Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo
14.12.2019

Petr Nikl: Švábenie

V návaznosti na zářijovou výstavu 12 světů - ilustrátoři současné české knihy pro děti do Nové synagogy zavítá český výtvarník Petr Nikl s interaktivním představením Švábenie. Jeho improvizovaná hra se světlem, zvukem a obrazci vytvářenými tuší na velké ploše rýžového papíru robotickými hračkami je zajímavá pro děti i dospělé. Na klavír a harfu ho bude provázet žilinský hudebník a pedagog Peter Vaňouček.

3.12.2019    |    7.12.2019

Komentovaná prohlídka k výstave 1989 Sametová/ Nežná

Třicet let po "Sametové" nebo "něžné" revoluci a třicet let života ve svobodné společnosti. To je nepochybně dostatečný důvod k zamyšlení. Tento důležitý mezník v dějinách slovenského a českého národa připomene výstava fotografií 1989 Sametová / Něžná, sestavená fotografem Tomášem Pospěchem. Výstava bude doplněna o přednášku spojenou s kuratorskym doprovodem.

19.12.2019

Vánoční koncert Mňága a Žďorp

Alternativní rocková kapela Mňága a Žďorp vydala v říjnu svůj 14. studiový album Třecí plochy. Při té příležitosti vyrazila na turné po Slovensku. V Bratislavě zahraje v klubu pod lampou. Kapela se začala formovat v osmdesátých letech ve Valašském Meziříčí, proslavil ji hit Hodinový hotel.

25.11.2019

Živé město FM s Marcelou Strakovou

Po díle o udržitelném turistice se Živé město FM s Marcelou Strakovskou zaměří na téma o rozvoj kultury v menších městech. Jaká je denní realita lidí, kteří se o kulturu pokoušejí mimo hlavního města? Co si pod kulturou lidé představují, jakou kulturu konzumují a jak to souvisí s námi jako společností?

23.11.2019    |    6.12.2019

1989 Sametová/ Nežná v Píšťanech

Třicet let po "Sametové" nebo "něžné" revoluci a třicet let života ve svobodné společnosti. To je nepochybně dostatečný důvod k zamyšlení. Tento důležitý mezník v dějinách slovenského a českého národa připomene výstava fotografií 1989 Sametová / Něžná, sestavená fotografem Tomášem Pospěchem.

16.11.2019    |    31.12.2020

České stopy

Zajímá Vás, jací čeští hosté budou v nejbližším období na Slovensku? České stopy jsou tu pro Vás! Sledujte spolu s námi aktuální program českých akcí na Slovensku. Kulturní on-line průvodce České stopy informuje nejen o hostování českých umělců na Slovensku, ale také o účasti českých odborníků na prezentacích z různých oblastí či o prezentacích českých měst, památek a turistických zajímavostí. Nabízí přehled akcí napříč žánry a oslovuje všechny generace. Pomáhá tak jejich prezentaci.

22.11.2019    |    31.12.2019

1989 Sametová/ Něžná v Trnavě

Třicet let po "Sametové" nebo "něžné" revoluci a třicet let života ve svobodné společnosti. To je nepochybně dostatečný důvod k zamyšlení. Tento důležitý mezník v dějinách slovenského a českého národa připomene výstava fotografií 1989 Sametová / Něžná, sestavená fotografem Tomášem Pospěchem.

4.11.2019    |    14.11.2019

Festival Českého divadla

Sedm večerů s kvalitními českými komediemi nabídne tradiční Festival českého divadla ve Studiu L + S, jehož 26. ročník začne 4. listopadu. Tento ročník je zajímavý i tím, že se pod čtyři česká představení podepsali slovenští režiséři. Můžete se těšit na komedii Co takhle ke zpovědi aneb Čas pod psa, se kterou se 11. listopadu chystá do Bratislavy Divadlo v Rytířské s českou herečkou Terezou Kostkovou, a mnohá další.

4.11.2019    |    20.11.2019

Vizuály změny

Listopad '89 nám připomene i výstava s názvem Vizuály změny, která poukáže na grafické vizuály zemí Visegrádské čtyřky. Dominantní postavení na výstavě mají tři logá- tři symboly revolučních hnutí ze Slovenska, České republiky a z Polska, a to slovenské logo Veřejnost proti násilí, české logo Občanské fórum a polské logo Solidarność. Představení jsou i jejich autoři, grafičtí designéři Karol Rosman, Pavel Šťastný a Jerzy Janiszewski. Loga revolučních hnutí jsou na výstavě prezentovány nejen jako samostatné značky, ale i jako součást dobových tiskovin a fotografií z ulic ve formě reprodukcí.

21.10.2019    |    20.11.2019

100 let českého komiksu v Píšťanech

Výstava 100 let českého komiksu představí český komiks v jeho rozmanitosti a uvede jeho nejvýznamnější autory a díla. Návštěvníkům bude nabídnut průřez českou komiksovou scénou 20. a 21. století. Tematické okruhy obsáhnou například prvorepublikový komiks od Josefa Lady přes Ondřeje Sekoru až k Rychlým šípům nebo období komunistického režimu s důrazem na Káju Saudka.

29.10.2019

Škampovo kvarteto

Škampovo kvarteto odstartovalo svou slibnou uměleckou dráhu již v roce 1989 na pražské AMU pod vedením učitelů Antonína Kohouta a Milana Škampy. Když v roce 1993 dostali pozvání do londýnské Wigmore Hall a svým výkonem zaujali natolik, že jim Královská filharmonická společnost udělila ocenění Best Debut 1993. Na základě tohoto úspěchu se stali čtyři roky rezidenčním kvartetem této slavné koncertní síně a odehráli tam desítky koncertů.

4.11.2019    |    31.12.2019

1989 Něžná revoluce. Konec totalitního režimu v Československu

Výstava ikonických snímků 15 předních českých fotografů, kteří zachytili přelomové okamžiky československých novodobých dějin, kdy po 40 letech skončila komunistická diktatura: demonstrace proti totalitnímu režimu v roce 1988, Palachův týden v lednu 1989 a 17. listopad 1989, respektive emotivní atmosféru nadšení, které následovalo. Mnohé z těchto vynikajících snímků se časem staly legendárními a díky jejich dokumentární i výtvarné hodnotě doslova vracejí zpět do nadšené emocionální atmosféry, která tehdy zavládla v celé společnosti.

1.11.2019    |    1.12.2019

Měsíc fotografie

29. Měsíc fotografie se nese v duchu 30. výročí Sametové revoluce, který připomenou fotografie v kurátorské koncepci muzea Tomáše Pospěcha. Bez listopadu 1989 bychom stále zpoza ostnatého drátu přihlíželi tomu, co se děje v rakouských galeriích. Dnes právě díky událostem před třiceti lety máme stejnou svobodu volby, jak občané Rakouska už tehdy. Mezi dalšími zástupci Česka se objeví díla například Vladimíra Židlického, Vladimíra Birguse a Štěpánky Bieleszové.

8.11.2019    |    9.11.2019

Eastern Design Conference

Druhý ročník mezinárodní designérské konference Eastern Design Conference má ambici zkoumat a objevovat vztahy mezi designem a geopolitickým kontextem na periferii západního světa. Tento ročník představí dva hosty z Česka, a to knižního grafika Tomáše T. Pecinu a produktovou návrhářku se zaměřením na průmyslový design Annu Marešovou.

8.11.2019    |    10.11.2019

Bratislava Game Jam

Umíte programovat, děláte grafiku, hudbu, vymysleli byste počítačovou hru? V listopadu se už pátý rok setkají programátoři s ilustrátory, grafiky a scénáristy a společně si zasoutěží v tvorbě počítačových her. Hry bude hodnotit porota, jejímiž členy kromě jiných budou herní vývojář David Vávra a český novinář Jaromír Möwald.

21.11.2019

Zapomenutá generace: čeští architekti na Slovensku

Nová kniha architekta Matúše Dully a kolektivu autorů, Zapomenutá generace: Čeští architekti na Slovensku, zájemcům o architekturu a její historii představí osudy některých méně známých českých architektů, jež osud zavál na Slovensko. Seznámit se s knihou a jejími autory lze na oficiálním představení ve čtvrtek 21. listopadu v 16:00 v Spolku architektů Slovenska.

23.11.2019

Vladivojna La Chia & 4Trio v Bratislavě- zrušené

Vladivojna La Chia po dlouhé době opět zahraje na Slovensku a to právě v Klubu pod lampou. V doprovodu kytaristy Petra Uvira a bubeníka Luboše Pavlíka zazní písně z filmů a divadelních představení a také písně z repertoáru metalového Vladivojska v akustickém hávu či zhudebněné básně Anny Barkovovej z recitálu 8 hlav šílenství a mnohé další.

23.10.2019

Clubovka s Adamem Štěchem

Hostem říjnové klubovky bude Adam Štěch, teoretik, novinář a kurátor z Prahy. Jeho vášeň pro architekturu 20. století ho už 13 let provází na cestách po světě. Z těchto cest připravuje autorskou knihu jako vyvrcholení svého mapování globálního modernismu, moderních stylů v architektuře v letech 1910 - 1980. Jeho vyprávění bude o vášni k architektuře, designu a umění, o připravované knize z cest za světovou architekturou, ale také o jeho práci v kreativní skupině OKOLO.

3.10.2019    |    22.10.2019

Iconic Ruins?

Poválečná architektura v bývalých socialistických zemích se stává v poslední době ostře sledovaným tématem. Veřejnost ji dlouhá léta vnímala s rozpaky, na pozadí osobních vzpomínek a lidských osudů ovlivněných komunistickým režimem. Výstava Iconic Ruins? mapuje vývoj poválečné socialistické architektury ve státech V4 a zároveň usiluje o odhalení paralel v architektuře ve společné socialistické minulosti zmíněných zemí. Výstava proto sleduje i současný stav těchto budov a doplňuje historiografické srovnání a také i studentské vize budoucího využití a transformace podobných staveb.

8.10.2019    |    9.12.2019

Jiří Pelcl: Adaptable

Výstava Adaptable reprezentuje experimentální zlomek aktuální tvorby a myšlení českého designéra a architekta Jiřího Pelcla. Jeho hlavním tématem se zde stává samotný materiál designérského objektu - jeho paměť, přizpůsobivost, smrt, ale i "život po životě". Výstava ukazuje, že právě materiál je autorovým "učitelem" směrem k podstatnému. Pelcl ho totiž nevnímá jen jako substanci navrhovaného artefaktu, ale i jako jeho významovou a symbolickou základnu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Kalendář

Naši partneři