Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.4.2017 18:00

Oslava rychlosti - Racing'n'Roll Martina Straky

Český fotograf Martin Straka a nakladatelství SLOVART srdečně zvou na představení knihy fotografií z automobilových závodů Racing'n'Roll v knihkupectví Martinus na Obchodnej ulici.

Koncem roku 2016 vyšla velkolepá fotografická publikace Racing'n'Roll. Autor, známý český fotograf a komentátor motoristických akcí Martin Straka, nechává přes své snímky nahlédnout do zákulisí automobilového sportu. Jeho fotografie nejsou jen o samotných závodech, ale zachycují celkovou atmosféru, vyprávějí příběhy. Tyto příběhy poodhaluje autor částečně obrazem, částečně slovem - prostřednictvím krátkých glos. „V tvůrčí svobodě jsem si od minulých Vánoc do konce srpna hrál. Naordinoval jsem si tři „samotky“, během kterých jsem se věnoval pouze knize. Často to bylo sakra vzrušující ... Při výběru fotografií jsem se totiž hned ocitl na místě a v době jejich vzniku. Například záběr Klause Ludwiga, jak přichází do cíle Interserie v Mostě s hořícím Porsche 956 Turbo nebo Michael Schumacher líbající své Ferrari při prvním loučení s F1 v mé milované Monze. A je toho mnohem víc ...“, poodhaluje tvůrčí proces na knize autor.

Martin Straka (* 1967) je fotoreportér, televizní komentátor a novinář. Žije ve Vratimově u Ostravy. Automobilové závody komentuje na různých televizních stanicích od roku 2005 (24h Le Mans & WEC, IndyCar, Blancpain GT Series, Int. GT Series ...), jeho hlas zní na Masarykově okruhu v Brně a na Slovakiaringu od roku 2013. Jeho fotografie získaly různá ocenění, například Zlaté oko za nejlepší motoristickou fotografii v České republice roce 2007 nebo Zvláštní cenu Katovic v letech 2011 a 2015. Kromě motosportu je jeho další vášní umělecký svět. Se svým "železem a sklem", jak říká své foto výbavě, se často a rád pohybuje v hudebním, divadelním a filmovém prostředí. S oblibou říká, že jeho ateliérem je svět a světlo si vždy najde.

 

Foto (c) SLOVART

 

Místo konání:

Bratislava, Martinus, Obchodná 26

Datum:

6.4.2017 18:00

Organizátor: