Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.10.2019 - 12.10.2019

Festival Novotvar

Čtvrtý ročník literárního festivalu Novotvar přinese to nejzajímavější z aktuálních trendů v současné domácí i zahraniční literatuře. Představí se autoři, kterým v uplynulém roce vyšla nová knižní publikace, autoři, kteří bývají zařazováni k progresivnímu proudu současné tvorby, jakož i nejmladší nastupující generace autorů-debutantů. České jména na Novotvare - Petra Hůlová, Tereza Semotamová a Marie Iljašenko.

Petra Hůlová (*1979)

Spisovatelka studovala kulturologii na FF UK, později přidala i mongolistiku. V roce 2000 pobývala v Mongolsku, kde se setrvala více než rok a odehrává se zde děj jejího prvního románu Paměť mojí babičce, jenž autorku proslavil. Spisovatelčin debut dokonce získal cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku a zvítězil v anketě Lidových novin Kniha roku.  Od roku 2007 pravidelně přispívá do časopisu Respekt. 

Autorčina próza Umělohmotný třípokoj získala Cenu Jiřího Ortena a Cenu Josefa Škvoreckého kniha Stanice Tajga.

 

Tereza Semotamová (*1983)

Autorka absolvovala scenáristiku a dramaturgii na JAMU a germanistiku na FF MUNI v Brně; překládá z němčiny, věnuje se publicistice a je autorkou řady literárních pořadů a rozhlasových her.

Společně s Jakubem Vítkem vydala roku 2015 v nakladatelství Větrné mlýny knihu Počong aneb O pinoživosti lidské existenceHrdina tohoto románu denně prochází podivnou metamorfózou, neboť v závislosti na denní době mění pohlaví. Dopoledne se stává ženou a prodává v květinářství, odpoledne se činí jako muž v opravně deštníků. Před očima čtenáře se odvíjí život jedince žijícího jedním dechem dva různé životy, dva naprosto odlišné pohledy na svět.


Marie Iljašenko (*1983)

Marie Iljašenko se narodila v Kyjevě. Otec má ukrajinské kořeny a matka polské a české. V roce 1991 se její rodina přestěhovala do Police nad Metují. Vystudovala komparatistiku a rusistiku na FF UK. V roce 2015 vydala knihu básní Osip míří na jih, která byla nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku. Autorka ve své debutové sbírce zrakem pozorovatelky i s opatrným osobním odstupem hledá své místo ve světě a nachází genetickou i uměleckou spřízněnost napříč stoletími i dálavami času.

Autorka píše také prózu a eseje, působí jako překladatelka, editorka a redaktorka Revue Labyrint. Žije v Praze a v současnosti pracuje jako redaktorka nakladatelství Slovart.

 

FB: www.facebook.com

Zdroj: www.vlna.sk

Foto (C) Novotvar

 

Místo konání:
Modra, Bratislava
Datum:

Od: 9.10.2019
Do: 12.10.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce