Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.7.2015 - 11.10.2015 0:00

Výstava Bedřich Hrozný ve Slovenském národním muzeu

Výstava připomíná sté výročí výjimečného objevu českého vědce Bedřicha Hrozného - rozluštění chetitského písma. Klasickou naučnou výstavu oživí zvuková instalace českého umělce Pavla Sterce a promítání filmové smyčky sestříhané z dobových dokumentů. Výstava je připravena ve spolupráci s Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur a Slovenským národním muzeem.

Právě před 100 lety, 24. listopadu 1915, oznámil český orientalista Bedřich Hrozný na přednášce pro Německou orientální společnost v Berlíně, že se mu podařilo rozluštit jazyk starověkého národa Chetitů. Vynikající český vědec, rodák z Lysé nad Labem, tak položil základy nového vědního oboru chetitologie. Chetité vládli Malé Asii od 18. do 12. století před naším letopočtem a byli zdatnými soupeři, ale i spojenci egyptských faraonů. Jazyk, který používali přibližně v období 2. – 1. tisíciletí před naším letopočtem, je dnes již vymřelý a patří do anatolské skupiny indoevropských jazyků. Je nejstarším zaznamenaným indoevropským jazykem. K jeho zápisu obyčejně sloužil klínopis. (zdroj internet)

 Výstava v úvodu zachycuje životopis profesora Hrozného a dál se věnuje jeho archeologickým expedicím (např. Šéch Saad, Tell Erfád, Kultepe a okolí Kayseri). Texty jsou doplněné o mapy a dobové fotografie oblastí a nálezů. 

 

Autor výstavy: Pavel Onderka

Komisař výstavy: Martin Šámal

Produkce: Dominika Klepková

Grafická úprava: Pavel Ševčík

Fotografie: Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Masarykův ústav a archiv Akademie věd České republiky

Výstavu pro Česká centra připravilo Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur.

 

 

Místo konání:

Bratislava, Slovenské národné múzeum, Vajanského nábr.

Datum:

Od: 16.7.2015
Do: 11.10.2015 0:00

Organizátor:

České centrum