Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.3.2018 - 26.3.2018

Svět podle Šaška v Městské knihovně v Bratislavě

Městská knihovna v Bratislavě ve spolupráci s Českým centrem organizuje interaktivní výstavu mapujícíc život a dílo ilustrátora Miroslava Šaška. Během výstavy budou mít návštěvníci možnost vidět všechny knihy Miroslava Šaška, které začali vycházet v posledních letech v českém nakladatelství Baobab. Díky sérií doprovodných setkání si děti můžou hravou a zábavnou formou osvojit nové informace a přes Šaškovy ilistracie poznávat svět.

Miroslav Šašek (16. novembra 1916, Praha - máj 1980, Wettingen, Švajčiarsko) bol autorom a ilustrátorom, ktorý sa stal známym hlavne vďaka populárnej sérii kníh pre deti s názvom This is ... .

Pôvodne vyštudovaný architekt, práve začal svoju kariéru v detskej literatúre, keď prišiel československý štátny prevrat v roku 1948, ktorý ho donútil k emigrácii do Mníchova v západnom Nemecku, kde pracoval pre Rádio slobodná Európa v rokoch 1951 až 1957.

V roku 1959 vyšla kniha To je Paríž (This is Paris ...) a po jej úspechu nasledovala séria 18 ďalších miest. V roku 1959 získala Šašekova kniha This is London cenu od New York Times za najlepšiu ilustrovanú detskú knihu roka a o rok neskor This is New York.

 

 

Místo konání:

Bratislava, Klariská 329/16,

Datum:

Od: 6.3.2018
Do: 26.3.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Program

30.11.2017 18:00

Kunstvermittlung po česku. Diskuze s Ondřejem Horákem.

Ondřej Horák je propagátor současného umění a autor řady vzdělávacích prohjektů. Na portálu Stream.cz má vlastní relaci o umění UM! a působí jako vedoucí edukačního oddělení Galerie Rudolfium v Praze. Je též autorem prezentačních projektů Obrazy pro nevidomé a Obrazy u seniorů nebo Věznice: místo pro umění. Je autorem knih Proč obrazy nepotřebují názvy (ocenění Megnesia Litera), Průvodce neklidným územím a dalších publikací. Osm let vede mezinárodní vzdělávací platformu „Máš umělecké střevo?“

Místo konání:

Bratislava, SNG, Berlinka, Nám. Ľ. Štúra 33/4

Datum:

30.11.2017 18:00

Organizátor:

České centrum

1.4.2020    |    31.12.2020

Virtuální prochází výstavou Mezi / Světy

Galéria 19 otvára svoje dvere návštevníkom online! Pripravila si pre vás virtuálnu prechádzku výstavou sochára Petra Stanického Medzi / Svety. Petr Stanický je sochárom, pre ktorého materiály ako sklo, drevo, hlina alebo kov nepredstavujú hlavný tvorivý menovateľ, ale práca s nimi je vždy podriadená autorskému zámeru a uvažovaniu. Dôležitý je pre neho site specific princíp, rešpektujúci priestor a atmosféru.

2.4.2020    |    4.4.2020

Fenomény: Soňa Červená

Operní sólistka a herečka Soňa Červená je doslova zjev. Je fenomén, její umění je silné - proto této výrazné umělkyni, která bude mít letos 95 let, se budou věnovat čtvrteční Fenomény. Rok 1848 a její začátky v slavném Osvobozeného divadle s Voskovcem a Werichem, vstup do opery, emigrace, světové působení, návrat domů, Robert Wilson, Leoš Janáček, Carmen, Milada Horáková ... o tom všem bude řeč v čtvrteční relaci, kterou vás provede Zuzana Golianová.

27.3.2020    |    31.3.2020

Básne/ě v karanténe 2

Po úspěchu minulý online festivalu Básně / ě v karanténě pokračujeme od pátku 27. až do úterý 31. března druhým kolem. Opět se můžete těšit na každodenní live přenosy autorských čtení mnoha skvělých jmen současné poezie v českém a slovenském jazyce. Zpříjemníme si karanténu a nedostatek kulturního vyžití, nahlédneme do domovů našich oblíbených básníků a poetiek a vyslechneme si jejich aktuální texty.

25.3.2020    |    31.12.2020

Kino u vás doma

Kina jsou zavřená a vy máte akutní potřebu dobrého filmu?! Nestihli jste premiéru nebo si chcete nějaký kousek přehrát znovu? Na české verzi mezinárodního streamovacímu portálu DAFilms CZ objevíte přes 250 českých a slovenských filmů v dobré kvalitě a bez reklam. I další streamovací platforma Aerovod vám nabízí množství domácích či zahraničních filmů. Pokud si nedokážete vybrat sami, můžete se řídit jejich žebříčkem, který se mění podle sledovanosti, nebo doporučeními známých osobností. Platforma nabízí vyhledávání i podle témat. Nejen filmová klasika, ale i filmové novinky a dokumenty u vás doma. Zaběhněte si jen pro popcorn a můžete se dívat. Naše tipy: Vlastníci režiséra Jiřího Havelky, animák Dcera nominovaný na Oscara od Darii Kashcheevy a dokument Jiří Suchý - Lehce s životem se prát režisérky Olgy Sommerové.

17.3.2020    |    31.12.2020

E-knihovna má pořád otevřeno

Městská knihovna v Praze nabízí zdarma knihy ke stažení. V nabídce více než 1800 knih najdete nejen českou i světovou klasiku, ale také oceněná díla současných autorů, beletrii i poezii. Pokud máte čas a chuť začíst se do knížek, ke kterým jste se v posledních letech nedostali, projděte si nabídku a knížky si jedním kliknutím zdarma stáhněte, do počítače, čtečky nebo tabletu. E-knihovnu může okamžitě využívat kdokoliv, registrace není potřeba. Čekají na vás romány Radky Denemarkové, Miloše Urbana, Petry Hůlové nebo básnické sbírky Petra Borkovce, Ivana Martina Jirouse či Petra Hrušky. Přejeme vám hezké chvíle s e-knížkami!

18.3.2020    |    22.3.2020

Básne/ě v karanténe

Poezie léčí a spojuje - proto máte možnost zúčastnit se v těchto dnech speciálního online básnický festivalu Básně / ě v karanténě. Od středy 18.3. do neděle 22.3. se můžete těšit na každodenní live přenosy autorských čtení mnoha skvělých jmen současné poezie v českém a slovenském jazyce. Zpříjemníme si karanténu a nedostatek kulturního vyžití, nahlédneme do domovů našich oblíbených básníků a poetiek a vyslechneme si jejich aktuální texty!

12.3.2020

Fenomény s Magdalénou Pokornou

V dalších Fenoménů na rádiu Devín si vyslechnete přednášku literární vědkyně a odbornice na literaturu 19. století Magdaleny Pokorné o Božene Němcové a její rodině, literárních přátelstvích, vlastní tvorbě, literárním životě, zájmech o světovou politiku, o Slovensko. V premiéře ve čtvrtek 19. 3. ve 20:00 a v repríze v sobotu 21. 3. o 8.05. Relace bude také jako podcast a také v archivu RTVS.

10.3.2020    |    24.3.2020

Oznam o zrušení podujatí

V souvislosti s opatřeními individuální a kolektivní ochrany a prevence vůči šíření virových onemocnění vydal Úřad veřejného zdravotnictví SR dne 9.3.2020 veřejnou vyhlášku o zákazu pořádání jakýchkoliv veřejných sportovních či kulturních akcí po dobu 14 dní. Akce pořádané Českým centrem Bratislava jsou do 24. 3. 2020 zrušeny. Náhradní termíny akcí naleznete na stránce České centrum Bratislava Děkujeme za pochopení.

16.3.2020

ZRUŠENO! Živé mesto FM: Lokální média a demokracie

Lokální média jsou podobně jako celostátní nástrojem veřejné kontroly pro obyvatele. Pomáhají odhalovat nepravosti, sledují kroky politiků, informují lidi o dění ve městě a mají tak velký vliv na demokracii. Například v Česku jsou však místní nezávislé noviny dnes spíše výjimkou. Jak jsou na tom městské noviny a místní média na Slovensku a proč je potřebujeme? O lokálních médiích budeme v pondělí 16. března v pořadu Živé město FM mluvit s mediální analytičkou Lenkou Waschkovou-Císařovou z Masarykovy univerzity a koordinátorem projektu hodnocení městských novin Michalem Píškem z Transparency international. Vysíláme živě od 20:00 v Rádiu FM.

3.3.2020

Jak pojmenovat potřebu bydlet

Jak slova, která v souvislosti s potřebou bydlet používáme, utvářejí skutečnost? Jaký vliv má to, kdo a jak mluví o nedostupnosti bydlení? Proč je důležitá možnost pojmenovat své potřeby? Jaké tlaky vytváří současný diskurs o bydlení a proč se kromě bezdomovectví tematizuje dostupnost bydlení jako taková? Pojmenovávání potřeby bydlet bude diskuse reflektovat z pohledu sociologických výzkumů i z konkrétní zkušenosti se životem bez domova.

3.3.2020    |    17.3.2020

Básně SK/CZ

I tento rok se finalisté a finalistky mezinárodní literární soutěže Básně SK / CZ představují během autorských čtení, které probíhají v prostorách knihkupectví Literárního informačního centra. Kromě jiných představí svou básnickou tvorbu finalisté z Česka Martin Švarc a Elena Pecenová.

25.3.2020    |    29.3.2020

ZRUŠENO! Hory a město

Festival horského filmu a dobrodružství Hory a město promítne během pěti dní to nejlepší, co v uplynulém roce vzniklo v outdoorovém filmu ve světě i na Slovensku. Inspirativní hosté pohovoří o svých příbězích, kterými dokazují, že limity jsou na to, aby se překonávaly. O extrémních sjezdech na lyžích velkých tatranských stěn probere Rosťa Tomanec a třikrát obeplout svět spolu s Richard Konkolski. Součástí festivalu bude i výstava fotografií Dunaj dobrodruha a diplomata Zdeňka Lyčky s podtitulem Na kajaku z Černého lesa do Černého moře.

7.3.2020

Tomáš G. Masaryk vzpomínkové setkání

Symbolická vzpomínka na prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka u příležitosti 170. výročí jeho narození. Na náměstí T. G. Masaryka zahraje na jeho počest Míchaný sbor Církevního konzervatoře a dechová hudba Bílovčanka.

29.3.2020    |    6.4.2020

ZRUŠENO! Festival Astorka 2020

Divadlo Astorka Korzo '90 oslaví 1. dubna 2020 třicáté výročí svého vzniku. Pravidelná prohlídka současných evropských divadel, které se vyjadřují k problémům dneška, začne proto netradičně již koncem března. Z Česka na festival přijede Divadlo Viola s představením Proč si nezatančíte? a Švandovo divadlo s novou hrou Hadry, kosti, kůže.

31.3.2020

Láska opravdivá

Koncem března zazní v kostele Nejsvětějšího Spasitele v Bratislavě ruské pravoslavné zpěvy z 19. a 20.století v podání moravského mužského pěveckého souboru Láska opravdivá.

3.3.2020

Írske Soirée

Dva týdny před svátkem svatého Patrika, patrona Irska, se bude v .klube pod lampou konat večer, jehož společným jmenovatelem bude právě Irsko. Kromě cestovatelské přednášky zahraje i česká folková kapela Ri Ra, která se specializuje na irskou a keltskou hudbu v původních i vlastních aranžmá. Na akci společně zvou ambasáda Irské republiky, Zastoupení Evropské komise a České centrum Bratislava.

18.2.2020

Komentovaná prohlídka k výstavě Dýmová hora

Český umělec Epos 257 na výstavě Dýmová hora přibližuje život lidí bez domova. Problematiku bezdomovectví popisuje formou muzeální instalace – ve vitrínách se však nenacházejí artefakty z dávné minulosti nebo jiných kultur, ale předměty každodenního života lidí bez domova. V úterý 18. února nás výstavou provede Tomáš Pospiszyl, který odhalí pozadí vzniku sbírky a příběhy jednotlivých předmětů.

6.2.2020    |    6.3.2020

Salón dřevostaveb 2020

Jubilejní 15. ročník prestižní mezinárodní nesoutěžní přehlídky moderních dřevostaveb, navrhnutých architekty a realizovaných v minulém roce v Česku, Slovensku a Rakousku. Celkem 35 vybraných děl představí prostřednictvím fotografií, výkresů a textů putovní panelová výstava a publikace Ročenka dřevostaveb 2019. Kurátory výběru děl na výstavu a do ročenky jsou architekti Pavel Horák a Ľubica Fábri.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Kalendář

Naši partneři