Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.3.2018 - 30.4.2018

Básně 2017

Zveme vás na pokračování pravidelných autorských čtení oceněných autorů soutěže Básně SK / CZ 2017, které během března a dubna představí českých i Slovenské finalistů v prostoru knihkupectví Literárního informačního centra. Na nejbližším setkání se můžete těšit na básně Marka Grajciar a Matěje Lipavský. V rámci akce zazní i analýzy obou básnických cyklů, vypracované českým básníkem a literárním kritikem Markem Torčíkom.

Moderuje Michal Tallo


Marek Grajciar: Narodil sa, šiel do školy, zaľúbil sa. V návale citov napísal zopár básní. Niekoľko ľudí mu naznačilo, že nie sú dobré, tak s tým prestal. Skúsil napísať pár poviedok. 
Niekoľko ľudí mu naznačilo, že nie sú úplne zlé. Potom ho vzali na scenáristiku a napísal zopár scenárov. Na rovinu mu povedali, že nie sú dobré, ale jedným dychom dodali, že akýsi potenciál v ňom je. Napísal pár ďalších poviedok a dostal cenu. 
Pridal zopár scenárov, dostal za ne na nájom. Po rokoch sa odhodlal a znovu napísal niekoľko básní. Teraz sedí a snaží sa vytvoriť krátke a výstižné bio. Premýšľa a maže, no nedarí sa. Nakoniec si skúsi predstaviť seba ako protagonistu cudzieho príbehu, ale pomôže to len trochu…


Matěj Lipavský: Narozen na jaře 1985 v Praze. Vystudoval AVU ( ateliér J. Sopka a I. Korpaczewského; ateliér J. Zeithammla ). Básně a jiné texty publikoval např. v Souvislostech, Listech či Přítomnosti. Zastoupen v antologii Nejlepší české básně 2015. 
Zastoupen v antologii Pomlčky v těle: Sešit 1 ( Fra ). V roce 2016 mu nakladatelství Host vydalo prvotinu Nika. Je spoluautorem ( spolu s Pure Beauty ) výtvarné části komiksové novely CHYBA podle románu M. Šindelky. Příležitostně ( spolu s Terezou Chlaňovou ) spolupracoval na překladech ukrajinské poezie ( Plav 1/2011 ). 
Ukázky z výtvarných prací, například Zemní kapličky ( spolu s Jakubem Lipavským ), pub likoval v Revolver Revue. Je členem Spolku pro vnitřní obnovu krajiny. Zúčastnil se setkání Děkujeme za Vaše Básně 2017 na zámku Kratochvíle. 
www.lipavsky-matej.com 
www.naugallery.cz/artist/ matej-lipavsky

 

*Vstup voľný*

Udalosť na FB stránke : https://www.facebook.com/events/2474985339394083/ 

Místo konání:

Bratislava, Literárne informačné centrum, Námestie SNP 12

Datum:

Od: 28.3.2018
Do: 30.4.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce