Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.6.2016 18:00

Kinoautomat v Košicích

Film z roku 1967 byl první interaktivní film na světě, ve kterém diváci mohli zasahovat do příběhu děje. Tento princip zopakují také během projekce v Košicích. Moderátorem večera bude Eduard Hrubeš, český konferenciér, moderátor, hudebník, scenárista a režisér.

U dveří hlavního hrdiny pana Nováka (Miroslav Horníček) zvoní jeho sousedka. Je téměř nahá. Oblečená pouze do osušky si omylem zabouchla dveře svého bytu a teď pana Nováka prosí, aby ji pustil k sobě domů. Co teď? Mladá žena v nejisté situaci prosí o pomoc. A je zároveň velmi půvabná. Na druhé straně se každou chvíli může vrátit žena pana Nováka, která má k tomu všemu dnes narozeniny. STOP! zvolá moderátor vcházející na scénu a děj filmu se zastaví. Nyní je řešení této prekérní situace na divácích ... Vpustit nebo nevpustit? Zelené tlačítko na ovladači znamená vpustit, červené odmítnout...

 

Kinoautomat byl poprvé veřejnosti představen na Světové výstavě EXPO '67 v kanadském Montrealu a okamžitě vzbudil nadšení, jak laické, tak i odborné veřejnosti. Pražská premiéra Kinoautomatu sa konala o čtyři roky později v kině Světozor a zažila velký úspěch. V roku 1972 byl Kinoautomat jako "ideologicky nepřípustný" rozhodnutím zhora zakázaný a zařadil se tak na několik desítek let do pomyslného trezoru mezi jiné, vynikající filmy takzvané nové vlny.

 

Princip Činčerova Kinoautomatu je založený na skutečnosti, že přítomné publikum samo rozhoduje, kam sa filmový príběh na plátně bude ubírat. Film se totiž vždy po několika sekvencích zastaví a diváci v dané chvíli pomocí tlačítka na speciálním ovladači ve většinovém hlasování určí, k jakému zvratu v ději dojde. Tuto unikátní možnost rozhodování nabízí systém a príběh Kinoautomatu celkem osmkrát během jediného představení.

Vstupenky zde.

Místo konání:
Košice, kino Úsmev, Kasárenské námestie 1
Datum:

9.6.2016 18:00

Organizátor: