Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.10.2019 - 13.10.2019

Jeden svět

Už dvě desetiletí přináší festival Jeden svět divákům to nejlepší ze světa dokumentárních filmů. Tento rok se promítnou filmy v změněni témat Ztraceni v současnosti. V soutěžní sekci Slovensko a Česko za lidská práva bude porota rozhodovat mezi pěti slovenskými a pěti českými filmy, kde nebude chybět ani novinka Heleny Třeštíkové Forman vs. Forman nebo křehký dlouhometrážní debut Pavla Pekarčík Hluché dny.

 

 

Téma jubilejného 20. ročníka znie „Stratení v súčasnosti“. Ako podtémy organizátori zvolili štyri dôležité okruhy, ktoré sa nás – či už si to pripúšťame, alebo nie – bezprostredne týkajú: klimatické zmeny, medziľudské vzťahy, technologický pokrok a spoločenská situácia, politické režimy. 

V súťažnej sekcii Slovensko a Česko za ľudské práva sa bude porota v zložení Alexandry Kandy Longuet (belgická režisérka, minuloročná víťazka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov v Jihlave), Jan Gebert (český novinár a režisér, minuloročný víťaz Jedného sveta) a Marek Kuboš (slovenský režisér, autor filmu Posledný autoportrét) rozhodovať medzi piatimi slovenskými a piatimi českými filmami, kde nebude chýbať ani novinka legendárnej Heleny Třeštíkovej Forman vs. Forman, či krehký dlhometrážny debut Pavla Pekarčíka zložený z príbehov tých, ktorí nepočujú, no zato počúvajú sny Hluché dni.

 

Forman vs. Forman

Snímek je uceleným životním portrétem jednoho z předních českých režisérů Miloše Formana. Zkušenost s totalitním režimem dala režisérovi do vínku téma konfliktu jedince s institucí, který úspěšně rozvíjel i ve svých amerických dramatech. Zároveň sám neúnavně hledal místo, kde by pocítil svobodu. Dokument od režisérské dvojice Helena Třeštíková – Jakub Hejna popisuje Formanovu životní cestu, na níž se prolíná přízeň s ranami osudu, osobní pátrání i tápání. Snímek je koláží často neviděných soukromých i oficiálních archivů i autobiografického vzpomínání, které namluvil režisérův syn Petr Forman. 

 

Více info: https://jedensvet.sk/

FB: https://www.facebook.com/

foto (C) Jeden svet

Místo konání:

Bratislava

Datum:

Od: 9.10.2019
Do: 13.10.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce