Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.6.2016 21:00

Kafka Band: Zámek

Součástí letošního ročníku bratislavského knižního festivalu BRaK bude noční koncert Kafka Bandu v klubu A4. Kapela zhudebnila Kafkův Zámek a dokresluje nálady knihy mnohažánrovým hudebním doprovodem s velkoformátovou projekcí kreseb z vydaného komiksu. Jádro Kafka Bandu tvoří spisovatel a performer Jaroslav Rudiš s výtvarníkem a muzikantem Jaromírem 99. Oba stihnou během festivalu představit i svou další tvorbu (Jaroslav Rudiš - Národní třída, Jaromír 99 - komiks Zátopek). Koncert jsme připravili ve spolupráci s Goethe institutem v Bratislavě.

Článok v SME

Predaj vstupeniek na koncert (5 eur) tu.

Album Das Schloss/Zámek vzniklo jako soundtrack ke komiksové adaptaci Kafkova románu Zámek od Jaromíra 99 a amerického scénáristy Davida Z. Mairowitze. V seskupení Kafka Band se potom sešli Jaroslav Rudiš, Jaromír 99, Dušan Neuwerth, a.m. almela, Jiří Hradil, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth.

Genezi Kafka Bandu popisuje Jaromír 99:
Na Zámku jsem pracoval šest měsíců, říká Jaromír 99

Ojedinělý literárně-hudební projekt Kafka Band vydal album Das Schloss/Zámek letos v únoru. Předcházela mu nabídka pro výtvarníka Jaromíra Švejdíka alias Jaromíra 99 z jednoho londýnského nakladatelství, aby se podílel na adaptaci Zámku. „Začal jsem kreslit a na Zámku jsem pracoval šest měsíců. No a když něco takhle dělám, většinou u toho mám kytaru. Tak jsem si začal některé pasáže i přehrávat. Takhle vznikla první představa hudby. Pak komiks vyšel a z Německa přišla nabídka na výstavu K: KafKa v KomiKsu. Přišel i dotaz na nějakou hudbu, která by doprovodila vernisáž. S Dušanem Neuwerthem jsme toho na vernisážích odehráli už dost, tak jsem si řekl: proč ne?“ popsal vznik projektu Kafka Band Jaromír 99.

Jaromír 99 a Neuwerth dále přizvali ke spolupráci spisovatele Jaroslava Rudiše skvěle ovládajícího němčinu. Z německé strany ještě přišlo přání, aby natočili klip, jakousi úvodní píseň k výstavě. „Pozvali jsme kamarády z našich kapel a sedli jsme si do studia. Takhle vznikl základ Kafka Bandu. No a když jsme tuhle partu vytvořili, začali jsme zkoušet – a za pár dní jsme vytvořili základ repertoáru.Viděli jsme potenciál i smysl věci a pokračovali jsme dál. Takhle vznikl Kafka Band. Od té doby jede jako neřízená střela,“ sdělil Jaromír 99.

Kafka Band vystupuje zejména v zahraničí, velmi dobře je přijímán hlavně v Německu. „Spojení vypravěče v němčině a české vesnické kapely je srozumitelné a lidé je berou. Zvýrazňuje symboliku Kafkova románu a podtrhuje některé věci víc, než kdybychom vystupovali jenom v jednom jazyce. Kromě toho jsou Němci stejní jako my, možná jen s trochu důslednějším uvažováním. Žijeme ale stejné příběhy. V Německu se cítíme jako doma, a to dokonce i v hospodách.“ podotkl Jaromír 99.

(Zdroj: ČTK, Lidové noviny)

Článok v SME o Kafka Band nájdete tu

Program festivalu BRaK

Událost na FB

FB kapely Kafka Band

Místo konání:

Bratislava, A4, Karpatská 2, 21.00

Datum:

4.6.2016 21:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce