Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.6.2015 0:00 - 14.6.2015

Bratislava Design Week

Prestižní mezinárodní festival designu s velkou českou účastí a doprovodným programem. Cílem je představení novinek designu s přesahem do jiných druhů umění. České patro, název odkazuje na sedmipatrové Superstudio, kde celé patro v hlavní výstavní centrále bude patřit Čechům: Jan Plecháč a Henry Wielgus, Klára Šumová a Dirk Wright, Dechem, Sofya Samareva, Local Icon cz, a další. Jedním z doprovodných programů bude výstava Czech houses ve Spolku architektů. Partnerem akce je oz punkt.

Výstava České patro představí výkvět současné české designérské scény.

Představí se studio Dechem, současní držitelé prestižního ocenění GRAND DESIGNERI ROKU 2014 z Czech Grand Design, jejichž tvorba je silně propojena se sklem a světlem. Jejich kolekce jsou malé příběhy, jemné i tajemné, nasáklé fragmenty vzpomínek a asociací.

Dvojice Jan Plecháč a Henry Wielgus, kteří si v posledních letech zaslouženě získali mezinárodní pozornost. V různorodé tvorbě často originální pracují například s citací, ale umějí být i poeticky minimalističtí.

Klára Šumová a Dirk Wright je dvojice, jejíž tvorba má jemný nostalgický náboj. V kolekci Oáza navazuje na dekorativizmus i okouzlení Orientem, jak ho nastavilo art deco, ale zároveň ho zbavují tíže a dopřávají mu lehkou snivost. V jejich oáze máme možnost pookřát a ucítit na tváři lehký závan horkého větru ....

O návratu do minulosti, o výzkumu, ale i o budoucnosti je česká platforma Local Icon, která vznikla teprve nedávno, ale zaujala precizním kurátorským výběrem i progresivním zpracováním témat kultovních lokálních výrobků, které se z nějakého důvodu vytratily a na které chce znovu upozornit.

Sofya Samareva prorazila loni extravagantní sérií nepřehlédnutelných sochařských klobouků. Klobouky jako extravagantní účesy evokují fantasy svět, éru rokenrolu.

Nejmladší generaci zastupuje duo Viktorka a Veronika, jejichž tvorba je na hranici mezi šperkem a funkčním bytovým doplňkem.

Výběr doplňuje český výrobce - značka TON, která představuje příklad odvážného propojování domácího výrobního potenciálu s mezinárodně etablovanými tvůrci - designéry - jako způsob oživení výroby a posílení značky na trhu s vysokou konkurencí.

 Více o Bratislava Design Weeku zdeMísto konání:

Laurinská 14

Datum:

Od: 8.6.2015 0:00
Do: 14.6.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce