Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo
13.6.2019    |    25.8.2019

Skútr IV.: Akce mladého umění

Skútr IV – akce mladého umění je přehlídkou nastupující generace českých, slovenských a maďarských umělců do 35 let. Na výstavě uvidíte přes 20 umělců, kteří originálním způsobem reflektují současný svět. Přinášejí přitom celé spektrum přístupů a médií od klasické malby, přes objekt, instalaci až po digitální obraz. Z Česka jsou to například umělci Samuel Paučo, Lucie Sceranková, Pavel Sterec, Julia Gryboś a další.

14.6.2019    |    16.6.2019

BRaK Festival 2019

Šestý ročník multižánrového Bratislavského knižního festivalu BRaK se bude konat od 14. – 16. června 2019 v prostorách Nové Cvernovky. Tématem letošního ročníku je melancholie. Nebude chybět prodejní výstava knih nakladatelství, divadlo, výstavy, tvůrčí dílny, koncerty a mnoho zajímavých českých hostí.

23.6.2019

Petra Dvořáková na literárním salonu V4

V neděli 23. 6. si budete moci posedět v příjemně zařízeném mobilním knižním obýváku Panta Rhei přímo na Hviezdoslavově náměstí. Do neformálních, obývákových debat autorů ze zemí V4 se zapojí i Petra Dvořáková. Je autorkou knih Já jsem hlad, Sítě, Dědina a Přeměněné sny, za kterou získala cenu Magnesia Litera, a pravidelně spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. Moderátorem diskuse je Dado Nagy.

13.6.2019

Dětský pěvecký soubor Maďarského rozhlasu na Dnech maďarské kultury 2019

Hviezdoslavovo náměstí ožije během celého června festivalem maďarské kultury Více než soused. Příznivců klasické hudby srdečně zveme na vystoupení Dětské pěveckého souboru Maďarského rozhlasu, který bude doprovázet svým zpěvem česká sopranistka Irena Troupová.

19.6.2019    |    25.6.2019

Filmový workshop Ex Oriente

Ex Oriente Film se zaměřuje na vývoj autorských dokumentů ze střední a východní Evropy. První ze tří workshopů 17. ročníku odstartuje v Banské Štiavnici už 20. června. Režisérsko-producentským dvojicím bude pomáhat s vývojem jejich projektů tým zkušených tútorů, mezi nimiž nechybějí režisérské osobnosti Alen Drljević či Hilla Medalia, producent Maciej Kubicki, festivalová dramaturgyně Rada Šešić, dokumentární experti Mikael Opstrup či Tue Steen Müller a další mezinárodně uznávaní profesionálové.

8.6.2019    |    14.6.2019

Eurokontext 2019

Šestý ročník festivalu evropského divadla SND Eurokontext.sk ve znamení tématu limity je tento rok zaměřený na činohru. Klasickou rovnici – láska-nenávist, život-smrť – se dvěma neznámými přinese představení španělského básníka a dramatika Federica Garcíi Lorcy Krvavá svadba v režií Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského. Nelítostný boj rozvášněných eg o pozice a dominanci na výsluní společenského jeviště si užijete v autorském projektu Divadla Vosto5 s představením J. Havelky: Společenství vlastníků.

15.5.2019    |    25.7.2019

Anežka Hošková a Nik Timková: Burnt Ash School

Výstava spřízněných autorek Anežky Hoškové a Nik Timkové zavede diváky do útulného budoáru, ve kterém se synkreticky mísí symbolismus a magično. Umělkyně představí organicky pojatý celek kombinující široké spektrum výtvarných prostředků, sjednocený zemitou barevností.

27.6.2019    |    30.9.2019

Rozlomená doba 1908–1928

Rozlomená doba 1908–1928 sleduje zdroje a projevy výtvarného umění v období dramatických proměn rozpadu Rakouska-Uherska a úvodního desetiletí nástupnických států. Přihlíží k dění v Berlíně, kde našlo mnoho umělců výstavní a publikační možnosti, a v Paříži, která zůstávala "městem světla" a v níž mnozí autoři delší dobu žili nebo z jejích podnětů čerpali inspiraci. Uvnitř proměnlivého společenského dění v Rakousku-Uhersku a následně v Československu, Maďarsku, Rakousku, Polsku a Jugoslávii se rozprostřela hustá síť kontaktů mezi umělci, která spojovala velká města střední Evropy prostřednictvím putovních výstav či časopisů. Rámec období 1908-1928 přináší obrovské změny nejen ve společnosti, ale v uměleckém vyjadřovaní.

13.5.2019

Živé město FM s Eposem 257

Vyloučení je fenomén, který úzce propojuje chudobu, vzdělání, přístup ke službám (zdravotním), zaměstnání a bydlení. Když mluvíme o vyloučení jde tedy o jistý průřezový stav, který reflektuje celkový stav systému (zákonů, podpůrných systémů) a hodnot společnosti. Vyloučení v kontextu bydlení, lidských práv a bezdomovectví se budeme povídat s mimořádně rozličnými a zajímavými hosty: českým vizuálním umělcem EPOS 257, zmocněncem pro bezdomovectví města Bratislavy Sergej Kára a generálním ředitelem sekce ochrany základních práv a svobod Tomášem Čitbajom.

9.5.2019

Koncert Dunaj & Tornádo Lue

Skupina Dunaj & Tornádo Lue se po letech setká v klubu pod lampou 9.května a to v sestavě, která zaznamenala jejich největší úspěch. Chybět bude pouze Jiří Kolšovský, jeho pěveckých partů se ujme zbytek kapely. Můžete se těšit zejména na skladby z nejsilnějšího období Dunaje (Dudlay) a postupně zazní i nové skladby, které již brzy najdete na jejich nejnovějším albu.

16.5.2019    |    15.9.2019

Mark Ther: Jesus Maria, hoří

Výstava Marka Thera ve Východoslovenské galerii Už hoří, Jesus Maria odhalí historické a sexuální tabu v materializování zkušenosti a historické paměti sudetských Němců, která se nejvíce odrážela v oblasti návrhu rodinného domu, v zahradní architektuře či při ochraně památek. Výstava plánuje být výpravným příspěvkem k romantické moderně, k jedné její lokální verzi se všemi politicko-historickými důsledky a miniaturními detaily.

25.4.2019    |    2.6.2019

Jozef Váchal v Galerii 19

Galerie 19 představí díla českého malíře, grafika, ilustrátora a v neposlední řadě spisovatele a básníka Josefa Váchala. Jeho tvorba byla ovlivněna expresionismem a prvky symbolismu, naturalismu a secese, pokoušel se však o vlastní stylově vyhraněné umělecké vyjádření.

29.5.2019

Michaela Hečková / Matěj Chabera / 20000 / Dokument o současné architektuře na malém české městě

Nový úspěšný architektonický průvodce od Michaely Hečkové představuje portréty 20 míst, za nimiž stojí 20 předních architektonických studií, v 20 městech Česka, které počtem obyvatel nepřesahují 20 000. Kniha nazvaná 20 000 je zároveň reportáží i dokumentem o stavu architektury v českých městech a obcích. Michaela Hečková na publikaci pracovala společně s Matějem Chaberou, nositelem ceny Czech Grand Design v kategorii grafický designér roku 2017. Prezentace knihy je součástí festivalu DAAD 2019.

8.6.2019

Československá pádla

Litujete, že jste s námi nebyli před rokem na Československých pedálech, cyklovýlete z rodiště M. R. Štefánika do rodného města T. G. Masaryka? Neváhejte a přidejte se k nám na další sportovní akci s historickým přesahem. Československá pádla připomenou výročí roku 1989, který znamenal mimo jiné konec útěků za železnou oponu. Na památku těch, kteří se přes hranici nedostali, splavíme v sobotu 8. června dvacetikilometrový úsek řeky Moravy, hraniční řeky Československa a Rakouska.

5.6.2019

Lucie Fišerová o tvorbě Ivana Pinkava

Historička umění Lucie Fišerová se v přednášce zamyslí nad tvorbou fotografa Ivana Pinkavy, v jehož tvorbě se figura a zátiší prolínají do zvláštní jednoty. Lidská postava vystupuje na snímcích jako živý organismus. Dává prostoru měřítko a smysl. O jaký smysl a jaké měřítko se jedná? To není úplně jednoznačné. Přednáška doplní výstavu Inverzní romantika.

24.5.2019    |    26.5.2019

Cirkul'art : Festival nového cirkusu 2019

Prostředí parku zámečku v Stupavě ožije atmosférou cirkusových maringotek, šapitó a létajících akrobatů. Festival nového cirkusu Cirkul'art je mezinárodní přehlídkou kreativních a žánrově pestrých uměleckých produkcí se zaměřením na současné divadlo a moderní cirkus. V letošním programu předvede český Chcirkus s představeními Expedice a Alenka v říši divů.

10.5.2019    |    30.5.2019

Vladimír Birgus na Dnech fotografie v Levicích

Vladimír Birgus byl počátkem 80. let jedním z prvních českých fotografů, který intenzivně a invenčně využíval v dokumentární fotografii barvu. Ta je v jeho dílech nosným prvkem a je natolik autonomní, až si podmaňuje celkovou kompozici fotografie nesoucí výrazné malířské kvality. Výstava je součástí 12. ročníku mezinárodního fotografického festivalu Dny fotografie v Levicích 2019.

14.6.2019    |    22.6.2019

1989 Sametová něžná na Art Film Festu

Třicet let po „Nežné“ nebo „Sametové“ revoluci a třicet let života ve svobodné společnosti. Jaký zůstal zachován vizuální obraz událostí roku 1989 a jaké nejzajímavější momenty zachytili výrazní slovenští a čeští fotografové. Některé tyto snímky byly nalezeny v archivech autorů a jsou vystaveny poprvé. Fotografie pěti slovenských a pěti českých fotografů mohou být pro pamětníky výzvou, na které z těchto silných obrazů si vzpomenou. Těm mladším mohou sugestivně a ve zkratce přiblížit tehdejší události.

4.3.2019    |    27.3.2019

12 světů - ilustrátor současné české knihy pro děti

Výstava plagátů predstavuje tvorbu 12 súčasných slovenských autorov ilustráciám pre deti mladšej a strednej generácie s dôrazom na presahu do rôznych výtvarných techník od klasickej kresby či maľby k textilnému výtvarníctva a komiksu. Medzi vystavujúci autori ŠÚ napríklad Lucie Lomová, Dan Čierny, Vendula Chalánková a Petr Nikl.

4.3.2019    |    29.3.2019

100 let českého komiksu

Výstava 100 let českého komiksu představí český komiks v jeho rozmanitosti a uvede jeho nejvýznamnější autory a díla. Návštěvníkům bude nabídnut průřez českou komiksovou scénou 20. a 21. století. Tematické okruhy obsáhnou například prvorepublikový komiks od Josefa Lady přes Ondřeje Sekoru až k Rychlým šípům nebo období komunistického režimu s důrazem na Káju Saudka.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Kalendář

Naši partneři