Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.10.2018 - 30.11.2018

Pavel Tigrid. Hlas svobody

Národní muzeum připravilo ve spolupráci s Národním archivem výstavu o Pavlu Tigridovi u příležitosti 100. výročí jeho narození. Pavel Tigrid byl významný český novinář, publicista a politik, který byl dvakrát donucen opustit Československo a v exilu prožil většinu svého života.

 

Pavel Tigrid, vlastním jménem Pavel Schönfeld, byl přesně o rok a den starší než Československá republika. Narodil se 27. října 1917 v Praze do středostavovské židovské asimilované rodiny, která byla spřízněna se spisovateli Antalem Staškem a Ivanem Olbrachtem. Od mládí jej to táhlo k divadlu a novinařině. Již jako gymnazista publikoval ve Studentském časopise a spoluzaložil Divadelní kolektiv mladých. Publicistické a kulturní činnosti se věnoval již ve svém prvním exilu v Londýně, kde byl také hlasatelem českého vysílání BBC.

Pavel Tigrid se po emigraci v roce 1948 podílel na přípravách vysílání Rádia Svobodná Evropa a byl prvním programovým ředitelem čs. redakce. V polovině padesátých let založil Svědectví, jeden z nejvýznamnější exilových časopisů. Po roce 1968 stál u zrodu mnoha exilových aktivit a neustále usiloval o to, aby se mohl vrátit do svobodného a demokratického Československa. Po návratu do Prahy působil jako poradce prezidenta Václava Havla. V letech 1994­–1995 byl ministrem kultury ČR. Byl nositelem řady vyznamenání, od roku 1995 i Řádu T. G. Masaryka. 

1 - Pavel Tigrid, dětství
2 - svatba Pavla Tigrida
3 - Konopiště 1995

web: http://www.nm.cz/
foto (C) archív

 

 

Místo konání:
Košice, Knižnica pre mládež, Kukučínova 2
Datum:

Od: 23.10.2018
Do: 30.11.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce