Bratislava / 26. a 27. 8. Bratislava - koncert skupiny Menorah. Divadelní představení a koncerty se odehrají na vlakových nádražích uvedených měst vždy od 20:00 hod.

---

VLAK LUSTIG VYRAZÍ NA TURNÉ PO SLOVENSKÝCH NÁDRAŽÍCH

Slovenská vlaková nádraží budou od 20. do 27. srpna hostit úspěšný divadelní projekt Vlak Lustig aneb Vlak naděje, který je součástí XIV. ročníku festivalu židovské kultury Devět bran 2013 připravovaný ve spolupráci s Českým centrem v Bratislavě. Hlavním mottem tohoto ročníku festivalu je slovenská židovská kultura. V rámci projektu Vlak Lustig aneb Vlak naděje budou moci návštěvníci vidět zajímavou výstavu Vojenského historického ústavu “Akce: Důvěrné Izrael“, která přibližuje jednu z nejzajímavějších kapitol v historii česko - izraelských vztahů. Hlavním bodem programu je pak divadelní představení hry Arnošta Lustiga Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, které se bude konat ve speciálně upraveném divadelním vlaku přímo na perónech vybraných slovenských nádraží.

Vlak Lustig je symbolickou připomínkou nacistických transportů, které v období druhé světové války křižovaly Evropu v rámci tzv. Konečného řešení židovské otázky, přijatého 20. ledna 1942 na konferenci v německém Wannsee na návrh nacistického pohlavára Reinharda Heydricha. V transportech a následně v koncentračních táborech vyhasly životy šesti milionů židovských obyvatel.

Česko - slovenský projekt Vlaku Lustig 2013 navazuje na zkušenosti z minulého roku, kdy akci na nádražích 14 krajských měst České republiky navštívilo na pět tisíc lidí. Divadelní představení nastudovali herci pražského Divadla pod Palmovkou pod režisérskou taktovkou ředitele divadla Petra Kracíka. V hlavních rolích se objevili herci jako Radek Zima, Radek Valenta, Anna Stropnická, Rudolf Jelínek, René Přibil, Ivan Jiřík a mnoho dalších vynikajících českých herců. Závěrečná dvě představení projektu Vlak Lustig v loňském roce se konala symbolicky na území Polské republiky - na nádražích v Krakově a Osvětimi.

Projekt se letos uskuteční díky významné podpoře ČD Telematika, a.s., Českých drah, a.s. a Správy železniční dopravní cesty, s.p. Hlavními partnery na Slovensku jsou pak Nadácia SPP, Železnice Slovenskej republiky, s.p., Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s. a Železničná spoločnosť Slovensko, a.s.

Akce se koná pod záštitou prezidenta České republiky Miloše Zemana a rovněž prezidenta Slovenské republiky Ivana Gašparoviče.

 

Plán trasy Vlaku Lustig po Slovenské republice:

20. 8. Žilina

21. 8. Poprad

22. 8. Prešov

23. 8. Košice

24. 8. Banská Bystrica

25. 8. Bratislava

26. 8. Bratislava - koncert skupiny Menorah

27. 8. Bratislava - koncert skupiny Menorah

 

Divadelní představení a koncerty se odehrají na vlakových nádražích uvedených měst vždy od 20:00 hod. Výstava a filmové projekce v doprovodných vagónech budou přístupny divákům již od 15:00 hod. Odborná přednáška spojená s projekcí na téma Arménská genocida bude v doprovodném vagonu přístupna vždy od 19:00 hod.

Všechny akce jsou přístupny veřejnosti zdarma. Nevybíráme vstupné.

Vstupenky jsou diváků vydávány u Vlaku Lustig - 30 minut před zahájením představení.

 

(V září se pak Vlak Lustig ze Slovenska přemístí na pražské nákladové nádraží Žižkov, kde budou probíhat představení od 2. do 8. září.)

Mediálními partnery projektu jsou Česká televize, Český rozhlas, Rozhlas a televízia Slovenskej republiky, Axel Springer - Ringier ČR/SR.

Více informací naleznete na www.vlaklustig.cz.

Místo konání:

Žilina, Poprad, Košice, Prešov, Banská Bystrica, Bratislava

Datum:

Od: 20.8.2013 20:00
Do: 27.8.2013 0:00

Organizátor:

České centrum