Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.5.2018 - 27.5.2018

Feliber poetry

Druhý ročník mezinárodního festivalu poezie Feliber poetry se bude konat od 23. Do 27. května 2018. Kromě poezie nabídne festival i nejrůznější doprovodné akce jako například tvořivé workshopy, diskuze, hudební vystoupení nebo soutěže. Českými hosty festivalu poezie budou Petr Borkovec, Petr Maděra, Jáchym Topol.

Festival je spjat s městy Modra a Pezinok. Návštěvníci se seznámí s kulturním zázemím obou měst, jejich historií i geniem loci. Autorkou konceptu festivalu je známá spisovatelka Veronika Šikulová, držitelka několika literárních ocenění. Kromě slovenských básníků se zúčastní akce také umělci ze zemí V4.

Program festivalu Feliber poetry začne v Pezinku v pátek 25.5. v prostorech Schaubmarova mlýna. V předvečer akce v budově historické radnice v Modre v 18 hod otevřou výstavu italské fotografky Lucie Gardin Portréty slovenských spisovatelů. V prostředí Schaubmarova mlýna se druhý den od 14 hod do pozdního večera budou konat workshopy, besedy, autorská čtení, výstava fotografií a projekce filmu Takovej barevnej vocas letící komety, věnovaná české undergroundové kapele se speciální poetikou Psí vojáci a jejímu frontmanovi Filipovi Topolovi. První festivalový den ukončí koncert brněnské skupiny Budoár staré dámy.

V Modre bude v sobotu 26.5. jedním z míst konání i někdejší dům spisovatele Vincenta Šikuly Hamrštíl. Projektoval ho známý architekt Dušan Jurkovič. Hosté festivalu se v něm dozvědí o uměleckém podhoubí města Modra. Program bude pokračovat v prostorech Muzea Ľudovíta Štúra, kde se připravuje výstava Jej mesto v jeho svete mapující tvořivé a umělecké zázemí básníků Lýdie Vadkerti Gavorníkové a Jozefa Mihalkoviče. Dále bude akce pokračovat v prostorech historické radnice multižánrovým večerem spojujícím současnou poezii s výtvarným uměním mladých umělců, ale i hudbou Dalibora Kociana, známého jako Stroon. Vyvrcholením večera bude koncert kapely Sto much na nádvoří historické radnice.

 

Doprovodné akce:

"Poéziomat" - Jukebox na poezii z dílny českých autorů (O. Kobza, J. Tomsová a V. Ježek). Každý zájemce si může jednoduchým stisknutím tlačítka poslechnout přímo na ulici vybranou báseň svého oblíbeného autora. S podporou Českého centra v Bratislavě.

"PoeArtry" - Mladí výtvarníci reagují na poezii pozvaných hostí přímo na místě. Při této syntéze vznikají výtvarná díla. Celý tvůrčí proces budou moci návštěvníci zažít přímo na místě. Přijměte pozvání do našeho ateliéru, ve kterém se spojí výtvarné umění a poezie

Více informací a program festivalu najdete na stránce  https://www.citylife.sk/festival/festival-poezie-feliber-poetry-pezinok-modra

 

Místo konání:
Modra, Pezinok
Datum:

Od: 23.5.2018
Do: 27.5.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce