Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.11.2012 0:00 - 16.11.2012 0:00

Memory Kontrol / normalizace a její neo

Nezapomeňte ani letos na Memory Kontrol. 5. ročník přináší divadlo, koncert, filmy, program pro školy, česko-slovenskou debatu studentů, literaturu, výstavu a dvoudenní mezigenerační sympozium středoevropských intelektuálů. Čeká nás reflexe kontinuity mechanismů, které spoluvytvářely společenský konsensus během normalizace a přetrvaly dodnes. V rámci této akce máte možnost navštívit i představení českého Divadla na tahu, které uvede Havlovu hru Audience. Více informací najdete na www.stanica.sk nebo na www.memorykontrol.org

pondělí 12. 11., 17:00, Nová synagoga
vernisáž výstavy
Děkujeme, že jste přijali naši účast
 Proč normalizace trvala tak dlouho a s jakým dědictvím se dnes musíme naučit žít? Výstava kombinuje díla klasiků v jejich tradičních žánrech (socha, objekt, instalace, fotka) s díly střední a mladší generace umělců, kteří jsou na ní zastoupeni povětšinou videem. 

Výstava potrvá do 16. 11., otevřena denně (včetně pondělí) od 14.00 do 18:00.

úterý 13. 11., 19:00
projekce
Dialog 20-40-60 (Jerzy Skolimowski, Peter Solan, Zdeněk Brynych)
Sonda do citových vztahů muže a ženy různého věku. Analýza lásky a manželství u těch, kteří do života vstupují, kteří jsou na jeho vrcholu, i ty, kteří už se svým životem účtují. Film sestávající ze tří povídek od tří různých režisérů.

Dialog 20-40-60 - Jerzy Skolimowski, Peter Solan, Zdeněk Brynych / ČSSR / 1968/78 min

středa 14. 11., 18.00 h
diskuse
Rozdělení Československa bylo správné rozhodnutí
Česko-slovenský debatní souboj pro a proti dané tezi mezi českým a slovenským týmem studentů. Postoje a argumenty generace, která už společný stát nezažila. Organizujeme společně s českou Asociací debatních klubů a Slovenskou debatní asociací.

středa 14. 11., 20.00 h
koncert
Kubo Ursiny & Provisorium
Provisorium - skupina Deža Ursínyho. Syn legendárního slovenského hudebníka se rozhodl obnovit otcův odkaz. Výsledek zní velmi autenticky. Přispívá k tomu Kubův zpěv, jenž nezapře geny, i výkony skupiny. Po téměř dvaceti letech budeme moci slyšet např. hudbu z alb Stejný tanec a Příběh.

čtvrtek - pátek, 15. - 16. 11., (pro veřejnost přístupné od 16.00 do 17.30)
mezinárodní sympozium
S jakým dědictvím normalizace se musíme naučit žít?
Diskuse o hrubé čáře, o pálení archivů a zapomenuté generaci. O schopnosti číst mezi řádky, o morálce, a také o tom, proč je korupce přátelská k rodině. O původu nároků, které nelze osvojit, jen se jim přizpůsobit. A také o tom, kdo jsou noví nepřátelé a proč. Mezinárodní sympozium mladé a střední generace středoevropských akademiků a intelektuálů je zaměřeno na reflexi kontinuity mechanismů produkce společenského konsenzu před a po roce 1989.

čtvrtek 15. 11., 18.00 h, Artforum v Žilině
literatura
Peter Getting: Studny kalné
Spisovatel o slovenských spisovatelích a o umělecké kolaboraci s různými režimy. Přednáška spojená s projekcí a živým přednesem. (Alžběta Vrzgulová).

pátek 16. 11., 19:00
divadelní představení
Divadlo na tahu (Cz): Václav Havel - Audience
Legendární jednoaktovka Václava Havla. Tragikomedie, která vznikla na základě jeho zkušenosti z krátkodobého zaměstnání ve sklepech trutnovského pivovaru. Zakladatel a režisér divadla Andrej Krob, je uznávaným inscenátorem Havlových divadelních textů. Hrají: Karel Beseda, Radek Bár; Režie: Andrej Krob

www.memorykontrol.org

Místo konání:
Stanica Žilina-Zárečie
Datum:

Od: 12.11.2012 0:00
Do: 16.11.2012 0:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce