Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.1.2019 10:00 - 30.1.2019

Literární kronika první republiky

Panelová výstava k nové obrazově výkladové publikací Literární kronika první republiky zahrnuje více než tisíc fotografií, reklamních materiálů, karikatur, ukázek rukopisů a dalších vizuálních dokumentů. V 21 oddílech soustředěných vždy k jednomu roku z období 1918-1938 Československou republiku jako mnohonárodnostní stát, kde literatura vznikala a byla čtena nejen v češtině, ale i češtině, němčině, ruštině, ukrajinštině, maďarštině či polštině, kde se na literárním dění podíleli nejen spisovatelé, ale i překladatelé, vydavatelé a čtenáři, kde společensky nerezonovali jen umělecké výboje či politické provokace avantgardistů, ale i mezinárodní bestsellery a produkty lokální populární kultury. V rámci vernisáže proběhne přednáška Vladimíra Barborík o literatuře meziválečného období a o práci literárního vědce- historika v současnosti.

Obrazovo-výkladová publikácia určená širšej verejnosti, ktorá v celkovo 21 kapitolách sústredených vždy k jednémuroku z intervalu rokov1918-1938 priblíži formou kalendária, tematického výkladu o vybraných javoch (napr. Knižný trh,pražská nemecká literatúra, literárne ceny, cenzúra, spisovateľská združenia, import a export literatúry atď.) ainterpretáciou vybraných diel kľúčové udalosti prvorepublikovej literárnej kultúry.  

Publikácia vzniká v spolupráci Ústavu pre českú literatúru AV ČR, v. V. I.,Pamätníka národného písomníctva a Strediska spoločných činností AV ČR, v. V. I., a za podpory Ministerstva kultúry SR.

 

Viac info http://www.kniznicapetrzalka.sk/

foto (C) Artforum

Místo konání:

Bratislava, Miestna knižnica Petržalka, Prokofievova 5

Datum:

Od: 10.1.2019 10:00
Do: 30.1.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce