Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo
7.8.2019    |    11.8.2019

21. Letní filmový festival 4 živly: ČÍSLA

Oblíbený Letní filmový festival 4 živly v Banské Štiavnici každoročně přichází s jiným tématem, nejlepšími filmy a doprovodnými akcemi, ale i zajímavými hosty nejen z filmové oblasti. Tento rok si užijeme výběr filmů věnovaných tématu čísla jako Dva nula, Den sedmý - osmá noc, Pražská pětka, Balada o sedmi oběšených a mnoho dalších. Po úspěchu na festivalu v Karlových Varech, kde získal diváckou cenu, uvedou ve Štiavnici dokument Forman vs. Forman. Dětské 4 živly promítnou premiérově česko-slovenskou pohádku Hodinářský učeň režisérky Jitky Rudolfové, kterou představí delegace tvůrců.

1.7.2019    |    4.9.2019

Léto s českými filmy

Horké letní noci osvěží filmové zážitky z letního kina pod hvězdami. Už 1. července se posedmnácté Bažant Kinematograf vydá na cestu Slovenskem. Sezonu otevře úspěšný český film Teroristka s Ivou Janžurovou v úloze rozhněvané učitelky v důchodu. V komediálním duchu, na téma mužsko-ženských a kamarádských vztahů, se nese i druhý film, Ženy v běhu. Bude i romanticko-ironický příběh Hastrman, oceněný čtyřmi soškami Českého lva, včetně ceny za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli pro Karla Dobrého. Nebo kultovní dobrodružný cestopis Dana Přibáně Trabantem tam a zase zpět o návratu slavné „žluté výpravy“ domů po dvanácti letech putování až na konec světa.

12.7.2019    |    13.7.2019

Literární stan Martinus na Pohode 2019

Mekkou literárních fanoušků se na festivale Pohoda už tradičně stane Literární stan Martinus s bohatým programem. Zamyslíme se nad silou komixu v debatě s Vojtěchem Maškem, jedním z nejvýznamnějších představitelů českého komiksu. Přivítáme českého novináře a politika Jana Urbana s knihou Všem sráčům navzdory, která je silným svědectvím z války v Bosně a Hercegovině. Nebude chybět Slam poetry SK/CZ a LiteRAPtúra. V debatě se představí i Simon Mawer, autor románu o slavné české vile Tugendhat, který nazval Skleněný pokoj.

5.7.2019    |    4.8.2019

Letní Shakespearovské slavnosti 2019

Další ročník festivalu premiérově představí pražskou inscenaci Večer Tříkrálový aneb cokoli chcete v režii Jany Kališové. Komedie diváky zavede na jadranské pobřeží, kde se postavy ocitnou v předvečer svátku Tří králů. Její podtitul „aneb cokoli chcete“ naznačuje, že všechny postavy si mohou dělat, „co chtějí“, protože takový je v renesanční Anglii zvyk v bláznivou dvanáctou noc po Kristově narození.

26.6.2019    |    31.8.2019

Konkrétně leto- Současné evropské geometrické tendence

Současné evropské geometrické tendence v umění i tohle léto odhalí akcie Konkrétní léto. V pořadí druhý ročník mezinárodní výtvarné akce začne v hlavním městě sérií vernisáží ve čtyřech galeriích. Ústřední výstavu Konkrétního léta 2019 najdou příznivci výtvarného umění do 21. července v Galerii Umelka, která ukáže díla umělců z devíti zemí Evropy. Z ČR se představí umělci jako Jan Dudéšek, Pavel Hayek, Zbyněk Janáček, Eduard Ovčáček, Peter Roller a mnozí další.

28.6.2019    |    5.7.2019

1989 Sametová něžná na festivalu 7 dní - 7 nocí 2019

Třicet let po „Nežné“ nebo „Sametové“ revoluci a třicet let života ve svobodné společnosti. To je nepochybně dostatečný důvod k zamyšlení. Tento důležitý mezník v dějinách slovenského a českého národa připomene výstava 1989 Sametová něžná i během festivalu 7 dní - 7 nocí 2019 od 28.6. do 5.7. v Banské Bystrici.

11.7.2019    |    6.10.2019

Orient 2

Nad otázkou existence východoevropské identity se zamýšlí výstava Orient2 v bratislavské Kunsthalle. Výstava v pěti žánrových instalacích dramatizuje neslavnou historii regiónu za uplynulých třicet let. Na výstavě můžete vidět díla umělců z Česka, například Martina Horáka, Jana Šerých, Jiřího Thýna, Ondřeje Vicena, Baptisty Charneuxe a mnohých dalších.

15.8.2019    |    18.8.2019

Hviezdné noci

Festival Hvězdné noci Bytča promítne legendární české tituly, jako jsou Nepřítel za volantem či filmy s připomínkou komunistického režimu Džusový román a Tichá bolest. V sekci Pocta vzdájí hold režisérovi a zřejmě nejslavnějšímu rodákovi z bývalého Československa Miloši Formanovi. V sekci Dětské Hvězdné noci uvedou krátké filmy od Jiřího Trnky, Hermíny Týrlové, ale i známý dětský psychologický film Už zase skáču přes kaluže režiséra Karla Kachyni. V doprovodné koncertní sekci zahrají české kapely - Ghost of You a Lazer Viking.

2.7.2019    |    1.8.2019

Měsíc autorského čtení

Mezinárodní literární festival Měsíc autorského čtení opět po roku v Košicích a současně v dalších pěti velkých evropských městech - Brno, Košice, Ostrava, Vroclav a Lvov. Čeští autoři na MAČ-i: Tereza Semotamová, Pavel Kolmačka, David Zábranský, Miloš Doležal, Petra Hůlová, Petr Borkovec, Magdalena Platzová, Marek Toman a mnozí další.

10.6.2019

Živé město FM s Michaelou Pixovou

Greta Thunberg, Fridays for Future, studentské protesty, pochody rodičů, znepokojené matky ... Je boj o řešení změny klimatu, změnu životního stylu a politik třídní, generační, etnický, rodový, či ekonomický? Co o změně klimatu hovoří výsledky eurovoleb? Kdo je hlasem změny klimatu a jak se formuje globální hnutí?O tom všem se bude hovořit s pražskou sociální geografkou, vysokoškolskou pedagožkou a koordinátorkou Klimatické koalice Michaelou Pixovou, nově zvoleným europoslancem Martinem Hojsíkem (Progresivní Slovensko Spolu) a jednou ze zakladatelek iniciativy Znepokojeno matky Lucií Szabovou.

18.5.2019    |    30.6.2019

Radoslav Bigoš: Třetí hloubka objektu

Výstavní projekt "Třetí hloubka objektu" mladého českého vizuálního umělce Radoslava Bigoše, je jeho premiéra na Slovensku a zároveň je jakoby volným pokračováním jeho nedávno prezentované sólo výstavy s názvem "DO NOT SAY ANYTHING ABOUT US" v Alšové jihočeské galerii v Českých Budějovicích. Pro výstavu v bratislavské Flatgallery byly vytvořeny zcela nové textilní asambláže a to nejen nástěnné, ale i jako rozměrné prostorové instalace.

14.6.2019    |    1.12.2019

Dva v jednom. Design českého a slovenského skla 1918-2018

Souborná prezentace českého a slovenského designového skla, která představí společné i rozdílné rysy a charakteristiky českého a slovenského přístupu k tomuto materiálu. V rámci projektu Společné století si na Bratislavském hradě budete moci prohlédnout jedinečnou výstavu věnovanou fenoménu designového nápojového skla z let 1918-2018, v němž obě země pořád patří mezi renomované světové výrobce.

13.6.2019    |    25.8.2019

Skútr IV.: Akce mladého umění

Skútr IV – akce mladého umění je přehlídkou nastupující generace českých, slovenských a maďarských umělců do 35 let. Na výstavě uvidíte přes 20 umělců, kteří originálním způsobem reflektují současný svět. Přinášejí přitom celé spektrum přístupů a médií od klasické malby, přes objekt, instalaci až po digitální obraz. Z Česka jsou to například umělci Samuel Paučo, Lucie Sceranková, Pavel Sterec, Julia Gryboś a další.

14.6.2019    |    16.6.2019

BRaK Festival 2019

Šestý ročník multižánrového Bratislavského knižního festivalu BRaK se bude konat od 14. – 16. června 2019 v prostorách Nové Cvernovky. Tématem letošního ročníku je melancholie. Nebude chybět prodejní výstava knih nakladatelství, divadlo, výstavy, tvůrčí dílny, koncerty a mnoho zajímavých českých hostí.

23.6.2019

Petra Dvořáková na literárním salonu V4

V neděli 23. 6. si budete moci posedět v příjemně zařízeném mobilním knižním obýváku Panta Rhei přímo na Hviezdoslavově náměstí. Do neformálních, obývákových debat autorů ze zemí V4 se zapojí i Petra Dvořáková. Je autorkou knih Já jsem hlad, Sítě, Dědina a Přeměněné sny, za kterou získala cenu Magnesia Litera, a pravidelně spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. Moderátorem diskuse je Dado Nagy.

13.6.2019

Dětský pěvecký soubor Maďarského rozhlasu na Dnech maďarské kultury 2019

Hviezdoslavovo náměstí ožije během celého června festivalem maďarské kultury Více než soused. Příznivců klasické hudby srdečně zveme na vystoupení Dětské pěveckého souboru Maďarského rozhlasu, který bude doprovázet svým zpěvem česká sopranistka Irena Troupová.

19.6.2019    |    25.6.2019

Filmový workshop Ex Oriente

Ex Oriente Film se zaměřuje na vývoj autorských dokumentů ze střední a východní Evropy. První ze tří workshopů 17. ročníku odstartuje v Banské Štiavnici už 20. června. Režisérsko-producentským dvojicím bude pomáhat s vývojem jejich projektů tým zkušených tútorů, mezi nimiž nechybějí režisérské osobnosti Alen Drljević či Hilla Medalia, producent Maciej Kubicki, festivalová dramaturgyně Rada Šešić, dokumentární experti Mikael Opstrup či Tue Steen Müller a další mezinárodně uznávaní profesionálové.

8.6.2019    |    14.6.2019

Eurokontext 2019

Šestý ročník festivalu evropského divadla SND Eurokontext.sk ve znamení tématu limity je tento rok zaměřený na činohru. Klasickou rovnici – láska-nenávist, život-smrť – se dvěma neznámými přinese představení španělského básníka a dramatika Federica Garcíi Lorcy Krvavá svadba v režií Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského. Nelítostný boj rozvášněných eg o pozice a dominanci na výsluní společenského jeviště si užijete v autorském projektu Divadla Vosto5 s představením J. Havelky: Společenství vlastníků.

15.5.2019    |    25.7.2019

Anežka Hošková a Nik Timková: Burnt Ash School

Výstava spřízněných autorek Anežky Hoškové a Nik Timkové zavede diváky do útulného budoáru, ve kterém se synkreticky mísí symbolismus a magično. Umělkyně představí organicky pojatý celek kombinující široké spektrum výtvarných prostředků, sjednocený zemitou barevností.

27.6.2019    |    30.9.2019

Rozlomená doba 1908–1928

Rozlomená doba 1908–1928 sleduje zdroje a projevy výtvarného umění v období dramatických proměn rozpadu Rakouska-Uherska a úvodního desetiletí nástupnických států. Přihlíží k dění v Berlíně, kde našlo mnoho umělců výstavní a publikační možnosti, a v Paříži, která zůstávala "městem světla" a v níž mnozí autoři delší dobu žili nebo z jejích podnětů čerpali inspiraci. Uvnitř proměnlivého společenského dění v Rakousku-Uhersku a následně v Československu, Maďarsku, Rakousku, Polsku a Jugoslávii se rozprostřela hustá síť kontaktů mezi umělci, která spojovala velká města střední Evropy prostřednictvím putovních výstav či časopisů. Rámec období 1908-1928 přináší obrovské změny nejen ve společnosti, ale v uměleckém vyjadřovaní.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Kalendář

Naši partneři