Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.6.2020 - 15.7.2020

Druhý život Vendulky V.

Výstava vypráví příběh Vendulky V., židovské dívky, která přežila hrůzy Osvětimi a před komunistickým režimem utekla do USA. Vendulku pomohla odhalit fotografie Jana Lukase, kterou po dlouhých desetiletích objevil novinář Ondřej Kundra.

 

V okamžiku, kdy známý československý fotograf Jan Lukas stiskl spoušť svého aparátu, zůstávalo Vendulce Vogelové několik měsíců života. Fotografie vznikla v roce 1943 jen několik hodin před transportem rodiny. Později udělala z dvanáctiletého děvčete symbol holocaustu. Vendulka byla Židovka a Lukas se bál pořízené snímky vyvolat. Kdyby u něj nacisté fotografie našli, skončil by stejně jako Vendulka a její rodina v koncentráku. Po téměř osmdesáti letech se novináři Ondřeji Kundrovi podařilo Vendulku Voglovou nalézt v USA, kam po válce emigrovala, a přesvědčit ji, aby mu o svém pohnutém životě a přátelství s fotografemJanem Lukasem vyprávěla.

 


 

Jan Lukas (1915-2006), legenda české fotografické školy, přežil ve své zemi dvě totality. Malé i velké události moderních československých dějin zrcadlil ve svých stylizovaných reportážních snímcích i portrétech významných osobností. Svůj osobitý autorský pohled uplatnil i po emigraci do Spojených států amerických, kam odešel v šedesátých letech 20. století. Fotil tu každodenní život i významné osobnosti. Přátelství Karly a Šimona Vogelových s mladým fotografem Janem Lukasem začíná už několik let před válkou. V té době ještě Vendulčina rodina žila v Karlových Varech, odkud se přestěhovala do Prahy po násilných akcích sudetoněmeckých aktivistů.

Ondřej Kundra (1980) je novinář. Od roku 1999 spolupracuje s časopisem Respekt, kde vede domácí rubriku. V roce 2010 získal cenu Novinářská křepelka. Je autorem životopisu Medy Mládkové Můj úžasný život (2014), knihy o ruských špionech Putinovi agenti (2016), která byla Českým rozhlasem zpracována do podoby radioknihy a za kterou získal nominaci na cenu Magnesia Litera. Spolu s Tomášem Lindnerem napsal reportážní knihu Můj syn terorista (2017).

 

foto (C) Jan Lukas

 

 

 

 

Místo konání:
Piešťany, Mestská knižnica mesta Piešťany, Školská ulica, 19
Datum:

Od: 15.6.2020
Do: 15.7.2020

Organizátor:

České centrum