Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.10.2017 19:00 - 14.12.2017

Jiří Kovanda - Dům v pohybu

ZAHORIAN & VAN ESPEN galerie otvírá ve středu 4. října 2017 o 19.00 hod. výstavu českého konceptualisty Jiřího Kovandy v progresivním kurátorském výběru Jiřího Davida. Jiřího Kovandy Dům v pohybu. Výstava potrvá do 14. prosince 2017.

Jiří Kovanda (1953) vstoupil na uměleckou scénu v 70. letech minulého století. Jeho intervence do veřejného prostoru a instalace jsou mezinárodně respektované. Jeho dílo je zastoupené v nejprestižnějších světových sbírkách (Tate Modern Londýn, Centre Pompidou Paříž, Mumok Vídeň, Galego de Arte Contemporánea, Španělsko). Vystavoval na Dokumentu 12 v Kassele v Německu (2007). Výběr z dalších výstav: gb agency, Francie – Jiří Kovanda Versus Rest Of The World (2016); Secession, Rakousko – White Blanket (2010); Lutennial, Mexiko (2017).

Jiří Kovanda je podle indexu žebříčku J&T banky spolu s Jiřím Davidem, který tuto výstavu zastřešil kurátorsky, jedním z top současných českých umělců.

"Tato spolupráce je již vlastně jistou kontinuitou, speciálně pro ZAHORIAN & VAN ESPEN, neboť Jiří Kovanda na počátku tohoto roku kurátorsky připravil výstavu pro její pražský prostor i s mým jménem. Poprvé jsem se s Jiřím Kovandou potkal, když jsem ho jako spolupořadatel přizval na jednu z neoficiálních výstav Konfrontace v 80 letech. Tato dávná zkušenost mne dnes zpětně částečně inspirovala pro můj kurátorský záměr. Jiří Kovanda je totiž již dlouhodobě znám jako náš přední konceptuální umělec, jenž se prosadil i na světové vizuální scéně, kde je však především vnímán jako autor prací ze 70. let – jistě nejenom. Přesto jeho raná obrazová období nejsou nikdy a nikde příliš akcentovaná a tím (v důsledku toho) jsou i méně známá a to zejména na Slovensku. V připravované výstavě se tak pokouším tuto jeho paměťovou stopu oživit a dát do celkového kontextu Kovandova profesního života. Objeví se tu překvapivé a víceméně i odborné veřejnosti neznámé obrazové celky. Vzniká tím jakýsi prequel, jak ozřejmit i další východiska, paměťové stopy, které byly doposud neprávem zasunuty snad i samotným autorem. Odkrývám tak vrstvy práce Jiřího Kovandy, které kontextuálně patří do podstatného fondu umění nejen Čech. Zároveň se tím snažím nabourat již trochu schematizovanou Kovandovu veřejnou prezentaci, jež se již mechanicky provozem dnešního umění od autora vyžaduje. " Jiří David

 

Místo konání:

Zahorian Van Espen Gallery, Mierová 7, Bratislava

Datum:

Od: 4.10.2017 19:00
Do: 14.12.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce