Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.9.2017 - 26.11.2017

Kolaboratórium: spolupráce Miry Podmanické a Markéty Novákové v Ružomberku

Cyklus Kolaboratórium Galerie Ľudovíta Fullu v Ružomberku prezentuje umělce přes jejich společné projekty a spolupráce. Na výstavě Objektváza se představí umělecký kolektiv Mira Podmanická, Markéta Nováková, Peter Ančic a Marcel Benčík. Kurátorka Zuzana Gažíková.

Leitmotivem výstavy jsou objekty - vázy. Vznikají v limitovaných číslovaných kolekcích průběžně od roku 2013 na základe spolupráce designérky keramičky MARKÉTY NOVÁKOVÉ a sochařky MIRY PODMANICKÉ. Společný výsledek prezentuje rozdílný přístup k tvorbě: designérskou práci s porcelánem v kombinaci s plastickým sochařským dekorem. První kolekci tvořilo 6 váz, do dnešního dne vzniklo už téměř 100 váz v kolekcích  Bio Vázy 0-5, Bio vázy - 6 a Šeříková,  Vázy IN, Vázy Louka. Kolekce byly jednotlivě průběžně vystavované, v Galérii Ľudovíta Fully však budou vystavené vůbec poprvé spolu, takže bude možné sledovat postupný vývoj spolupráce, posuny v postupech a dekorech apod. 

Předmětné vázy jsou v podstatě sochařským objektem, který má užitkovou funkci. Na jejich prezentaci se podílí i fotograf PETER ANČIC, který se autorsky orientuje na subjektivní dokument, ve kterém dominuje portrét. V případě objektů - váz se nejedná o klasickou produktovou fotografii, pro fotografa se vázy staly objektem netradiční „portrétní“ tvorby. 

Čtvrtým autorem ve spolupráci je grafický designér MARCEL BENČÍK, který řeší způsob vhodné prezentace. V projektu se snaží o ideální formu vystavení děl, subtilních výtvarných objektů a fotografií tak, aby co nejvíc vynikly jejich individualizované charakteristiky. Samotná instalace výstavy se stává výtvarným dílem.  

 

Místo konání:
Ružomberok, Galéria Ľudovíta Fullu, Dušana Makovického 1
Datum:

Od: 22.9.2017
Do: 26.11.2017

Organizátor: