Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.3.2020

Fenomény s Magdalénou Pokornou

V dalších Fenoménech na rádiu Devín si vyslechnete přednášku literární vědkyně a odbornice na literaturu 19. století Magdaleny Pokorné o Božene Němcové a její rodině, literárních přátelstvích, vlastní tvorbě, literárním životě, zájmech o světovou politiku, o Slovensko. V premiéře ve čtvrtek 19. 3. ve 20:00 a v repríze v sobotu 21. 3. v 8.05. Relace bude také jako podcast a také v archivu RTVS.

Magdaléna Pokorná vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Po ukončení studia pracovala v Archivu akademie věd, později na pozic výkonné ředitelky Českého časopisu historického ústavu AV ČR. Od roku 2002 působí v Ústavu českých dějin FF UK v Praze. Ve svých odborných pracích sleduje mimo jiné například historické vědomí a jeho formování v české publicistice a literatuře 19. století, postavení spisovatele ve společnosti či dějiny a vývoj vědeckých institucí v 19. a 20. století.

 

Nejslavnější ženská autorka 19. století, velká osobnost, spisovatelka, která předběhla svou dobu, to je Božena Němcová. Narodila se 4. února 1820 ve Vídni jako Barbora Novotná Panklová. I když její mateřštinou byla němčina, k literárnímu vyjadřování zvolila češtinu. Velkou část svého života prožila v chudobě. Do psaní svého nejznámějšího díla Babička se pustila v polovině 19.století. Při psaní se utíkala k milé babičce a v duchu toužila být opět mladým dívkou. Božena Němcová pobyla i na Slovensku. V knize,,Slovenské pohádky a pověsti" zachytila nejznámější slovenské pohádky jako Valibuk, Mahuliena krásná panna a jiné. Její díla nabyla uznání a úspěch až po její smrti. Nejčtenější prozaické dílo Babička bylo později přeloženo do 21 jazyků a dočkalo se přes 300 vydání v češtině.

www.rtvs.sk

Podcast: www.listennotes.com

foto (C) RTVS

 

 

Místo konání:

Bratislava

Datum:

12.3.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce