Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.11.2020 - 5.12.2020

Karel Slach – Komedie fotografie mezi zrnem a pixelem

Výstava připomínající 85. narozeniny českého kameramana Karla šlachy dokumentuje jeho druhou velkou vášeň - fotografování. Společně s výstavou fotek v profesionálním kurátorský výběru Pavlíny Voglovej se představí i kameramanské část tvorby Karla šlachy ve videoslučke prezentované v okně Českého domu na Prepoštské 6 v rámci Uličky fotografie na Měsíci fotografie 2020.

 


 

 

„Výstava Komédia fotografie medzi zrnom a pixelom je oslavou fotograficko-filmověho-komediálneho náboja, energie, vitality a kreatívnych výbojov výnimočnej kameramanskej osobnosti Karla Slacha k jeho tohtoročným osemdesiatym narodeninám,“ uvádí kurátorka Pavlína Vogelová, která velmi zkušeně sestavila dynamickou fotografickou kolekci autora, celý život hledícího na svět přes objektiv.

 

Karel Slach po maturitě (1958) pokračoval 2 roky na učňovských škol družstva Fotografie (ateliér Šechtl) v Táboře. Potom studoval kameru na FAMU (1961 - 1965). S D. Hanákem zde natočil cvičení Zimoviště cirkusů (1963) .Po absolvatóriu a vojenské službě pracoval s režiséry D. Hanákem a D. Trančík ve Studiu KF v Bratislavě. Sám natočil Interview v Metelica (1968) kde spolupracoval s Milanem Lasicou, Juliem Satinským a Zoro Kolínskou.V 70. letech točil pro Divadlo na provázku v Brně. Během kariéry se setkal s množstvím režisérů, vedle již uvedených s P. koudel, F. Lukášem, D. Šišovičom, V. Polesným, D. Vihanová, J. Hádková a jinými. Režiséři ho pozívají pro schopnost kamerou pohotově zachytit děj, jemu vlastním způsobem, kterým dodává emocionální náboj a hĺbku.Slach jako dlouholetý návštěvník letních filmových škol a aktivní klubový divák natočil sběrný dokument Klubáci a školáci (2007), ve kterém vzpomínkami pamětníků evokoval historii filmového klubového hnutí od konce 50. let po dnešek.

 

 

Výstavu uvidíte v Pisztoryho paláci v elektronické podobě od 18. 11. 2020. Video smyčka připomínající Slacha jako kameramana poběží ve window gallery Českého domu na Prepoštské ulici číslo 6.

Výstavu podpořilo i Velvyslanectví ČR na Slovensku.

 

Víc informáci: www.mesiacfotografie.sk

foto (C) Karel Slach Šibenica 1969 (réžia directed by Dušan Trančík)

 

 

Místo konání:

Bratislava, Pistoriho palác Staromestské centrum kultúry a vzdelávania, Štefánikova 25

Datum:

Od: 18.11.2020
Do: 5.12.2020

Organizátor:

České centrum