Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo
24.5.2019    |    25.5.2019

Feliber Poetry

Města Pezinok a Modra budou žít dva dny poezií. Třetí ročník mezinárodního festivalu poezie Feliber poetry se uskuteční 24. 5. - 25. 5. 2019. Dva festivalové dny budou plné čtení, interpretací, poezie, diskusí a workshopů. Hlavními hosty budou básníci ze zemí V4. Z Česka přijde Olga Stehlíková, držitelka ceny Magnesia litera za poezii, a Wanda Heinrichová, kterou proslavila sbírka básní Nalomenou. Akci v Schaubmarove mlýně otevře happening slovenského malíře Ruda Sikory.

16.5.2019    |    9.6.2019

Komiks otevírá BRaK 2019

Šestý ročník Bratislavského knižního festivalu otevřou dvě výstavy věnované komiksu. V prostorách Univerzitní knihovny v Bratislavě se budou konat v jeden večer dvě vernisáže. Výstava s názvem Mezitím na jiném místě nabídne rekapitulaci českých komiksových dějin v jedenácti kapitolách přes historické a společenské souvislosti, přes to, co se dělo mezitím na jiném místě. Druhá bude výstava zaměřená na tvorbu umělce Jaromíra Švejdíka alias Jaromíra 99. Jaroslav Rudiš a Jaromír 99 se setkají na debatě během otevření festivalu BRaK ve výjimečném prostoru krytu pod Městským divadlem P. O. Hviezdoslava.

25.4.2019

LiteraTURA do světa

V rámci Litera Festu je připravena odborná česko-slovenská diskuse, která bude komentovat zahraniční marketing literatur malých národů. Jak vyvézt české a slovenské autory za hranice? Je zapotřebí státních dotací na zahraniční překlady? Jak pracovat s poptávkou po našich literaturách ze strany zahraničních nakladatelství? Zákoutími problematiky nás budou provázet hosté (Martin Krafl, Jozef Kovalčik a Miroslava Vallová), kteří tuto agendu mají v popise práce. Záznam diskuse bude odvysílán v Rádiu Devín.

25.4.2019

Přednáška Evy Bendové v SNG

Okamžik nebo trvání? Těkavost a paměť v obraze středoevropské moderní krajinomalby. Nad tímto tématem se zamyslí česká historička umění Eva Bendová ve své přednášce, která se soustředí na rozpor mezi uměleckým vnímáním země jako scenérie těkavého okamžiku, projekce nálad nebo emocí a zároveň země, která zachycuje kulturní paměť. Uvidíte příklady z klasické krajinomalby i ze současného umění střední Evropy. Přednáška doplní výstavu Z akademie do přírody.

1.2.2019    |    28.2.2019

100 let českého komiksu

Výstava 100 let českého komiksu představí český komiks v jeho rozmanitosti a uvede jeho nejvýznamnější autory a díla. Návštěvníkům bude nabídnut průřez českou komiksovou scénou 20. a 21. století. Tematické okruhy obsáhnou například prvorepublikový komiks od Josefa Lady přes Ondřeje Sekoru až k Rychlým šípům nebo období komunistického režimu s důrazem na Káju Saudka.

6.4.2019    |    24.6.2019

Dialog. Kulturní angažmá před rokem 1989 a po něm.

Zveme vás na vernisáž do Banské Štiavnice k výstave Dialog, která je součástí projektu "Kutúrne angažmá před rokem 1989 a po něm". Projekt představuje dvanáct perspektiv kulturních osobností ze tří zemí středoevropského prostoru – z Česka, ze Slovenska a z Polska. Přímí aktéři společenských změn, které před třiceti lety v totalitním bloku vedly k nastolení demokracie, vyjadřují v rozhovorech své postoje nejen k bývalému režimu a politickým událostem roku 1989, ale také k vývoji a novému postavení postkomunistických zemí v rámci Evropy.

16.5.2019

Kafka Band: Amerika

Kapela Kafka Band, soustředěná kolem spisovatele Jaroslava Rudiše a ilustrátora Jaromíra 99, odstartuje bratislavský knižní festival BRaK. Pro úspěch s koncertem inspirovaným Kafkovým Zámkem přicházejí tentokrát na pozvání BRaKu a Českého centra s koncertním programem Amerika. Je to zároveň i název jejich druhého, nového alba, které opět čerpá z imaginace pražského německého spisovatele Franze Kafky.

3.4.2019    |    4.4.2019

King Skate

První celovečerní dokument o vzniku skateboardingu v Československu je strhujícím svědectvím o hledání svobody ve společnosti sužované komunistickým režimem. V unikátních archivních záběrech a za zvuků punkového soundtracku se představí kultovní mistři skateboardingu.V rámci promítání bude i diskuse s režisérem a scenáristou, Šimonem Šafránkem.

12.4.2019

Divadlo CS: Čaj a apokalypsa

Ateliér Babylon uvede již druhý ročník Mezinárodního festivalu osobností českého a slovenského divadla Divadlo CS. Diváci se mohou těšit na hru Caryl Churchillova Čaj a apokalypsa o třech dlouholetých přítelkyních, kterým změní osud nečekaná návštěva přinášející svědectví o světě tam venku za živým plotem idylické zahrady.

4.4.2019

Přednáška Romana Musila v SNG

Český historik umění a zároveň ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil doplní výstavu v Z akademie do přírody přednáškou na téma Barbizonská škola a česká krajinomalba v 2. polovině 19. století. Přednáška představí barbizonskú školy jako důležitou uměleckou kolonii a centrum vzniku plenérové krajinomalby, její vliv na české umělecké prostředí, první cesty českých malířů do Barbizonu a první prezentace barbizonské umělců i českých krajinářů, kteří v tvorbě rozvíjely koncept plenérového malířství.

4.4.2019    |    16.6.2019

Inverzní romantika

Začátkem dubna přinese bratislavská Kunsthalle další česko-slovenský výstavný projekt pod názvem Inverzná romantika. Výstava představí tvorbu pěti předních umělců současné scény - Ivan Pinkava, Josef Bolf, Martin Gerboc, Jiří Petrbok, Richard Štipl. Prostřednictvím médií fotografie, malby, kresby a sochy autoři zpracovávají témata „inverznosti“, která je v jejich dílech zásadním způsobem přítomná a plní kritickou úlohu ve vztahu k současnosti.

7.3.2019    |    8.3.2019

Slovenska filharmonie: Dvořák, Schumann, Martinů

Srdečně vás zveme na koncert Dvořák, Schumann, Martinů 7. a 8. března do Slovenské filharmonie. Koncert zazní pod taktovkou českého dirigenta Petra Altrichtera. Sólistkou večerů bude houslistka řecko-polského původu Irmina Trynkos.

6.3.2019    |    21.4.2019

Daleko / Blízko

Kolektivní výstava mladých slovenských, českých a polských studentů z Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě ukáže jejich pohled pomocí dokumentární a portrétní tvorby různé aspekty života ve vzdálených zemích. Zveme Vás na vernisáž 6.3. o 18:00 hod., na níž se zároveň představí i knižní vydání teoretické diplomové práce Branislava Štěpánka Středoevropský dům fotografie v Bratislavě.

26.2.2019    |    2.3.2019

Česko-slovenská hudba - koncertní večery pro dva klavíry

Zveme vás na koncert Česko-slovenská hudba - koncertní večery pro dva klavíry 26. února a 2. března v 19:00 do koncertní síně Dvorana. Koncertní večery budou věnovány tvorbě skladatelů pocházejících z území právě těchto dvou zemí. Můžete se těšit na díla Ľ. Bernáth, J. Cikkera, D. Kardoš, J. Laburdu, V. Lejska, A. Moyzesa či B. Smetany. Projekt je součástí oslav 70. výročí založení VŠMU.

20.2.2019

Objekt hravě i vážně

Zveme vás na průvod výstavou OBJEKTívne s kurátorem Vladimírem Beskid a s Jiřím Kovanda. Událost bude spojena s uvedením a představením nového katalogu OBJEKTívne.

4.4.2019    |    6.6.2019

Jiří Černický: Obrazoborec

Galerie Jána Koniarka představí v Trnavě díla českého intermediální umělce Jiřího Černického. Série vybraných děl se soustřeďuje na tu linii jeho tvorby, která je na rozhraní malby, obrazu a objektu. Vybraná díla pracují s hybridními formami obrazů, panelů či sítí. Autor se záměrně dotýká všech možných i protichůdných a radikálních podob objektomalby a jejich ideových a formálních přesahů. Přináší obrazoborecké a "defektní" přístupy i jinou "dementalitu" modelování vizuálního předmětu.

8.3.2019    |    30.6.2019

Z akademie do přírody. Podoby krajinomalby ve střední Evropě 1860 – 1890.

Výstava organizovaná Západočeskou galerií v Plzni a Slovenskou národní galerií je jedním z prvních pokusů zaměřit se na tvorbu osobností výtvarné scény, které se pohybovaly mezi dunajskou monarchií a soudobými centry výtvarného umění v druhé polovině 19. století. Otevření výstavy bude 7. 3. 2019 v 18.00 h. Kurátorkou výstavy je Katarína Beňová (SNG).

4.3.2019    |    22.3.2019

Salón dřevostaveb 2019

Salón dřevostaveb představuje architektonicky, konstrukčně a dispozičně zajímavé dřevostavby, které byly na Slovensku, v Čechách a v Rakousku realizované v uplynulém roce. Dohromady 35 vybraných děl se představí prostřednictvím fotografií a architektonických výkresů v Rakouskem kulturním fóru v Bratislavě. Ještě před premiérou aktuální výstavy Salonu dřevostaveb bude možné navštívit reinstalaci předchozího ročníku – Salonu dřevostaveb 2018 – ve foyer Fakulty architektury STU v Bratislavě do 8. 3. 2019.

28.11.2018    |    31.8.2019

100 let loďařství v Československu: Stoleté výročí stavby lodí na Slovensku

Muzeum dopravy si při příležitosti oslav stého výročí vzniku Československa připravilo pro své návštěvníky speciální výstavu 100 let loďařství v Československu. Výstava přibližuje historii stavby lodí na území Slovenska od doby vzniku první Československé republiky až po rok 2018. V rámci výstavy se uskuteční kurátorský výklad k výstavě 23. února ve 14.00 h.

7.3.2019

Science café s Karlem Olivou: O přebírání slov mezi jazyky

V prvním díle nového cyklu Science café si vyslechneme přednášku matematického lingvisty a popularizátora češtiny Karla Olivy. Jak si čeština mění cizí slova? Kterými slovy obohatila čeština angličtinu nebo němčinu? Je přebírání slov do češtiny a slovenštiny užitečná, nebo škodlivá věc? Pokud chcete znát odpovědi, srdečně vás zveme. Přednášku uvede Gabriela Múcsková, ředitelka Jazykovědného ústavu Ľudovíta Štúra SAV. Vstup je volný.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Kalendář

Naši partneři