Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo
2.11.2018    |    4.12.2018

Měsíc fotografie / Jolana Havelková: Citlivá data

Soubor fotografií Jolany Havelkové Citlivá data upozorňuje na hranice mezi soukromým a veřejným životem, které jsou čím dál více nejasnější. S osobními údaji se obchoduje, zvyšuje se množství více či méně skrytých kamer snímajících pohyb a chování lidí a mnozí své soukromí dobrovolně sdílejí na facebooku. Kurátorkou výstavy je Martina Pachmanová. Úvodní slovo ředitel Měsíce fotografie v Bratislavě Václav Macek a kurátorka výstavy Martina Pachmanová. Výstava je součástí festivalu Měsíc fotografie 2018.

13.12.2018    |    24.2.2019

Fetiše súčasnosti

Výstava Fetiše současnosti v Nitranské galerii představí díla současných Slovenská a českých výtvarníků a designérů reagujících na různá témata fetišů, fetišismu a fetišizácie v naší společnosti. Návštěvník postupně v jednotlivých místnostech objeví, uvidí, ucítí a vychutná různé fetiše - předměty minulosti či současnosti. Návštěvníci se mohou těšit na díla od českých autorů: Petra Čížková, Jakub Geltner, Eva Jaroňová, Anna Marešová, Marek Schovánek, Adam Štech, Jan Švankmajer.

4.10.2018    |    31.10.2018

Zlaté stuhy v Piešťanech

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 20 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek.

23.10.2018    |    30.11.2018

Pavel Tigrid. Hlas svobody

Národní muzeum připravilo ve spolupráci s Národním archivem výstavu o Pavlu Tigridovi u příležitosti 100. výročí jeho narození. Pavel Tigrid byl významný český novinář, publicista a politik, který byl dvakrát donucen opustit Československo a v exilu prožil většinu svého života.

5.10.2018    |    20.12.2018

Viktoria Langer: Human Aroma

Výstava Viktorie Langer Human Aroma v galerii Zahorian & Van Espen, se zaměřuje na lidský atribut, který autorka volí ve vztahu k velikosti člověka s rozpaženýma rukama. Je však přítomen i v předmětech a objektech, které lidé zanechali za sebou na zemi a se kterými autorka dále pracuje.

2.10.2018

Československo?! ...

Výstava Československo ?! ... se zaměřuje na "klasiky" slovenské neoavantgardy druhé poloviny 20. století (Stano Filko, Jozef Jankovič, Július Koller, Juraj Meliš, Otis Laubert, Rudolf Sikora, Ľubomír Ďurček a Peter Kalmus), kteří ve svých dílech mimo jiné využívali, resp. interpretovali emblémy, symboly, znaky Československé republiky, a tím reflektovali každý svým způsobem společný život, jeho politizaci, veřejnou i soukromou sféru, její plusy a mínusy, odkazy na důležité historické události.

4.10.2018    |    12.1.2019

12 světů - Ilustrátoři současné české knihy pro děti

Výstava plagátů predstavuje tvorbu 12 súčasných slovenských autorov ilustráciám pre deti mladšej a strednej generácie s dôrazom na presahu do rôznych výtvarných techník od klasickej kresby či maľby k textilnému výtvarníctva a komiksu. Medzi vystavujúci autori ŠÚ napríklad Lucie Lomová, Dan Čierny, Vendula Chalánková a Petr Nikl.

2.10.2018

Jitka Vodňanská: Voda, která hoří

Česká terapeutka a psycholožka Jitka Vodňanská v debatě s Agnes Snopko představí svou autobiografickou knihu Voda, která hoří. Vzpomínková kniha v řadě kapitol a na desítkách unikátních fotografií přibližuje čtenářům celý její život plný mimořádných událostí a nevšedních setkání.

9.10.2018

Vede růst populismu ve střední Evropě k euroskepticismu?

V rámci Festivalu demokracie organizuje Forum 2000 doprovodný program, jehož součástí je diskuse na aktuální téma Vede růst populismu ve střední Evropě k euroskepticismu? Diskutovat budou: Ladislav Miko, vedoucí Zastoupení Evropské komise na Slovensku, Aneta Világi, politoložka, Filozofická fakulta Univerzity Komenského a Dominika Hajdu - junior analytička, Program strategické komunikace, GLOBSEC.

25.10.2018

Premiéra filmu Když draka bolí hlava

Ponořte se do vyprávění draka Čmoudíka ve filmu podle knižní předlohy Petra Šišky a Dušana Rapoše, která symbolicky spojí slovenského a českého diváka, protože jedna dračí hlava mluví slovensky a druhá česky (česká hlava je nadabována Liborem Boučka, slovenská Igorem Timkem).

21.10.2018

Finisáž výstavy Filla ̶ Fulla: Osud umělce ǀ Osud umelca

Slavnostní ukončení výstavy, která se poprvé pokusila o srovnání a paralely, ale i o odlišnosti a specifika (i protiklady) uměleckých i životních osudů dvou výrazných individualit, které patří k nejvýznamnějším postavám českého a slovenského umění 20. století. V programu finisáže promluví o tvorbě Emila Filly a Ľudovíta Fully kurátorka Katarína Bajcurová a Alica Štefančíková, ředitelka Galerie Benedikta Rejta v Lounech.

14.9.2018    |    12.10.2018

Anežka Hošková: Sad mix

Anežky tvorba je charakteristická mystickou, asociační malbou, kresbou a postinternetovou estetikou s osobitým rukopisem, který souvisí nejen s vyjadřovacími prostředky ve sféře současného umění, ale také s jejím zájmem o alternativní hudbu a DIY kulturu.

20.9.2018    |    22.9.2018

Poeziomat na sympozium současného umění Hala 2018

Poeziomat neboli automat na verše. Kovová trubka, která tak trochu připomíná periskop ponorky. Jedná se pravděpodobně o světovou raritu, která spatřila světlo světa díky kulturnímu aktivistovi Ondřeji Kobzovi. Po New Yorku, Londýně, Sofii a několika českých a slovenských městech najdou v kulturním centru Zahrada umístěn Poeziomat. Česko-slovenský Poeziomat. Česko-slovenský Poeziomat připravilo České centrum jako jednu z akcí připomínající sté výročí vzniku Československa.

12.10.2018    |    17.11.2018

Kolektiv pro ukončování úzké specializace

Prostor tranzit.sk bude během trvání výstavy přeměněn na "studio", ve kterém se budou moci návštěvnice a návštěvníci ponořit na několik hodin do floatačného tanku. Floating je terapeutickou metodou označovanou jako REST (restricted environmental stimulation therapy), během níž je člověk izolován od všech smyslových vjemů, což má pozitivní zdravotní a relaxační účinky.

11.10.2018    |    16.10.2018

Filmový festival Jeden svet

V říjnu proběhne již 19. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět, na kterém nebudou chybět české dokumenty. Letos se Jeden svět věnuje vzpomínce na zavražděného novináře Jana Kuciaka a archeoložku Martinu Kušnírová.

13.10.2018

J.H.Krchovský & Krch-off band

Nejpopulárnější současný český básník Jiří Hásek Krchovský publikuje již od svých dvaceti let. Jeho básně se objevily i v zahraničních periodikách. Od roku 2007 hraje a zpívá ve své kapele Krch-off band. Můžete ho zažít živě už v sobotu 13.10 v klubu pod lampou.

24.10.2018

Divadlo J. K. Tyla: Talentovaný pan Ripley

Divadelní festival Drama Queer 2018 uvede představení českého divadla J. K. Tyla z Plzně Talentovaný pan Ripley. Psychologický thriller o Tomovi Ripley, který chtěl být někým jiným, je v současné společnosti, plné paralelních životů, vrcholně aktuální.

12.10.2018

Tereza Hradílková: Švihla

Představení, jehož hlavní inspirací se stalo švihadlo. Extrémní fyzický výkon tanečnice Terezy Hradilkovej, která po celou dobu skáče přes švihadlo a vedle toho vypráví svůj osobní příběh. Tereza Hradílková se představí se svým představením hned na dvou místech a to v Zahradě v Banské Bystrici 12.10 a na festivalu Bratislava v pohybu 2018.

22.9.2018    |    26.9.2018

Miloš Forman: Vlasy

Vlasy se staly třetím režijním počinem Miloše Formana v jeho americké emigraci. Český rodák je natočil čtyři roky po oscarovém dramatu z psychiatrické léčebny Přelet nad kukaččím hnízdem. Film můžete zhlédnout 22.9. v Artkině za zrcadlem nebo 26.9. v Kině Nostalgie.

16.12.2018

Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční

Nejznámější skladbou Jakuba Jana Ryby potěší letos návštěvníky bratislavské katedrály Svatováclavský sbor a orchestr. Amatérské hudebníky a zpěváky z Dolních Bojanovic vede Lucie Škrháková, absolventka brněnské JAMU. Tradiční adventní koncert společně s Českým centrem připravily Velvyslanectví ČR v Bratislavě a městská část Bratislava – Staré Město.

3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Kalendář

Naši partneři