Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.9.2020 - 30.11.2020

V + W, Forbíny života

Výstava fotografií ze soukromí a z divadelních představení Voskovce a Wericha z éry Osvobozeného divadla. Na výstavě si můžete prohlédnout fotografie ze soukromých archivů a také záběry z divadelních inscenací jako Těžká Barbora, Pudr a benzin, nebo vstupenku a program k inscenaci Osel a stín. Výstava proběhne během Dnů české kultury v Košicích. Kurátorka výstavy je Justina Kašparová.

 

V roce 2020 uplynulo 115 let od narození dvou významných ikon českého divadla Jana Wericha a Jiřího Voskovce.
Za poměrně krátké meziválečné období se nesmazatelně vepsali do dějin českého divadla, vytvořili několik desítek inscenací a zároveň naznačili trend, který až dodnes pokračuje historií malých scén u nás. Kromě příběhů – velmi často až plakátově levicově zaměřených – jsou z jejich odkazu nejcennější jednak písničky (většina z nich vznikla ve spolupráci se skladatelem Jaroslavem Ježkem), a pak fenomén forbín, živého, aktuálního, improvizovaného komentáře.

Současné Divadlo ABC sídlí v prostorách, kde oba tvůrci strávili nejtvořivější a nejšťastnější období svého života, rozhodli jsme se jim proto vzdát hold. V+W  je putovní výstava, na které si můžete prohlédnout i dosud nepublikované fotografie. První část výstavy je věnovaná fotografiím ze soukromého archivu obou pánů. Uvidíte rodiče Jana Wericha, fotografii pořízenou po příletu do Ameriky či Jiřího Voskovce s mladým Václavem Havlem.  Druhá část výstavy je věnovaná nejznámějším divadelním hrám, prohlédnete si například fotografie z inscenací Těžká Barbora, Pudr a benzín nebo vstupenku a program k inscenaci Osel a stín. Čerpáme z bohaté sbírky Jaromíra Farníka.

 

Program výstavy: 

 

                                                   Výstava potrvá do 30. 9. 2020

                                                   Výstava potrvá do 30. 10. 2020

                                                   Výstava potrvá do 30. 11. 2020                     

 

Výstava je součástí  Dní českej kultúry 2020.

 

 

 

Místo konání:
Stará Ľubovňa, Košice, Michalovce
Datum:

Od: 14.9.2020
Do: 30.11.2020

Organizátor:

České centrum