Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.6.2017 - 30.9.2017

Vítězové soutěže památníku Lidice v Košicích a Piešťanech

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice (MDVV Lidice) byla založena v roce 1967 k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice, zavražděných německými nacisty, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech. Soubor oceněných prací 44. ročníku soutěže bude přes léto vystaven v Košicích a Piešťanech.

15.6. – 31.7.2017

Piešťany, Mestská knižnica, Školská 4761/19

1.8. – 30.9.2017

Košice, Knižnica pre mládež, Kukučínova 2

Tato původně národní výstava se stala v roce 1973 výstavou mezinárodní a během své historie se stala dobře známou v celém světě. V posledních letech do soutěže přichází pravidelně více než 25 000 kvalitních výtvarných děl od dětí nejen z České a Slovenské republiky, ale i z dalších 60-70 států, včetně tak vzdálených zemí jako jsou Čína, Japonsko, Filipíny, Indie, Keňa, Malajsie, Srí Lanka nebo Zimbabwe.

Výstavy se mohou zúčastnit děti od 4 do 16 let ze všech typů škol a organizací, které pracují s dětmi, jakož i jednotlivci. Hlavní téma je doporučováno organizátorům Českou komisí pro UNESCO a záleží na dětech, jakou techniku při zpracování svých prací zvolí - přijímány jsou malby, kresby, grafiky, fotografie, výtvarné objekty (kov, keramika, dřevo, sklo, textil) a nově i filmy a animace.

Letošní ročník byl na počest 70. výročí vzniku organizace UNESCO a její nejvýznamnější priority – rozvoje vzdělanosti člověka – zasvěcen tématu ŠKOLA? VZDĚLÁNÍ. Hlavním námětem soutěžních prací bylo školní prostředí - školní budovy, cesty a cestičky do školy, pedagogický sbor i zaměstnanci školy, odborné učebny i kabinety zajímavých exemplářů. Děti s radostí ukázaly své třídy, zavedly do vyučovacích hodin, představily své učitelky, spolužáky a kamarády, přiblížily akční dění o přestávkách, zajímavé školní exkurze a výlety a nejednou vybalily aktovky i se svačinami. Zvláštní pozornost mnoho dětí věnovalo osobnosti J. A. Komenského, jehož tvář nechyběla skoro v žádné kolekci z českých škol, ale překvapivě ani v mnoha zahraničních.

Více o projektu zde

Foto http://www.lidice-memorial.cz

 

 

Místo konání:
Piešťany, Mestská knižnica, Školská 4761/19 Košice, Knižnica pre mládež, Kukučínova 2
Datum:

Od: 15.6.2017
Do: 30.9.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce