Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo
21.1.2019    |    23.1.2019

Konference XX. Century Conference: If this is Woman

Navzdory rozvoji genderových studií v posledních desetiletích zůstává výzkum témat spojených s úlohou žen v historii stále nedoceněnou a nedostatečně prozkoumanou oblastí. Zatímco většina válečných vzpomínek patří mužům, zkušenosti žen sehrály jen triviální úkol. Konference XX. Century Conference: If this is Woman bude věnovat zvláštní pozornost specifickým rysům zkušeností žen během druhé světové války a holocaustu.

10.1.2019    |    31.1.2019

Výstava Zlatá stuha

Zlatá stuha je prestižní ocenění, které již 26 let mapuje nejlepší a nejkrásnější knihy, které vycházejí u našich západních sousedů. Kromě ocenění za ilustrační a literární tvorbu jsou udělen ceny v kategorii výtvarný počin roku a nejlepší překlad. Několik let se oceňuje i komiksová tvorba pro děti a mládež.

10.1.2019    |    30.1.2019

Literární kronika první republiky

Panelová výstava k nové obrazově výkladové publikací Literární kronika první republiky zahrnuje více než tisíc fotografií, reklamních materiálů, karikatur, ukázek rukopisů a dalších vizuálních dokumentů. V 21 oddílech soustředěných vždy k jednomu roku z období 1918-1938 Československou republiku jako mnohonárodnostní stát, kde literatura vznikala a byla čtena nejen v češtině, ale i češtině, němčině, ruštině, ukrajinštině, maďarštině či polštině, kde se na literárním dění podíleli nejen spisovatelé, ale i překladatelé, vydavatelé a čtenáři, kde společensky nerezonovali jen umělecké výboje či politické provokace avantgardistů, ale i mezinárodní bestsellery a produkty lokální populární kultury. V rámci vernisáže proběhne přednáška Vladimíra Barborík o literatuře meziválečného období a o práci literárního vědce- historika v současnosti.

6.12.2018    |    31.1.2019

T. G. Masaryk ve fotografii

Sté výročí Československé republiky je příležitostí připomenout si osobnosti, které stály u jejího zrodu. Jednou z nich je Tomáš Garrigue Masaryk, její spoluzakladatel a první prezident. Pracovní i soukromý život nejznámějšího československého státníka představuje výstava T. G. Masaryk ve fotografii.

12.12.2018

Přednáška české ilustrátorky Galiny Miklínové

Pavel Šrut a Galina Miklínová vydali knížku pro děti i dospělé o bytostech, které v každé domácnosti likvidují ponožky a vytvářejí nepoužitelné - liché páry. Možná se i vám včera nebo právě v této chvíli ztratila ponožka. Kdo za to může? Lichožrout ! Záhadný tvor, který žere ponožky. Srdečně vás zveme na prezentaci knihy Lichožrouti a workshop s ilustrátorkou knihy Galinou Miklínovou.

5.12.2018    |    6.1.2019

Salón české a slovenské scénografie 2018

Výstava Salón české a slovenské scénografie 2018 v prostorách Galerie UMELKA umožňuje komplexní reflexi scénografie v našich zemích za poslední čtyři roky, a to v nejširším pojetí tohoto pojmu, protože výstava zahrnuje i zvukový a světelný design, video-art, kostýmové výtvarnictví, makety či jiné trojrozměrné exponáty. Za Česko se do projektu zapojilo 27 scénografů, za Slovensko 13 profesionálů a 5 studentů VŠMU.

14.12.2018    |    29.9.2019

Nebát se moderny! 90. výročí založení Školy uměleckých řemesel v Bratislavě

Už od 14. prosince budou mít návštěvníci Bratislavského hradu možnost nahlédnout do výstavy Nebát se moderny! mapující Školu uměleckých řemesel v Bratislavě z období první republiky se zásadním vstupem českých intelektuálů. Výstava vznikla u příležitosti 90. výročí Školy uměleckých řemesel v Bratislavě.

29.11.2018    |    27.1.2019

Milan Houser: Místo připojení

Individuální výstava českého umělce Milana Housera s názvem Místo připojení v Kunsthalle LAB přináší laboratorní prostředí prostoru malby či malby v prostoru. Na výstavě dominují soustředné kruhy s litím barvy, pigmentované lakové svazky a žluté transparentní fólie. Výstava vzniká jako doprovodná akce kurátorského projektu Vladimíra Beskid Objektivní.

21.12.2018

Mňága & Žďorp, vánoční koncert

Legendární česká alternativní rocková kapela Mňága a Žďorp zazní na předvánočním koncertě v klubu pod lampou už v pátek 21. prosince. Možná zazní i hity jako I cesta může být cíl, Hodinový hotel či Chtít chytit vítr.

12.11.2018    |    6.1.2019

Výstava Svět podle Šaška

Městské kulturní středisko ve spolupráci s Českým centrem organizuje interaktivní výstavu mapující život a dílo ilustrátora Miroslava Šaška. Během výstavy budou mít návštěvníci možnost vidět všechny knihy Miroslava Šaška, které začali vycházet v posledních letech v českém nakladatelství Baobab. Díky sérií doprovodných setkání si děti můžou hravou a zábavnou formou osvojit nové informace a přes Šaškovy ilustrace poznávat svět.

19.11.2018

Premiéra filmu King Skate

První celovečerní dokument o vzniku skateboardingu v Československu je strhujícím svědectvím o hledání svobody ve společnosti sužované komunistickým režimem. V unikátních archivních záběrech a za zvuků punkového soundtracku se představí kultovní mistři skateboardingu.V rámci premiéry bude i diskuse s režisérem a scenáristou, Šimonem Šafránkem.

3.11.2018    |    7.12.2018

Měsíc fotografie / Anna Daučíková: V zorném poli

Princip komponování nalezených fotografického materiálu do nových celků, které fotografka Anna Daučíková svým vstupem a vizuálním "komentářem" záměrně faktorem nejistoty, čímž transformuje možnosti interpretace a vrství složité vnitřní kontexty, představuje i kolekce velkoformátových manipulovaných xerokópií First aid (1998), na kterých je postavena výstava v bratislavské Galerii Medium. Kurátorkou výstavy je Silvia Čúzyová. Výstava je součástí festivalu Měsíc fotografie 2018.

29.11.2018    |    24.2.2019

Objektívní/ Objective

Výstavní projekt s názvem "Objektivní / Objective", který představí Kunsthalle, se koncentruje především na mapování stavu současného 3D myšlení na české scéně. Jeho hlavním záměrem je především konfrontovat a podpořit současnou podobu objektu jako osobitého způsobu myšlení v prostoru. Výstava se přitom soustřeďuje na generace umělců, kteří nastoupili na výtvarnou scénu po změně režimu a dnes figurují i v širším středoevropském kontextu. Na výstavě se představí díla českých umělců: Jiří Černický, Dominik Lang, Krištof Kintera, Pavla Sceranková a Tomáš Vaněk.

25.11.2018

Haruna Honcoop: Na věčné časy

Série deseti krátkých experimentálních filmů režisérky Haruny Honcoop Na věčné časy – Relikty architektury socialistické éry (2017, 59‘) utváří audiovizuální mozaiku, která mapuje poválečnou architekturu socialistické éry v jedenácti zemích východní Evropy (Moskva, Berlín, Bratislava, Budapešť, Bukurešť, města v Polsku, České republice, Srbsku, Kosovu a Albánii, a v Bulharsku). Časově pokrývá počátky stalinistické architektury, sorelu, přes brutalismus, high-tech a socialistickou modernu až do zlomového roku 1989.

22.11.2018    |    25.11.2018

Poeziomat na festivalu Ypsalon

Poeziomat neboli automat na verše. Kovová trubka, která tak trochu připomíná periskop ponorky. Jedná se pravděpodobně o světovou raritu, která spatřila světlo světa díky kulturnímu aktivistovi Ondřeji Kobzovi. Už od začátku listopadu budou mít Trnaváci možnost vyzkoušet jedinečný literární "vynález". Po New Yorku, Londýně, Sofii a několika českých a slovenských městech najdou v kulturním centru Malý Berlín Poeziomat. Česko-slovenský Poeziomat připravilo České centrum jako jednu z akcí připomínající sté výročí vzniku Československa.

2.11.2018    |    19.11.2018

Měsíc fotografie/ Václav Podestát: S andělem uprostřed davu

Mnohé fotografie Václava Podestáta nás nechávají v nejistotě, kde je hranice skutečnosti a přeludu. Přitom zachycují lidi, zvířata a prostředí v situacích, do kterých autor nijak nevstupuje a neovlivňuje jejich průběh, ale trpělivě čeká na nejpůsobivější konstelace hlavních komponentů zobrazovaných scén z divadla skutečného života. Úvodní slovo ředitel Měsíce fotografie v Bratislavě Václav Macek a kurátorem výstavy Vladimír Birgus. Výstava je součástí festivalu Měsíc fotografie 2018.

8.11.2018    |    11.11.2018

Víkend atraktivního divadla 2018

Víkend atraktivního divadla nabízí to nejzajímavější, co během sezóny vznikne zejména na české a slovenské divadelní scéně a také v okolních státech. Na 30.ročníku festivalu se představí čeští hosté jako Michael Kocáb, kapela Už jsme doma, divadlo Komedie s představením Letní noc, divadlo Continuo s představením Poledne a mnozí další.

23.11.2018    |    24.2.2019

Vánoce Josefa Lady: pocta géniovi

Josef Lada je autorem jedných z nejpodmannějších českých zimních a nočních krajiniek. S Ladovým humorom se čitatelia setkali na stránkách mnoha humoristických časopisů nejen v České republice, ale i v Rakousku či Itálii. Ve světě se nejvíce preslávili ilustraci k knihám Jaroslava Hašky Osudy dobrého vojáka Švejka.Výstava Vánoce Jozefa Ladu: Pocta géniovi představí více než 80 vybraných uměleckých děl v Galérii města Bratislava.

10.11.2018

Divadlo Continuo: Poledne

Divadelní inscenace o 5 minutách svobody. Dokumentární divadlo vyprávějící o událostech, které následovaly po demonstraci 25. srpna 1968 spojené s výtvarným divadlem neodbytných obrazů, inspirovaných poezií Natalie Gorbaňevské, Vadima Deloneho a dalších básníků sovětského disentu 60. a 70. let.

5.11.2018    |    30.11.2018

Jirí Štrébl: Herci objektívom herca

V rámci Festivalu českého divadla si ve foaje Studia L + S budete moci prohlédnout fotografickou výstavu Herci objektivem herce, jejímž autorem je český umělec a herec Jiří Štrébl. Poetické i dramatické portréty známých divadelních a filmových ikon dobarví atmosféru vašeho divadelního zážitku.

5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Kalendář

Naši partneři