Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.8.2017 21:00

Červená na Magio pláži

Letní kino Bažant Kinematograf na bratislavské Magio pláži uvede ve slovenské předpremiéře nový česko-slovenský dokument Červená, ve kterém režisérka Olga Sommerová mapuje osud proslulé české pěvkyně a herečky Soni Červené. Projekce proběhne za účasti obou dam.

Umělecká dráha Soni Červené čítá stovku rolí v pěti tisících vystoupeních na jevištích pěti kontinentů. Celovečerní dokumentární film Olgy Sommerové o této operní pěvkyni a herečce je příběhem ženy, jejíž soukromý a profesní život ovlivnil běh velkých dějin Evropy 20. století.

Soňa Červená je dcerou zakladatele kabaretu Červená sedma Jiřího Červeného. Za první republiky se proslavila hlavní rolí ve hře V+W Divotvorný hrnec. Stala se operní pěvkyní, interpretkou stovky významných rolí. V roce 1962 emigrovala z bývalého Československa a od té doby vystupovala na prestižních světových scénách, kde okouzlovala svým nádherným altem. Po ukončení operní kariéry se začala více věnovat herectví.

Po revoluci se vrátila do rodné Prahy, kde ve svých 85 letech excelovala na scénách Národního divadla v představeních Zítra se bude… o procesu s dr. Miladou Horákovou a Věc Makropulos podle Karla Čapka.  V roce 2004 obdržela zvláštní cenu kolegia cen Thálie. Návrat domů jí ztrpčilo nařčení ze spolupráce s StB, kterému se bránila soudně a byla zcela očištěna. 

 

Místo konání:

Bratislava, Magio pláž, Tyršovo námestie

Datum:

14.8.2017 21:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce