Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo
30.1.2019    |    28.3.2019

Adéla Babanová: Neptun

Zahorian & Van Espen představuje nejnovější film Adély Babanové Neptun, reagující na jednou z nejúspěšnějších dezinformačních kampaní Státní bezpečnosti, akci Neptun z roku 1964. Černobílé snímky kombinují hrané i původní záběry z operace Neptun, při které reportéři narazí na tajné dokumenty z dob nacistického Německa na dně jezera. Babanová se tímto filmem vztahuje k současnému stavu éry post-pravdy. K filmu Neptun se připojí i díla Hynka Alta, Christiana Kosmas Mayera či Daniela Pitína.

30.1.2019

Divadlo Skrat: Stíny pochybností

Premiéra inscenace Stíny pochybností vznikla díky spolupráci českého divadelního souboru Rádio Ivo a slovenského divadla SkRAT. Je to politicky nekorektní kabaret o minulosti, přítomnosti a neschopnosti. Inscenace chce být zároveň „ódou na spolupráci".

16.1.2019

Ostře sledovaná prsa ve V4

Návštěvníci divadla Nová scéna si 16. ledna budou moci prohlédnout symbolickou Prsní stěnu, kterou bude odstartována další část mezinárodního putovního projektu Ostře sledovaná prsa ve V4. Cílem kampaně je upozornit veřejnost na důležitost prevence v boji proti rakovině prsu.

19.1.2019

Freedom & Eva Turnová

Společný koncert pražských undergroundových muzikantů k 50. výročí smrti Jana Palacha. Zahrají a zazpívají hudebníci jako Martin Novák, nejžádanější český bubeník, či multiinstrumentalista Pavel Rajmic. Speciálními hosty budou famózní zpěvačka Marie Puttnerová, která pluje na vlnách jazzu i folklóru, a také hudebnice a spisovatelka Eva Turnová, která bude číst ze svých knih a zároveň se v kapele exkluzivně ujme i části basového partu.

20.12.2018    |    6.1.2019

PF 2019=100+1

KRÁSNÉ VÁNOCE A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2019

8.1.2019

Olmo Omerzu: Všechno bude

Už od 8. ledna přichází do slovenských kin film Všechno bude, který se bude líbit jak náročnému divákovi, tak fanouškům roadmovie či filmů o dospívání. Hlavní hrdina, typický outsider, čtrnáctiletý Mára a jeho kamarád, dvanáctiletý Heduš, podniknou cestu za svobodou.První tři projekce filmu na Slovensku proběhnou za účasti režiséra filmu Olma Omerzu.

22.1.2019    |    1.3.2019

Anything goes

Mezinárodní kurátorský projekt Michala Stolárika Anything Goes představuje sondu do mladé generace aktivních umělkyň ze Slovenska, z Rakouska a České republiky. Tvorba Světlany Fialové, Pavly Malinové, Nany Mandl a Titan Seidl zrcadlí nejaktuálnější tendence v současném 2D obraze s možnými přesahy do prostorových realizací.

23.1.2019

Artist talk v kontextu: Hynek Alt & Jen Kratochvil

K výstavě Užitečná fotografie ve Slovenské národní galerii proběhne doprovodný pořad Artist talk v kontextu. Během něj vystoupí Hynek Alt, vedoucí Ateliéru fotografie a nových médií FAMU, společně s kurátorem Jenem Kratochvílem. Hosté přiblíží historická východiska a existující stav proměn média fotografie na příkladech Altovy tvorby a zároveň jeho dlouholeté pedagogické činnosti na UMPRUM a FAMU.

21.1.2019    |    23.1.2019

Konference XX. Century Conference: If this is Woman

Navzdory rozvoji genderových studií v posledních desetiletích zůstává výzkum témat spojených s úlohou žen v historii stále nedoceněnou a nedostatečně prozkoumanou oblastí. Zatímco většina válečných vzpomínek patří mužům, zkušenosti žen sehrály jen triviální úkol. Konference XX. Century Conference: If this is Woman bude věnovat zvláštní pozornost specifickým rysům zkušeností žen během druhé světové války a holocaustu.

10.1.2019    |    31.1.2019

Výstava Zlatá stuha

Zlatá stuha je prestižní ocenění, které již 26 let mapuje nejlepší a nejkrásnější knihy, které vycházejí u našich západních sousedů. Kromě ocenění za ilustrační a literární tvorbu jsou udělen ceny v kategorii výtvarný počin roku a nejlepší překlad. Několik let se oceňuje i komiksová tvorba pro děti a mládež.

10.1.2019    |    30.1.2019

Literární kronika první republiky

Panelová výstava k nové obrazově výkladové publikací Literární kronika první republiky zahrnuje více než tisíc fotografií, reklamních materiálů, karikatur, ukázek rukopisů a dalších vizuálních dokumentů. V 21 oddílech soustředěných vždy k jednomu roku z období 1918-1938 Československou republiku jako mnohonárodnostní stát, kde literatura vznikala a byla čtena nejen v češtině, ale i češtině, němčině, ruštině, ukrajinštině, maďarštině či polštině, kde se na literárním dění podíleli nejen spisovatelé, ale i překladatelé, vydavatelé a čtenáři, kde společensky nerezonovali jen umělecké výboje či politické provokace avantgardistů, ale i mezinárodní bestsellery a produkty lokální populární kultury. V rámci vernisáže proběhne přednáška Vladimíra Barborík o literatuře meziválečného období a o práci literárního vědce- historika v současnosti.

6.12.2018    |    31.1.2019

T. G. Masaryk ve fotografii

Sté výročí Československé republiky je příležitostí připomenout si osobnosti, které stály u jejího zrodu. Jednou z nich je Tomáš Garrigue Masaryk, její spoluzakladatel a první prezident. Pracovní i soukromý život nejznámějšího československého státníka představuje výstava T. G. Masaryk ve fotografii.

12.12.2018

Přednáška české ilustrátorky Galiny Miklínové

Pavel Šrut a Galina Miklínová vydali knížku pro děti i dospělé o bytostech, které v každé domácnosti likvidují ponožky a vytvářejí nepoužitelné - liché páry. Možná se i vám včera nebo právě v této chvíli ztratila ponožka. Kdo za to může? Lichožrout ! Záhadný tvor, který žere ponožky. Srdečně vás zveme na prezentaci knihy Lichožrouti a workshop s ilustrátorkou knihy Galinou Miklínovou.

5.12.2018    |    6.1.2019

Salón české a slovenské scénografie 2018

Výstava Salón české a slovenské scénografie 2018 v prostorách Galerie UMELKA umožňuje komplexní reflexi scénografie v našich zemích za poslední čtyři roky, a to v nejširším pojetí tohoto pojmu, protože výstava zahrnuje i zvukový a světelný design, video-art, kostýmové výtvarnictví, makety či jiné trojrozměrné exponáty. Za Česko se do projektu zapojilo 27 scénografů, za Slovensko 13 profesionálů a 5 studentů VŠMU.

14.12.2018    |    29.9.2019

Nebát se moderny! 90. výročí založení Školy uměleckých řemesel v Bratislavě

Už od 14. prosince budou mít návštěvníci Bratislavského hradu možnost nahlédnout do výstavy Nebát se moderny! mapující Školu uměleckých řemesel v Bratislavě z období první republiky se zásadním vstupem českých intelektuálů. Výstava vznikla u příležitosti 90. výročí Školy uměleckých řemesel v Bratislavě.

29.11.2018    |    27.1.2019

Milan Houser: Místo připojení

Individuální výstava českého umělce Milana Housera s názvem Místo připojení v Kunsthalle LAB přináší laboratorní prostředí prostoru malby či malby v prostoru. Na výstavě dominují soustředné kruhy s litím barvy, pigmentované lakové svazky a žluté transparentní fólie. Výstava vzniká jako doprovodná akce kurátorského projektu Vladimíra Beskid Objektivní.

21.12.2018

Mňága & Žďorp, vánoční koncert

Legendární česká alternativní rocková kapela Mňága a Žďorp zazní na předvánočním koncertě v klubu pod lampou už v pátek 21. prosince. Možná zazní i hity jako I cesta může být cíl, Hodinový hotel či Chtít chytit vítr.

12.11.2018    |    6.1.2019

Výstava Svět podle Šaška

Městské kulturní středisko ve spolupráci s Českým centrem organizuje interaktivní výstavu mapující život a dílo ilustrátora Miroslava Šaška. Během výstavy budou mít návštěvníci možnost vidět všechny knihy Miroslava Šaška, které začali vycházet v posledních letech v českém nakladatelství Baobab. Díky sérií doprovodných setkání si děti můžou hravou a zábavnou formou osvojit nové informace a přes Šaškovy ilustrace poznávat svět.

19.11.2018

Premiéra filmu King Skate

První celovečerní dokument o vzniku skateboardingu v Československu je strhujícím svědectvím o hledání svobody ve společnosti sužované komunistickým režimem. V unikátních archivních záběrech a za zvuků punkového soundtracku se představí kultovní mistři skateboardingu.V rámci premiéry bude i diskuse s režisérem a scenáristou, Šimonem Šafránkem.

3.11.2018    |    7.12.2018

Měsíc fotografie / Anna Daučíková: V zorném poli

Princip komponování nalezených fotografického materiálu do nových celků, které fotografka Anna Daučíková svým vstupem a vizuálním "komentářem" záměrně faktorem nejistoty, čímž transformuje možnosti interpretace a vrství složité vnitřní kontexty, představuje i kolekce velkoformátových manipulovaných xerokópií First aid (1998), na kterých je postavena výstava v bratislavské Galerii Medium. Kurátorkou výstavy je Silvia Čúzyová. Výstava je součástí festivalu Měsíc fotografie 2018.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Kalendář

Naši partneři