Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.10.2020 - 30.11.2020

České hrdinky. Významné ženy české historie a současnosti.

Ilustrovaná mozaika příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt připravila Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni s Českými centry. Byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové. Výstava proběhne během Dnů české kultury v Košicích.

 


Série České hrdinky: významné ženy české historie a současnosti oslavuje významné ženy, které ovlivnily společenské, politické a kulturní dění nejen v českých zemích, ale i v zahraničí. Věnuje se postavám, jako je habsburská panovnice Marie Terezie, první dáma Československa, Charlotta Garrigue-Masaryková, představitelka ženského emancipačního hnutí a obětí komunistických politických procesů, Milada Horáková, ministryně zahraničních věcí USA, Madeleine Albright, ale také přestavitelkám kultury, jako byla spisovatelka Božena Němcová, světově proslulá operní pěvkyně Ema Destinnová, která účinkovala i v newyorské Metropolitní opeře, představitelka surrealismu a umělecké avantgardy, Toyen, až po sportovkyně, jako byla gymnastka Věra Čáslavská a tenistka Martina Navrátilová.


Projekt, který byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920, také spadá na výročí ratifikace 19. dodatku k ústavě Spojených států amerických, který byl oficiálně přijat všemi 50 státy federace 26. srpna 1920. Dodatek zaručil americkým občankám volební právo, ale boj za univerzální volební právo nebyl zdaleka u konce. 

Série přináší portréty 23 významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorů a ilustrátorek, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková, která taktéž projekt kurátorsky zaštítila, včetně výběru ženských osobností. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt navazuje na stejnojmennou knižní publikaci, která vyjde na podzim 2020.

Partneři: Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU, Radio Prague International, Česká centra


Program výstavy: 

                                                   Výstava potrvá do 30. 10. 2020

                                                   Výstava potrvá do 30. 11. 2020                     

 

Výstava je súčastov  Dní českej kultúry 2020.
Místo konání:
Košice,Stará Ľubovňa,
Datum:

Od: 6.10.2020
Do: 30.11.2020

Organizátor:

České centrum