Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo
7.3.2019    |    8.3.2019

Ozvěny Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Ji.hlava

Ozvěny Ji.hlavy v Bratislavě opět promítnou to nejzajímavější ze světových a českých experimentálních dokumentárních filmů. Filmoví fanoušci se mohou těšit na životopisný snímek režiséra Karla Žaluda Uzamčený svět mapující lidské osudy, které se odehrávají na obou stranách mříží. Byl vyhlášen nejlepším českým dokumentem roku 2018. Další filmovou chuťovkou je krátký emotivní příběh Spolu sami mladé ilustrátorky a studentky FAMU Diany Cam Van Nguyen. Kromě filmů budou mít návštěvníci přístup na zajímavou diskusi na téma Topografie české a slovenské dokumentární krajiny s Markem Hovorkou, Petrem Kerekesem, Evou Križkovou, Fiilpem Remundou a moderátorem Matejem Sotníkem.

22.3.2019

Hudba 2018: The Final Cut

Tři čeští hudební publicisté - Pavel Klusák, Aleš Stuchlý a Karel Veselý - se setkávali patnáct let, aby nabídli 3x subjektivní bilanci minulého roku v hudbě. V Praze, Brně a Bratislavě. Toto výroční setkání je pro publicistické trio poslední. Novinky, objevy a mýty uplynulého roku v nezávislém pope, mainstreamu a experimentální hudbě. Projekce, nahrávky, komentáře: idles, Rosalia, IC3PEAK, Mitski, Chynna, Vince Staples, Young Senorino a mnoho dalších. Navíc v Bratislavě se speciálním hostem, hudebním redaktorem měsíčníku Kapitál, Andrejem Kabale.

10.4.2019    |    15.4.2019

Nu Dance Fest 2019

14. ročník festivalu Nu Dance Fest přinese do Bratislavy výběr nejzajímavějších tanečních představení a projektů uplynulé sezóny. Program nabízí psychedelický western z česko-německého pohraničí Die Rach od Handa Gote nebo zamyšlení nad tématem mužství ve dvojitém sólu od Man Shape Revised 2019. Michal Záhora a jeho Výročí přinese taneční kaleidoskop z dějin republiky, který odkazuje na loňské sté výročí. Nu Face SK CZ představí mladší generaci tanečníků a choreografů: Eva Urbanová, Tereza Krejčová, Jitka Čechová.

14.4.2019

Divadlo Minor: Mami, už tam budem?

Pražské dětské divadlo zavítá do bratislavského klubu pod lampou. Inscenace režiséra Jiřího Jelínka inspirovaná cestováním a s ním spojenou častou, možná nejčastější otázkou, která neomylně padne, hned když se dítě připoutá do autosedačky, zavřou se dveře a nastartuje se: Mami, už tam budeme? Inscenace získala cenu Erik za nejinspirativnější počin v oblasti loutkového a alternativního divadla.

26.4.2019    |    6.6.2019

David Těšínský: Příběhy lidí

Výstava mladého českého fotografa Davida Těšinského představí kolekci třech desítek fotografií z jeho různých reportáží z domova i ze světa. Každá je silným příběhem, silnou emocí, drsnou výpovědí o světě. Za svou práci získal několikrát cenu Czech Press Photo a jeho fotky publikovali v časopisech The Sun a Le Monde.

27.4.2019

Garage&Tony Ducháček

Pražská legendární skupina Garage&Tony Ducháček přinese do klubu pod lampou nefalšovanou undergroundovou hudbu. Písně a hudba Garage jsou založené na osobnosti zpěváka Tonyho Ducháčka, který je zároveň autorem většiny textů založených na unikátním periferním slangu. Skupina si zahrála ve světových klubech v New Yorku, Švýcarsku a Německu a na festivalech ve Francii a Belgii. Atmosféru rockového koncertu si můžete užít naživo už v sobotu 27. dubna v klubu pod lampou.

31.1.2019    |    1.2.2019

Houslový virtuóz Ivan Ženatý a dirigent Charles Olivieri Munroe

Slovenská filharmonie představí českého houslového virtuóza Ivana Ženatého pod taktovkou dirigenta Charlese O. Munroa ve čtvrtek a pátek 31. ledna a 1. února. Začátky obou koncertů v 19:00 h.

31.1.2019

Jak prezentovat literaturu meziválečné ČSR?

České centrum v Bratislavě a Místní knihovna Petržalka zvou na přednášku Jak prezentovat literaturu meziválečné ČSR? Nad knihou Literární kronika první republiky s autory Petrem Šámalem (Ústav pro českou literaturu AV ČR) a Tomášem Pavlíčkem (Památník národního písemnictví) ve čtvrtek 31. 1. v 17.00 v Místní knihovně Petržalka.

27.1.2019

Hommage à Bohdan Warchal s Dvořákovým triom

Členové Slovenského komorního orchestru s uměleckým vedoucím Ewaldem Danel každoročně v lednu uvádějí koncert Hommage à Bohdan Warchal. Hosty koncertu budou tři mladí čeští interpreti - Ivo Kahánek, Jan Fišer a Tomáš Jamník - kteří společně tvoří vynikající Dvořákovo trio.

24.3.2019

Sváťa Karásek & Svatopluk

Písničkář a evangelický duchovní Svatopluk Karásek, který obvykle vystupuje a zpívá své písně za doprovodu kytary, se tentokrát obklopil mladými hudebníky ve formaci Svatopluk. Revitalizované Karáskovy písně nyní uslyšíte v bigbítovém hávu 24.3. v klubu pod lampou.

26.3.2019

Příběh českého designu od kubismu po 21. století s Ivou Knobloch

Prohlídka výstavy komentovaná její kurátorkou Ivou Knobloch bude současně její finisáží. Výstava Příběh českého designu od kubismu po 21. století navazuje na reprezentativní publikaci Design v českých zemích 1900-2000, kterou připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Výstava přibližuje vývoj designu v českých zemích, seznamuje s pestrou strukturou a sítí lidí, spolků, výrobních subjektů a dalších institucí, které se designem zabývaly a dosud zabývají. Dovoluje nahlédnout do jejich osudů skrze předměty, které tvoří kulturní a civilizační paměť. Výstavu doplňuje kolekce živoucích ikon českého designu – předmětů, které jasně prokázaly svou nadčasovou kvalitu mimo jiné i tím, že se stále či znovu vyrábějí. Prohlídka výstavy s Ivou Knobloch bude navazovat na komentovanou prohlídku výstavy 100 let designu s Marošem Schmidtem.

1.2.2019    |    14.3.2019

Textile Art of Today

Mezinárodní výtvarný projekt Textile Art of Today prezentuje současnou textilní tvorbu v rámci pěti reinstalací ve významných galeriích a návštěvníci ji mohou vidět ve čtyřech státech Evropy (Slovensko, Česko, Polsko, Maďarsko). Návštěvník se ocitá uprostřed uměleckých děl a stává se spolutvůrcem této hry. Může virtuální vstoupit do uměleckého díla a pohybovat se v něm. Snahou projektu je přiblížit návštěvníkům textil jako moderní, dynamickou disciplínu, která překračuje hranice klasického vnímání textilního umění.

20.3.2019    |    26.3.2019

MFFK Febiofest 2019

26. ročník Mezinárodního festivalu filmových klubů Febiofest v Bratislavě se bude nést ve znamení změn, které přispějí k modernímu a atraktivnímu festivalu. V rámci Febiofestu se představí i řada českých hostů. Exkluzivní předpremiéry filmů oceněných na prestižních zahraničních festivalech, nové slovenské filmy v premiéře, pocty osobnostem domácí i světové kinematografie, osobní setkání s evropskými filmaři, unikátní promítání kultovních archivních děl a také experimentální či dětské filmy.

4.2.2019    |    20.3.2019

T. G. Masaryk vo fotografii

Sté výročí Československé republiky je příležitostí připomenout si osobnosti, které stály u jejího zrodu. Jednou z nich je Tomáš Garrigue Masaryk, její spoluzakladatel a první prezident. Pracovní i soukromý život nejznámějšího československého státníka představuje výstava T. G. Masaryk ve fotografii.

22.5.2019

Noc literatury 2019

Příznivci kvalitní literatury jsou pozváni 22. května do večerních ulic dvaceti slovenských měst, kde si vyslechnou úryvky čerstvých slovenských překladů literárních textů evropských autorů / autorek na místech běžně s literaturou nespojovaných. Herci a herečky budou číst z románů a povídek, které jsou aktuálně na pultech knihkupectví. Noc literatury v Bratislavě provede návštěvníky uličkami Starého Města, zejména Baštovou a Zámečnickou, ale i dalšími. Bude se číst v divadle, v několika galeriích, ale i v opuštěných domech, které na své obyvatele teprve čekají. V Bratislavě se bude číst na čtrnácti místech. Ve všech do Noci literatury zapojených slovenských městech se budou číst stejné úryvky, ale počet míst čtení bude různý.

12.2.2019

Pavel Vančát: Mutující nefotografie

V rámci výstavy Užitečná fotografie se představí teoretik fotografie Pavel Vančát s přednáškou na téma mutující fotografie. Pomocí ilustrativních příkladů z české i ze světové fotografie se vynasnaží objasnit termín "nefotografie" ve vztahu k obecnému kánonu moderní fotografie. Přednáška bude pokračovat diskusí s Aurelem Hrabušickým a Filipem Vančem, kurátory výstavy Užitečná fotografie. Fotografie v současném slovenském umění.

19.2.2019

Chytilová versus Forman

Kino Lumiére uvede dokument české režisérky Věry Chytilové "Chytilová versus Forman", který přináší jedinečný portrét Miloše Formana a zároveň i názorovou konfrontaci dvou významných filmařů. Projekce filmu se uskuteční u příležitosti 90. výročí narození významné české režisérky Věry Chytilové.

14.2.2019    |    26.5.2019

Otčenáš

Komorní výstava kreseb a grafik představí dvě rozdílné ztvárnění základní křesťanské modlitby Otčenáš, která patří k důležitým dílům v kontextu tvorby sochaře Františka Bílka a malíře Alfonse Muchy.

22.2.2019    |    24.2.2019

Zimní 4 živly

Filmový festival 4 živly bude tentokrát ve své zimní edici rozebírat téma nula. Na toto téma navazuje koprodukční dokumentární film (Slovensko, Česko, Francie, Rakousko) Dobrá smrt o nevyléčitelně nemocné Janette, která by ráda ukončila svůj život důstojně, a proto se rozhodne pro dobrovolnou, lékařům asistovanou smrt. 4 živly nabízejí nejen hrané, dokumentární či animované filmy, ale i experimentální snímky na pomezí filmu, animace a výtvarného umění.

7.2.2019    |    27.3.2019

Příběh českého designu od kubismu po 21. století

Přijďte si připomenut ikonické produkty českého designu, z nichž mnohé dodnes slouží v českých a slovenských domácnostech. České centrum v Bratislavě a Satelit, galerie SCD Vás zvou na vernisáž výstavy Příběh českého dizajnu od kubizmu po 21. století. Výstava, kterou už viděli návštěvníci v mnohých evropských metropolích, vznikla pod vedením Ivy Knobloch, kurátorky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a autorky publikace Design v českých zemích 1900 - 2000. Nafukovací hračky Libuše Niklové, kolo Favorit, stavebnice Merkur nebo legendární oranžová Tatra potěší návštěvníky svým nadčasovým designem.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Kalendář

Naši partneři