Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.9.2013 10:00 - 22.9.2013 19:00

Brilliant By Design na Bratislava Design Week

Návštěvníci letošního festivalu Bratislava Design Week 2013 mj. uvidí jedinečnou výstavu českého skla a porcelánu Brilliant By Design, která v lednu absolvovala premiéru na prestižním frankfurtském veletrhu Ambiente. Cílem výstavy je zdůraznit kvalitu i rozmanitost práce českých designérů, kteří se těmto komoditám věnují. Výstava, jejíž vznik iniciovaly Česká centra, přitom moderní designérské kousky zasazuje do kontextu jejich historických předchůdců a tak poukazuje na různé aspekty vývoje české tradice výroby skla a porcelánu.

České sklo a porcelán patří k nejúspěšnějším vývozním artiklům České republiky, což mimo jiné potvrzuje i jejich časté zastoupení mezi českými vystavovateli na významném veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem. K současné vysoké estetické i řemeslné úrovni současné české skleněné a porcelánové produkce nepochybně přispívá i délka zdejší výrobní tradice.

Již od poloviny 19. století se čeští výrobci skla na mezinárodních výstavách prezentovali výrobky, jejichž design byl svěřen do rukou akademicky vzdělaných umělců. Dnes jsou umělci a designéři nedílnou součástí celého výrobního procesu. České sklo i porcelán za svůj úspěch na mezinárodním poli vděčí i odvaze, s níž neustále posouvají hranice toho, co je technicky možné.

Výstava prezentuje designové sklo a porcelán vyráběný současnými českými výrobci. Na příkladech úspěšných, nadčasových vzorů z posledních zhruba sto let demonstruje kontinuitu těchto výrob u nás. Historické artefakty jsou zobrazeny na fotografiích; návštěvníci tak získají možnost prohlédnout si každý ze současných exponátů zasazen do kontextu vývoje českého skla a porcelánu, a to včetně konkrétních výrobně-technologických postupů.

"Česká centra výstavu iniciovaly jako projekt, přes který chceme prezentovat špičku současné české výroby skla a porcelánu. Tradice a především kontinuita vysoce kvalitního designu i provedení nám pomáhají prosazovat české sklo a porcelán iv extrémně konkurenčním prostředí mnoha světových trhů " uvedla Vilma Anýžová, generální ředitelka Českých center.

  Kurátorem výstavy je Petr Nový, ředitel pro odbornou činnost - hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, které je hlavním partnerem výstavy; architektem výstavy je známé studio Olgoj Chorchoj. Vystavené exponáty jsou díly následujících návrhářů: František Vízner, Jiří Pelcl, Olgoj Chorchoj (na obr. Kolekce Mr.. Egg), Martin Žampach, Matěj Chabert, Vanda Mocová, Martin Fait, René Roubíček, Arik Levy, Rony Plesl, Zdeněk Lhotský, Jiří Laštovička, Viktor Chalepa a Daniel Piršč.

Místo konání:

Pisztoryho palác, Bratislava

Datum:

Od: 17.9.2013 10:00
Do: 22.9.2013 19:00

Organizátor:

České centrum