Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.1.2016 19:00

Marek Toman představuje Šimona Abelese knihou i výstavou

Spisovatel Marek Toman představí svůj poslední román Velká novina o hrozném mordu Šimona Abelese (Argo 2014). V knize se obrací do minulosti, na sklonek 17. století, a zaostřuje na velmi napjaté vztahy mezi pražskou židovskou obcí a majoritním křesťanstvem.

Výstava instalovaná v knihkupectví Artforum se opírá o skutečný příběh z Prahy r. 1694, kdy byl židovský obchodník L. Abeles obviněn z údajné vraždy svého syna, protože chlapec chtěl prý přestoupit ke křesťanství. Proběhl velmi sledovaný a letáky "medializovaný" soudní proces, případ byl široce známý v tehdejší Evropě. Vznikly knihy, rytiny i divadelní hry, které tendenčním způsobem pracovaly s napětím mezi židy a křesťany…

Výstava přináší vizuální materiály, jež tuto událost doprovázely. Zároveň uvádí diváka do kontextu: není věnována jen Š. Abelesovi, ale i tehdejšímu pražskému Židovskému městu, baroknímu soudnictví a dobovému lékařství, knihtisku, jezuitským misionářům, kteří v příběhu sehráli svou roli, a upozorňuje na podobnost s politickými procesy 50. let, ale i na knižní reflexi toho případu v průběhu staletí.

Výtvarnou podobu výstavy navrhl grafik Luboš Drtina.

Výstava vznikla ve spolupráci s několika odbornými institucemi, především s Vědeckou knihovnou v Olomouci. Byla vyrobena díky grantu Mezinárodního visegrádského fondu.

Místo konání:

Žilina, Stanica Záriečie , 13. 1., 19.00 / Bratislava, Artfórum, Kozia 20, 19.00

Datum:

14.1.2016 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce