Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo
27.1.2019

Hommage à Bohdan Warchal s Dvořákovým triom

Členové Slovenského komorního orchestru s uměleckým vedoucím Ewaldem Danel každoročně v lednu uvádějí koncert Hommage à Bohdan Warchal. Hosty koncertu budou tři mladí čeští interpreti - Ivo Kahánek, Jan Fišer a Tomáš Jamník - kteří společně tvoří vynikající Dvořákovo trio.

24.3.2019

Sváťa Karásek & Svatopluk

Písničkář a evangelický duchovní Svatopluk Karásek, který obvykle vystupuje a zpívá své písně za doprovodu kytary, se tentokrát obklopil mladými hudebníky ve formaci Svatopluk. Revitalizované Karáskovy písně nyní uslyšíte v bigbítovém hávu 24.3. v klubu pod lampou.

26.3.2019

Příběh českého designu od kubismu po 21. století s Ivou Knobloch

Prohlídka výstavy komentovaná její kurátorkou Ivou Knobloch bude současně její finisáží. Výstava Příběh českého designu od kubismu po 21. století navazuje na reprezentativní publikaci Design v českých zemích 1900-2000, kterou připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Výstava přibližuje vývoj designu v českých zemích, seznamuje s pestrou strukturou a sítí lidí, spolků, výrobních subjektů a dalších institucí, které se designem zabývaly a dosud zabývají. Dovoluje nahlédnout do jejich osudů skrze předměty, které tvoří kulturní a civilizační paměť. Výstavu doplňuje kolekce živoucích ikon českého designu – předmětů, které jasně prokázaly svou nadčasovou kvalitu mimo jiné i tím, že se stále či znovu vyrábějí. Prohlídka výstavy s Ivou Knobloch bude navazovat na komentovanou prohlídku výstavy 100 let designu s Marošem Schmidtem.

1.2.2019    |    14.3.2019

Textile Art of Today

Mezinárodní výtvarný projekt Textile Art of Today prezentuje současnou textilní tvorbu v rámci pěti reinstalací ve významných galeriích a návštěvníci ji mohou vidět ve čtyřech státech Evropy (Slovensko, Česko, Polsko, Maďarsko). Návštěvník se ocitá uprostřed uměleckých děl a stává se spolutvůrcem této hry. Může virtuální vstoupit do uměleckého díla a pohybovat se v něm. Snahou projektu je přiblížit návštěvníkům textil jako moderní, dynamickou disciplínu, která překračuje hranice klasického vnímání textilního umění.

20.3.2019    |    26.3.2019

MFFK Febiofest 2019

26. ročník Mezinárodního festivalu filmových klubů Febiofest v Bratislavě se bude nést ve znamení změn, které přispějí k modernímu a atraktivnímu festivalu. V rámci Febiofestu se představí i řada českých hostů. Exkluzivní předpremiéry filmů oceněných na prestižních zahraničních festivalech, nové slovenské filmy v premiéře, pocty osobnostem domácí i světové kinematografie, osobní setkání s evropskými filmaři, unikátní promítání kultovních archivních děl a také experimentální či dětské filmy.

4.2.2019    |    20.3.2019

T. G. Masaryk vo fotografii

Sté výročí Československé republiky je příležitostí připomenout si osobnosti, které stály u jejího zrodu. Jednou z nich je Tomáš Garrigue Masaryk, její spoluzakladatel a první prezident. Pracovní i soukromý život nejznámějšího československého státníka představuje výstava T. G. Masaryk ve fotografii.

22.5.2019

Noc literatury 2019

Příznivci kvalitní literatury jsou pozváni 22. května do večerních ulic dvaceti slovenských měst, kde si vyslechnou úryvky čerstvých slovenských překladů literárních textů evropských autorů / autorek na místech běžně s literaturou nespojovaných. Herci a herečky budou číst z románů a povídek, které jsou aktuálně na pultech knihkupectví. Noc literatury v Bratislavě provede návštěvníky uličkami Starého Města, zejména Baštovou a Zámečnickou, ale i dalšími. Bude se číst v divadle, v několika galeriích, ale i v opuštěných domech, které na své obyvatele teprve čekají. V Bratislavě se bude číst na čtrnácti místech. Ve všech do Noci literatury zapojených slovenských městech se budou číst stejné úryvky, ale počet míst čtení bude různý.

12.2.2019

Pavel Vančát: Mutující nefotografie

V rámci výstavy Užitečná fotografie se představí teoretik fotografie Pavel Vančát s přednáškou na téma mutující fotografie. Pomocí ilustrativních příkladů z české i ze světové fotografie se vynasnaží objasnit termín "nefotografie" ve vztahu k obecnému kánonu moderní fotografie. Přednáška bude pokračovat diskusí s Aurelem Hrabušickým a Filipem Vančem, kurátory výstavy Užitečná fotografie. Fotografie v současném slovenském umění.

19.2.2019

Chytilová versus Forman

Kino Lumiére uvede dokument české režisérky Věry Chytilové "Chytilová versus Forman", který přináší jedinečný portrét Miloše Formana a zároveň i názorovou konfrontaci dvou významných filmařů. Projekce filmu se uskuteční u příležitosti 90. výročí narození významné české režisérky Věry Chytilové.

14.2.2019    |    26.5.2019

Otčenáš

Komorní výstava kreseb a grafik představí dvě rozdílné ztvárnění základní křesťanské modlitby Otčenáš, která patří k důležitým dílům v kontextu tvorby sochaře Františka Bílka a malíře Alfonse Muchy.

22.2.2019    |    24.2.2019

Zimní 4 živly

Filmový festival 4 živly bude tentokrát ve své zimní edici rozebírat téma nula. Na toto téma navazuje koprodukční dokumentární film (Slovensko, Česko, Francie, Rakousko) Dobrá smrt o nevyléčitelně nemocné Janette, která by ráda ukončila svůj život důstojně, a proto se rozhodne pro dobrovolnou, lékařům asistovanou smrt. 4 živly nabízejí nejen hrané, dokumentární či animované filmy, ale i experimentální snímky na pomezí filmu, animace a výtvarného umění.

7.2.2019    |    27.3.2019

Příběh českého designu od kubismu po 21. století

Přijďte si připomenut ikonické produkty českého designu, z nichž mnohé dodnes slouží v českých a slovenských domácnostech. České centrum v Bratislavě a Satelit, galerie SCD Vás zvou na vernisáž výstavy Příběh českého dizajnu od kubizmu po 21. století. Výstava, kterou už viděli návštěvníci v mnohých evropských metropolích, vznikla pod vedením Ivy Knobloch, kurátorky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a autorky publikace Design v českých zemích 1900 - 2000. Nafukovací hračky Libuše Niklové, kolo Favorit, stavebnice Merkur nebo legendární oranžová Tatra potěší návštěvníky svým nadčasovým designem.

30.1.2019    |    28.3.2019

Adéla Babanová: Neptun

Zahorian & Van Espen představuje nejnovější film Adély Babanové Neptun, reagující na jednou z nejúspěšnějších dezinformačních kampaní Státní bezpečnosti, akci Neptun z roku 1964. Černobílé snímky kombinují hrané i původní záběry z operace Neptun, při které reportéři narazí na tajné dokumenty z dob nacistického Německa na dně jezera. Babanová se tímto filmem vztahuje k současnému stavu éry post-pravdy. K filmu Neptun se připojí i díla Hynka Alta, Christiana Kosmas Mayera či Daniela Pitína.

30.1.2019

Divadlo Skrat: Stíny pochybností

Premiéra inscenace Stíny pochybností vznikla díky spolupráci českého divadelního souboru Rádio Ivo a slovenského divadla SkRAT. Je to politicky nekorektní kabaret o minulosti, přítomnosti a neschopnosti. Inscenace chce být zároveň „ódou na spolupráci".

16.1.2019

Ostře sledovaná prsa ve V4

Návštěvníci divadla Nová scéna si 16. ledna budou moci prohlédnout symbolickou Prsní stěnu, kterou bude odstartována další část mezinárodního putovního projektu Ostře sledovaná prsa ve V4. Cílem kampaně je upozornit veřejnost na důležitost prevence v boji proti rakovině prsu.

19.1.2019

Freedom & Eva Turnová

Společný koncert pražských undergroundových muzikantů k 50. výročí smrti Jana Palacha. Zahrají a zazpívají hudebníci jako Martin Novák, nejžádanější český bubeník, či multiinstrumentalista Pavel Rajmic. Speciálními hosty budou famózní zpěvačka Marie Puttnerová, která pluje na vlnách jazzu i folklóru, a také hudebnice a spisovatelka Eva Turnová, která bude číst ze svých knih a zároveň se v kapele exkluzivně ujme i části basového partu.

20.12.2018    |    6.1.2019

PF 2019=100+1

KRÁSNÉ VÁNOCE A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2019

8.1.2019

Olmo Omerzu: Všechno bude

Už od 8. ledna přichází do slovenských kin film Všechno bude, který se bude líbit jak náročnému divákovi, tak fanouškům roadmovie či filmů o dospívání. Hlavní hrdina, typický outsider, čtrnáctiletý Mára a jeho kamarád, dvanáctiletý Heduš, podniknou cestu za svobodou.První tři projekce filmu na Slovensku proběhnou za účasti režiséra filmu Olma Omerzu.

22.1.2019    |    1.3.2019

Anything goes

Mezinárodní kurátorský projekt Michala Stolárika Anything Goes představuje sondu do mladé generace aktivních umělkyň ze Slovenska, z Rakouska a České republiky. Tvorba Světlany Fialové, Pavly Malinové, Nany Mandl a Titan Seidl zrcadlí nejaktuálnější tendence v současném 2D obraze s možnými přesahy do prostorových realizací.

23.1.2019

Artist talk v kontextu: Hynek Alt & Jen Kratochvil

K výstavě Užitečná fotografie ve Slovenské národní galerii proběhne doprovodný pořad Artist talk v kontextu. Během něj vystoupí Hynek Alt, vedoucí Ateliéru fotografie a nových médií FAMU, společně s kurátorem Jenem Kratochvílem. Hosté přiblíží historická východiska a existující stav proměn média fotografie na příkladech Altovy tvorby a zároveň jeho dlouholeté pedagogické činnosti na UMPRUM a FAMU.

4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Kalendář

Naši partneři