Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.3.2017 18:00

Metropole jinak

Společná prezentace netradičních pozoruhodností Prahy a Bratislavy za účasti spoluautora knihy 111 míst v Praze, která musíte vidět, Matěje Černého a Ivora Švihrana a Pavlíny Morháčové z projektu M_P_BA.

Praha není jen orloj a Václavák, Bratislava není jen hrad a staré město. Opuštěné továrny, dělnické kolonie, dobře ukryté hospody či pozůstatky komunistického luxusu jsou neméně zajímavé, a dvojnásob to platí v případě vzájemného poznávání Čechů a Slováků.

M_P_BA je projekt netradiční mapy Bratislavy, který se vyvinul z diplomové práce Pavlíny Morháčové na VŠVU v Bratislavě. Stránky http://mpba.sk/ sbírají tipy obyvatel na místa s atmosférou, dobré provozovny, ale i na skanzeny minulých dob. Pavlínin spolupracovník Ivor Švihran je dramaturgem vycházek a cyklovýletů po skrytých bratislavských klenotech.

Marie Peřinová a Matěj Černý, autoři knihy 111 míst v Praze, která musíte vidět, se vydali cestou netradičního knižního průvodce. Nápovědy pro všechny, které nebaví prodírat se davy turistů na povinných památkových zastávkách a pro které je nejdůležitější zažít autentickou tvář města. Před „zlatou Prahou“ magie a alchymistů, která leckdy není prostá klišé, upřednostnili tipy na místa, která překvapí i leckterého rodilého Pražana.

Reportáž o knize v České televizi zde.

 

Místo konání:

Bratislava, Berlinka, Námestie Ľudovíta Štúra 4

Datum:

15.3.2017 18:00

Organizátor:

České centrum