Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo
25.8.2019    |    25.9.2019

11SEM – Medzinárodne sochárske sympózium Hommage á EM

27.8.2019

Mosty Gesharim 2019

Mosty-Gesharim spojují středoevropský kulturní prostor už více než dvě desetiletí. Tento rok přinesou do Liptovského Mikuláše osobnost současné české hudby, skladatele a zpěváka Dana Bártu, který spolu se skupinou Illustratosphere bude tvořit základ visegrádského hudebního setkání.

10.9.2019    |    15.9.2019

Sam na Jevišti

Festival divadla jednoho herce Sám na jevišti přinese jedinečné divadelní zážitky na téma hranice, symbolicky vyjádřeno mottem: "Z okraje na okraj". Monolog fiktivního herce těsně po odehrání představení Goethova Fausta si užijete v představení Zjevení pudla v podání českého herce Martina Pechláta. Na okraj nás přivede i příběh jedné ženy (Markéta Ptáčníková, představení One night), její postřehy, její lásky, její hněv, její fórky, její kytara a její oblíbený mediální kanál.

23.8.2019    |    25.8.2019

Kremnické Gagy 2019

Kremnica bude opět hostit evropský festival humoru a satiry Kremnické gagy s množstvím divadelních, kabaretních, hudebních, literárních a výtvarných představení. Na 39. ročníku se můžete těšit na české umělce jako Studio Dva, Amanitas, Divadlo Ungelt, Anna Polívková, Ivana Valocká a další. Ani tento rok nebude chybět kreslený humor karikaturistů z Česka, Polska, Maďarska, Srbska, Ukrajiny a Slovenska.

4.7.2019    |    27.8.2019

Petr Hůza: #ordinary things II.

Designér a keramik Petr Hůza představí svá nejnovější díla na samostatné výstavě v piešťanské Magna Gallery. Jeho porcelánové šálky, vázy a brože jsou oblíbené pro svou hravost, vtipný dekor, funkčnost a lehkost vzhledu. Seznamte se nejen s jejich jedinečným zpracováním, ale také s jejich autorem, který vystavoval v Japonsku, Číně, USA, Francii, Irsku, Polsku či Dánsku.

2.8.2019    |    4.8.2019

Zvuk for Modra

Od 2. do 4. srpna bude vinařské město Modra žít hudbou. Hudebním srdcem festivalu bude jazz, ale na své si přijdou i milovníci jiných hudebních žánrů. Napříč hudebními žánry vás na festivalu provede česká čtveřice klarinetistů Clarinet Factory.

8.9.2019    |    14.9.2019

Trans/Misie 2019

Divadla, galérie, muzea či ulice Košic ožijí od 8. do 14. září mezinárodním festivalem uměni Trans/Misie 2019, který nabídne více než čtyřicet akcí různých uměleckých žánrů. Pátek 13. 9. bude patřit Českému dnu, kdy vystoupí ostravští divadelníci, promítne se záznam z představení Zítra se bude... a otevře se výstava věnovaná událostem roku 1989.

2.8.2019    |    4.8.2019

Festival Atmosféra 2019

První srpnový víkend bude patřit akci na zelené louce. Festival Atmosféra nabízí zajímavé interprety, diskuse a workshopy. 30 let od Sametové revoluce si připomeneme v diskusi o svobodě s Deníkem N, na kterou naváže výstava fotografií 1989 Sametová / Něžná, sestavená českým fotografem a kurátorem Tomášem Pospěch. CS Art Today promítne díla slovenských a českých vizuálních umělců zjednodušená do piktogramů od slovenského umělce Stana Masára. Do rytmu nám zahraje česká kapela Zrní a další.

7.8.2019    |    11.8.2019

21. Letní filmový festival 4 živly: ČÍSLA

Oblíbený Letní filmový festival 4 živly v Banské Štiavnici každoročně přichází s jiným tématem, nejlepšími filmy a doprovodnými akcemi, ale i zajímavými hosty nejen z filmové oblasti. Tento rok si užijeme výběr filmů věnovaných tématu čísla jako Dva nula, Den sedmý - osmá noc, Pražská pětka, Balada o sedmi oběšených a mnoho dalších. Po úspěchu na festivalu v Karlových Varech, kde získal diváckou cenu, uvedou ve Štiavnici dokument Forman vs. Forman. Dětské 4 živly promítnou premiérově česko-slovenskou pohádku Hodinářský učeň režisérky Jitky Rudolfové, kterou představí delegace tvůrců.

1.7.2019    |    4.9.2019

Léto s českými filmy

Horké letní noci osvěží filmové zážitky z letního kina pod hvězdami. Už 1. července se posedmnácté Bažant Kinematograf vydá na cestu Slovenskem. Sezonu otevře úspěšný český film Teroristka s Ivou Janžurovou v úloze rozhněvané učitelky v důchodu. V komediálním duchu, na téma mužsko-ženských a kamarádských vztahů, se nese i druhý film, Ženy v běhu. Bude i romanticko-ironický příběh Hastrman, oceněný čtyřmi soškami Českého lva, včetně ceny za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli pro Karla Dobrého. Nebo kultovní dobrodružný cestopis Dana Přibáně Trabantem tam a zase zpět o návratu slavné „žluté výpravy“ domů po dvanácti letech putování až na konec světa.

12.7.2019    |    13.7.2019

Literární stan Martinus na Pohode 2019

Mekkou literárních fanoušků se na festivale Pohoda už tradičně stane Literární stan Martinus s bohatým programem. Zamyslíme se nad silou komixu v debatě s Vojtěchem Maškem, jedním z nejvýznamnějších představitelů českého komiksu. Přivítáme českého novináře a politika Jana Urbana s knihou Všem sráčům navzdory, která je silným svědectvím z války v Bosně a Hercegovině. Nebude chybět Slam poetry SK/CZ a LiteRAPtúra. V debatě se představí i Simon Mawer, autor románu o slavné české vile Tugendhat, který nazval Skleněný pokoj.

5.7.2019    |    4.8.2019

Letní Shakespearovské slavnosti 2019

Další ročník festivalu premiérově představí pražskou inscenaci Večer Tříkrálový aneb cokoli chcete v režii Jany Kališové. Komedie diváky zavede na jadranské pobřeží, kde se postavy ocitnou v předvečer svátku Tří králů. Její podtitul „aneb cokoli chcete“ naznačuje, že všechny postavy si mohou dělat, „co chtějí“, protože takový je v renesanční Anglii zvyk v bláznivou dvanáctou noc po Kristově narození.

26.6.2019    |    31.8.2019

Konkrétně leto- Současné evropské geometrické tendence

Současné evropské geometrické tendence v umění i tohle léto odhalí akcie Konkrétní léto. V pořadí druhý ročník mezinárodní výtvarné akce začne v hlavním městě sérií vernisáží ve čtyřech galeriích. Ústřední výstavu Konkrétního léta 2019 najdou příznivci výtvarného umění do 21. července v Galerii Umelka, která ukáže díla umělců z devíti zemí Evropy. Z ČR se představí umělci jako Jan Dudéšek, Pavel Hayek, Zbyněk Janáček, Eduard Ovčáček, Peter Roller a mnozí další.

28.6.2019    |    5.7.2019

1989 Sametová něžná na festivalu 7 dní - 7 nocí 2019

Třicet let po „Nežné“ nebo „Sametové“ revoluci a třicet let života ve svobodné společnosti. To je nepochybně dostatečný důvod k zamyšlení. Tento důležitý mezník v dějinách slovenského a českého národa připomene výstava 1989 Sametová něžná i během festivalu 7 dní - 7 nocí 2019 od 28.6. do 5.7. v Banské Bystrici.

11.7.2019    |    6.10.2019

Orient 2

Nad otázkou existence východoevropské identity se zamýšlí výstava Orient2 v bratislavské Kunsthalle. Výstava v pěti žánrových instalacích dramatizuje neslavnou historii regiónu za uplynulých třicet let. Na výstavě můžete vidět díla umělců z Česka, například Martina Horáka, Jana Šerých, Jiřího Thýna, Ondřeje Vicena, Baptisty Charneuxe a mnohých dalších.

15.8.2019    |    18.8.2019

Hviezdné noci

Festival Hvězdné noci Bytča promítne legendární české tituly, jako jsou Nepřítel za volantem či filmy s připomínkou komunistického režimu Džusový román a Tichá bolest. V sekci Pocta vzdájí hold režisérovi a zřejmě nejslavnějšímu rodákovi z bývalého Československa Miloši Formanovi. V sekci Dětské Hvězdné noci uvedou krátké filmy od Jiřího Trnky, Hermíny Týrlové, ale i známý dětský psychologický film Už zase skáču přes kaluže režiséra Karla Kachyni. V doprovodné koncertní sekci zahrají české kapely - Ghost of You a Lazer Viking.

2.7.2019    |    1.8.2019

Měsíc autorského čtení

Mezinárodní literární festival Měsíc autorského čtení opět po roku v Košicích a současně v dalších pěti velkých evropských městech - Brno, Košice, Ostrava, Vroclav a Lvov. Čeští autoři na MAČ-i: Tereza Semotamová, Pavel Kolmačka, David Zábranský, Miloš Doležal, Petra Hůlová, Petr Borkovec, Magdalena Platzová, Marek Toman a mnozí další.

10.6.2019

Živé město FM s Michaelou Pixovou

Greta Thunberg, Fridays for Future, studentské protesty, pochody rodičů, znepokojené matky ... Je boj o řešení změny klimatu, změnu životního stylu a politik třídní, generační, etnický, rodový, či ekonomický? Co o změně klimatu hovoří výsledky eurovoleb? Kdo je hlasem změny klimatu a jak se formuje globální hnutí?O tom všem se bude hovořit s pražskou sociální geografkou, vysokoškolskou pedagožkou a koordinátorkou Klimatické koalice Michaelou Pixovou, nově zvoleným europoslancem Martinem Hojsíkem (Progresivní Slovensko Spolu) a jednou ze zakladatelek iniciativy Znepokojeno matky Lucií Szabovou.

18.5.2019    |    30.6.2019

Radoslav Bigoš: Třetí hloubka objektu

Výstavní projekt "Třetí hloubka objektu" mladého českého vizuálního umělce Radoslava Bigoše, je jeho premiéra na Slovensku a zároveň je jakoby volným pokračováním jeho nedávno prezentované sólo výstavy s názvem "DO NOT SAY ANYTHING ABOUT US" v Alšové jihočeské galerii v Českých Budějovicích. Pro výstavu v bratislavské Flatgallery byly vytvořeny zcela nové textilní asambláže a to nejen nástěnné, ale i jako rozměrné prostorové instalace.

14.6.2019    |    1.12.2019

Dva v jednom. Design českého a slovenského skla 1918-2018

Souborná prezentace českého a slovenského designového skla, která představí společné i rozdílné rysy a charakteristiky českého a slovenského přístupu k tomuto materiálu. V rámci projektu Společné století si na Bratislavském hradě budete moci prohlédnout jedinečnou výstavu věnovanou fenoménu designového nápojového skla z let 1918-2018, v němž obě země pořád patří mezi renomované světové výrobce.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Kalendář

Naši partneři