Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo
12.4.2019

Divadlo CS: Čaj a apokalypsa

Ateliér Babylon uvede již druhý ročník Mezinárodního festivalu osobností českého a slovenského divadla Divadlo CS. Diváci se mohou těšit na hru Caryl Churchillova Čaj a apokalypsa o třech dlouholetých přítelkyních, kterým změní osud nečekaná návštěva přinášející svědectví o světě tam venku za živým plotem idylické zahrady.

4.4.2019

Přednáška Romana Musila v SNG

Český historik umění a zároveň ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil doplní výstavu v Z akademie do přírody přednáškou na téma Barbizonská škola a česká krajinomalba v 2. polovině 19. století. Přednáška představí barbizonskú školy jako důležitou uměleckou kolonii a centrum vzniku plenérové krajinomalby, její vliv na české umělecké prostředí, první cesty českých malířů do Barbizonu a první prezentace barbizonské umělců i českých krajinářů, kteří v tvorbě rozvíjely koncept plenérového malířství.

4.4.2019    |    16.6.2019

Inverzní romantika

Začátkem dubna přinese bratislavská Kunsthalle další česko-slovenský výstavný projekt pod názvem Inverzná romantika. Výstava představí tvorbu pěti předních umělců současné scény - Ivan Pinkava, Josef Bolf, Martin Gerboc, Jiří Petrbok, Richard Štipl. Prostřednictvím médií fotografie, malby, kresby a sochy autoři zpracovávají témata „inverznosti“, která je v jejich dílech zásadním způsobem přítomná a plní kritickou úlohu ve vztahu k současnosti.

7.3.2019    |    8.3.2019

Slovenska filharmonie: Dvořák, Schumann, Martinů

Srdečně vás zveme na koncert Dvořák, Schumann, Martinů 7. a 8. března do Slovenské filharmonie. Koncert zazní pod taktovkou českého dirigenta Petra Altrichtera. Sólistkou večerů bude houslistka řecko-polského původu Irmina Trynkos.

6.3.2019    |    21.4.2019

Daleko / Blízko

Kolektivní výstava mladých slovenských, českých a polských studentů z Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě ukáže jejich pohled pomocí dokumentární a portrétní tvorby různé aspekty života ve vzdálených zemích. Zveme Vás na vernisáž 6.3. o 18:00 hod., na níž se zároveň představí i knižní vydání teoretické diplomové práce Branislava Štěpánka Středoevropský dům fotografie v Bratislavě.

26.2.2019    |    2.3.2019

Česko-slovenská hudba - koncertní večery pro dva klavíry

Zveme vás na koncert Česko-slovenská hudba - koncertní večery pro dva klavíry 26. února a 2. března v 19:00 do koncertní síně Dvorana. Koncertní večery budou věnovány tvorbě skladatelů pocházejících z území právě těchto dvou zemí. Můžete se těšit na díla Ľ. Bernáth, J. Cikkera, D. Kardoš, J. Laburdu, V. Lejska, A. Moyzesa či B. Smetany. Projekt je součástí oslav 70. výročí založení VŠMU.

20.2.2019

Objekt hravě i vážně

Zveme vás na průvod výstavou OBJEKTívne s kurátorem Vladimírem Beskid a s Jiřím Kovanda. Událost bude spojena s uvedením a představením nového katalogu OBJEKTívne.

4.4.2019    |    6.6.2019

Jiří Černický: Obrazoborec

Galerie Jána Koniarka představí v Trnavě díla českého intermediální umělce Jiřího Černického. Série vybraných děl se soustřeďuje na tu linii jeho tvorby, která je na rozhraní malby, obrazu a objektu. Vybraná díla pracují s hybridními formami obrazů, panelů či sítí. Autor se záměrně dotýká všech možných i protichůdných a radikálních podob objektomalby a jejich ideových a formálních přesahů. Přináší obrazoborecké a "defektní" přístupy i jinou "dementalitu" modelování vizuálního předmětu.

8.3.2019    |    30.6.2019

Z akademie do přírody. Podoby krajinomalby ve střední Evropě 1860 – 1890.

Výstava organizovaná Západočeskou galerií v Plzni a Slovenskou národní galerií je jedním z prvních pokusů zaměřit se na tvorbu osobností výtvarné scény, které se pohybovaly mezi dunajskou monarchií a soudobými centry výtvarného umění v druhé polovině 19. století. Otevření výstavy bude 7. 3. 2019 v 18.00 h. Kurátorkou výstavy je Katarína Beňová (SNG).

4.3.2019    |    22.3.2019

Salón dřevostaveb 2019

Salón dřevostaveb představuje architektonicky, konstrukčně a dispozičně zajímavé dřevostavby, které byly na Slovensku, v Čechách a v Rakousku realizované v uplynulém roce. Dohromady 35 vybraných děl se představí prostřednictvím fotografií a architektonických výkresů v Rakouskem kulturním fóru v Bratislavě. Ještě před premiérou aktuální výstavy Salonu dřevostaveb bude možné navštívit reinstalaci předchozího ročníku – Salonu dřevostaveb 2018 – ve foyer Fakulty architektury STU v Bratislavě do 8. 3. 2019.

28.11.2018    |    31.8.2019

100 let loďařství v Československu: Stoleté výročí stavby lodí na Slovensku

Muzeum dopravy si při příležitosti oslav stého výročí vzniku Československa připravilo pro své návštěvníky speciální výstavu 100 let loďařství v Československu. Výstava přibližuje historii stavby lodí na území Slovenska od doby vzniku první Československé republiky až po rok 2018. V rámci výstavy se uskuteční kurátorský výklad k výstavě 23. února ve 14.00 h.

7.3.2019

Science café s Karlem Olivou: O přebírání slov mezi jazyky

V prvním díle nového cyklu Science café si vyslechneme přednášku matematického lingvisty a popularizátora češtiny Karla Olivy. Jak si čeština mění cizí slova? Kterými slovy obohatila čeština angličtinu nebo němčinu? Je přebírání slov do češtiny a slovenštiny užitečná, nebo škodlivá věc? Pokud chcete znát odpovědi, srdečně vás zveme. Přednášku uvede Gabriela Múcsková, ředitelka Jazykovědného ústavu Ľudovíta Štúra SAV. Vstup je volný.

7.3.2019    |    8.3.2019

Ozvěny Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Ji.hlava

Ozvěny Ji.hlavy v Bratislavě opět promítnou to nejzajímavější ze světových a českých experimentálních dokumentárních filmů. Filmoví fanoušci se mohou těšit na životopisný snímek režiséra Karla Žaluda Uzamčený svět mapující lidské osudy, které se odehrávají na obou stranách mříží. Byl vyhlášen nejlepším českým dokumentem roku 2018. Další filmovou chuťovkou je krátký emotivní příběh Spolu sami mladé ilustrátorky a studentky FAMU Diany Cam Van Nguyen. Kromě filmů budou mít návštěvníci přístup na zajímavou diskusi na téma Topografie české a slovenské dokumentární krajiny s Markem Hovorkou, Petrem Kerekesem, Evou Križkovou, Fiilpem Remundou a moderátorem Matejem Sotníkem.

22.3.2019

Hudba 2018: The Final Cut

Tři čeští hudební publicisté - Pavel Klusák, Aleš Stuchlý a Karel Veselý - se setkávali patnáct let, aby nabídli 3x subjektivní bilanci minulého roku v hudbě. V Praze, Brně a Bratislavě. Toto výroční setkání je pro publicistické trio poslední. Novinky, objevy a mýty uplynulého roku v nezávislém pope, mainstreamu a experimentální hudbě. Projekce, nahrávky, komentáře: idles, Rosalia, IC3PEAK, Mitski, Chynna, Vince Staples, Young Senorino a mnoho dalších. Navíc v Bratislavě se speciálním hostem, hudebním redaktorem měsíčníku Kapitál, Andrejem Kabale.

10.4.2019    |    15.4.2019

Nu Dance Fest 2019

14. ročník festivalu Nu Dance Fest přinese do Bratislavy výběr nejzajímavějších tanečních představení a projektů uplynulé sezóny. Program nabízí psychedelický western z česko-německého pohraničí Die Rach od Handa Gote nebo zamyšlení nad tématem mužství ve dvojitém sólu od Man Shape Revised 2019. Michal Záhora a jeho Výročí přinese taneční kaleidoskop z dějin republiky, který odkazuje na loňské sté výročí. Nu Face SK CZ představí mladší generaci tanečníků a choreografů: Eva Urbanová, Tereza Krejčová, Jitka Čechová.

14.4.2019

Divadlo Minor: Mami, už tam budem?

Pražské dětské divadlo zavítá do bratislavského klubu pod lampou. Inscenace režiséra Jiřího Jelínka inspirovaná cestováním a s ním spojenou častou, možná nejčastější otázkou, která neomylně padne, hned když se dítě připoutá do autosedačky, zavřou se dveře a nastartuje se: Mami, už tam budeme? Inscenace získala cenu Erik za nejinspirativnější počin v oblasti loutkového a alternativního divadla.

26.4.2019    |    6.6.2019

David Těšínský: Příběhy lidí

Výstava mladého českého fotografa Davida Těšinského představí kolekci třech desítek fotografií z jeho různých reportáží z domova i ze světa. Každá je silným příběhem, silnou emocí, drsnou výpovědí o světě. Za svou práci získal několikrát cenu Czech Press Photo a jeho fotky publikovali v časopisech The Sun a Le Monde.

27.4.2019

Garage&Tony Ducháček

Pražská legendární skupina Garage&Tony Ducháček přinese do klubu pod lampou nefalšovanou undergroundovou hudbu. Písně a hudba Garage jsou založené na osobnosti zpěváka Tonyho Ducháčka, který je zároveň autorem většiny textů založených na unikátním periferním slangu. Skupina si zahrála ve světových klubech v New Yorku, Švýcarsku a Německu a na festivalech ve Francii a Belgii. Atmosféru rockového koncertu si můžete užít naživo už v sobotu 27. dubna v klubu pod lampou.

31.1.2019    |    1.2.2019

Houslový virtuóz Ivan Ženatý a dirigent Charles Olivieri Munroe

Slovenská filharmonie představí českého houslového virtuóza Ivana Ženatého pod taktovkou dirigenta Charlese O. Munroa ve čtvrtek a pátek 31. ledna a 1. února. Začátky obou koncertů v 19:00 h.

31.1.2019

Jak prezentovat literaturu meziválečné ČSR?

České centrum v Bratislavě a Místní knihovna Petržalka zvou na přednášku Jak prezentovat literaturu meziválečné ČSR? Nad knihou Literární kronika první republiky s autory Petrem Šámalem (Ústav pro českou literaturu AV ČR) a Tomášem Pavlíčkem (Památník národního písemnictví) ve čtvrtek 31. 1. v 17.00 v Místní knihovně Petržalka.

3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Kalendář

Naši partneři