Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.2.2020 18:00

Komentovaná prohlídka k výstavě Dýmová hora

Český umělec Epos 257 na výstavě Dýmová hora přibližuje život lidí bez domova. Problematiku bezdomovectví popisuje formou muzeální instalace – ve vitrínách se však nenacházejí artefakty z dávné minulosti nebo jiných kultur, ale předměty každodenního života lidí bez domova. V úterý 18. února nás výstavou provede Tomáš Pospiszyl, který odhalí pozadí vzniku sbírky a příběhy jednotlivých předmětů.

 

 

Hlavní město SR Bratislava a Muzeum města Bratislavy přinášejí výstavu Dymová hora, současného českého umělce EPOS 257. Bratislavskému publiku je přístupná od 6. února do 26. dubna 2020 ve výstavní síni Staré radnice.

 

Výstava přibližuje život lidí bez domova, kterou doplňuje instalace Bydlení je (nám) drahé. Přináší širší pohled na téma nedostupnosti bydlení.

 

Dymová hora EPOS 257 

Jak dnes v Praze žijí lidé bez domova? Kde bydlí, čím se zabývají, o čem sní? Někdy stačí odbočit z ulice, zalézt do křoví a ocitnete se uprostřed skryté periferie. Výstava představuje jedno takové místo v Praze na Třebešíne, které jeho obyvatelé a obyvatelky nazývali Kouřová hora. Příběh Dymovej hory zaznamenal umělec Epos 257. Nejdříve ho fascinovaly místa na geografickém i mentálním okraji, pak se začal zajímat o to, kdo na nich bydlí. Výstupy svého výzkumu předkládá jazykem muzejní prezentace. Výstava kombinuje faktografické údaje, objekty, textové a obrazové dokumenty, které během svého několikaletého výzkumu Epos 257 shromáždil a přibližují fungování bezdomoveckého komunit. Zachycuje však i subjektivní rovinu legend a mýtů, které se k Dymovej hory, jejím obyvatelům a obyvatelky vážou. Epos 257 pracuje s urbanistickým prostředím a ikonografií města, ve své práci dlouhodobě zkoumá veřejný prostor a jeho využití. Díly jako například Seno (2009), kdy po Praze rozmístil 30 balíků sena, reaguje na diskutovanou hranici toho, co je a co není veřejné. V projektu retroreflexní (2017) z 265 dopravních značek vytvořil na fasádě domu symbolickou mapu města. Epos 257 vytváří dialog s městem jako médiem a své práce skládá do komplexně promyšlených kontextů, jimiž naráží na sociální a společenské témata. Kdysi se věnoval graffiti; je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

 

 

Víc informácí: www.bratislava.sk

foto (C) Muzeum hlavního města Prahy, autor Jan Vrabec

 

 

Místo konání:

Bratislava, Múzeum mesta Bratislavy, Stará radnica

Datum:

18.2.2020 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce