Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.6.2017 - 2.7.2017

Fest Anča 2017: Happy End, Superbia a Večerníčky

Mezinárodní festival animace Fest Anča se bude už podesáté konat v Žilině: v kulturním centru Stanica Žilina-Záriečie, v podmanivých prostorách Bábkového divadla, Nové synagogy, v Městském divadle a na Hlinkově náměstí. Kromě filmů od českých umělců uvedených v soutěžním programu se česká stopa objeví i v podobě série Večerníčků, která bude mapovat jejich vývoj od šedesátých let do současnosti.

Mezinárodní festival animace Fest Anča se v průběhu jedné dekády své existence stal akcí, kam do soutěže zasílají své filmy ti nejlepší tvůrci. V posledních letech jsme tak na Fest Anči ​​měli možnost vidět i díla, která byla následně nominována na nejpopulárnější filmové ocenění - Oscara. I počet přihlášených děl do soutěže neustále roste. Letos jich bylo 1589, což je téměř o 350 více než loni.

Mezi autory jsou jména jako Dahey Jeong s filmem The Empty, za který získal Grand Prix na prestižním festivalu Hiroshima International Animation Festival nebo mladá talentovaná maďarská režisérka Luca Tóth, jejíž animovaný film Superb, vyrobený v maďarsko-česko-slovenské koprodukci, se dostal do prestižní mezinárodní soutěže Semaine de la Critique (Mezinárodní týden kritiky) v Cannes. Dalším pozoruhodným filmem v soutěži je černá komedie Happy End od českého režiséra, scenáristy a kameramana Jana Sasky. V roce 2016 se dostala do užšího výběru deseti krátkometrážních animovaných filmů, které se ucházely o Oscara.

http://festanca.sk/2017/

Místo konání:
Žilina
Datum:

Od: 29.6.2017
Do: 2.7.2017

Organizátor: